کد خبر: 191735

دغدغه دانشگاهیان در ترم جدید کرونایی

روسای دانشگاه ها در ترم جدید کرونایی نسبت به انتشار ویروس در فضاهای اشتراکی دانشگاه، وضعیت اینترنت آموزش مجازی، کاهش دانشجویان خارجی و افت فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی ابراز نگرانی کردند.
اتاق خبر 24

با شیوع ویروس کرونا، آموزش در نیمسال دوم ۹۸-۹۹ دانشگاه‌ها به صورت مجازی برگزار شد و حالا ترم کرونایی دیگری آغاز شده است؛ نیمسالی که پیش بینی می‌شود به دلیل شرایط خاص حاکم بر دانشگاه‌ها آن‌ها را با مشکلات آموزشی، دانشجویی و پژوهشی رو به رو کند.

آنطور که وزارت علوم اعلام کرده، ترم جدید دانشگاه‌ها قرار است ترکیبی از آموزش حضوری و مجازی باشد، با این وجود برخی مدیران دانشگاهی چنین عنوان می‌کنند که برای خرید تجهیزات مورد نیاز آموزش مجازی و نیز تأمین حقوق اساتید و کارکنان، با مشکلات مالی مواجه هستند. این در حالی است که بخشی از بودجه سال گذشته هنوز تخصیص نیافته و دانشگاه‌ها همچنان در صف انتظار قرار دارند.

در بخش دانشجویی نیز دغدغه‌ها فراوان است؛ با توجه به نگرانی از اجتماع دانشجویان در فضاهای اشتراکی خوابگاه‌ها، قرار است اتاق‌ها با حداقل ظرفیت در اختیار دانشجویان قرار گیرد. اما دغدغه اساسی در این خصوص، موضوع حضور دانشجویان غیربومی و مدت زمان اسکان آن‌ها در خوابگاه است. از طرفی نیز گفته شده دانشجویان جدیدالورود چند هفته‌ای را به صورت حضوری در دانشگاه حضور خواهند یافت که اسکان این افراد در خوابگاه و مدیریت آن نیز چالش دیگری را پیش روی دانشگاه‌ها قرار خواهد داد.

در سوی دیگر، بحران کرونا بر حوزه بین الملل آموزش عالی و شرایط دانشجویان بین المللی نیز تأثیر گذاشته است؛ به طوری که پیش بینی می‌شود به علت محدودیت در رفت و آمدها و بسته بودن مرزها، تحصیل دانشجویان خارجی در ترم جدید، با کاهش قابل ملاحظه‌ای رو به رو باشد.

این بحران جهانی، سبب افت محسوس فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی هم شده و چشم انداز مالی دانشگاه‌ها در این زمینه تحت الشعاع خود قرار داده است؛ از طرفی نگرانی از تنزل جایگاه دانشگاه‌ها در رنکینگ‌های بین المللی و اختلال در روند انتشار دستاوردهای پژوهشی از دیگر دغدغه‌هایی است که از سوی مدیران دانشگاه‌ها مطرح می‌شود.

در گفتگویی که با رؤسای دانشگاه‌های تهران و استان‌های مختلف داشتیم از آن‌ها در خصوص چالش‌ها و دغدغه‌هایشان در سال تحصیلی جدید پرسیدیم که مشروح این گفتگو ها در زیر آمده است:

رئیس دانشگاه امیرکبیر: منابع افزایش حقوق هنوز تأمین نشده است

احمد معتمدی، رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر معتقد است بودجه یکی از مهمترین دغدغه‌های دانشگاه در شرایط کنونی است. او در این رابطه گفت: مشخصاً موضوع بودجه، دغدغه همیشگی ما بوده و هست؛ خصوصاً در برهه کنونی، اهمیت و نگرانی در خصوص آن دو چندان نیز شده است. در نگاهی سطحی، شاید این گونه به نظر برسد که با شیوع کرونا و عدم حضور دانشجویان در دانشگاه، هزینه‌های ما کاهش پیدا کرده است، اما واقعیت این است که تورم سال جاری در مقایسه با سال ۹۸، عدد و رقم بالایی است؛ تا حدی که برخی هزینه‌های ما اکنون حتی به بیش از ۲ برابر افزایش یافته است.

معتمدی ادامه داد: در مقابل، از طرفی برخی درآمدهای ما از قبیل آزمایشگاهی، خدماتی و … با کاهش مواجه شده و از سوی دیگر، افزایش ۴۰ درصدی حقوق‌ها را داشته ایم که البته منابع آن هنوز از جانب سازمان برنامه تأمین نشده است، لذا سال ۹۹، سال سختی از لحاظ بودجه‌ای بوده و درخواستمان این است که مسئولین مساعدت کنند تا بتوانیم امسال را به پایان برسانیم.

رئیس دانشگاه امیرکبیر با بیان اینکه گذشته از بحث بودجه و منابع مالی، عدم حضور دانشجویان و کاهش حضور اساتید در دانشگاه و نیز نیمه تعطیل شدن دانشگاه‌ها، یکی از نگرانی‌ها جدی ما است، گفت: اعتقاد ما بر این است که این موارد، در میان مدت و درازمدت قطعاً لطمات سنگینی به فعالیت‌های دانشگاه وارد خواهد کرد.

منبع: جام نیوز