کد خبر: 191726

ویروس‌هایی که در سایه کرونا فرصت جولان پیدا کردند

با کاهش پوشش واکسیناسیون در کشور خطر شیوع بیماری هایی که از کشور پاک شدند، وجود دارد.
اتاق خبر 24

سال ها قبل خانواده ها با صحنه های تلخ و دردناکی رو به رو می شدند،‌ فلج شدن کودک و مرگ امید یک خانواده، بروز ناگهانی دانه های پوستی روی بدن نوزاد و بعد از مدتی پایان زندگی او یا سرفه های مداوم  کودک و در نهایت بسته شدن دفتر زندگی عضو کوچک خانواده، همه داغ هایی بودند که بر دل خانواده ها می نشست، مادرانی و پدرانی که حسرت بزرگ شدن فرزند به دلشان همیشه می ماند اما دیری نپایید که این بیماری ها از کشور رخت بربست، بسیاری از پدر و مادرها فقط نام این بیماری ها را شنیده اند چرا که سلاحی به نام واکسن در بدن کودکان ایرانی وجود دارد و این سلاح شر ویروس ها و باکتری های کشنده را از سر کودکان ایرانی کم کرده است.

واکسن سلاح نجات انسان‌ها در برابر بیماری‌ها

واکسن و واکسیناسیون یکی از مهمترین سلاح ها برای نجات جان انسان هاست،‌ همانطور که در اپیدمی کرونا ثابت شد، به جز پیشگیری و تزریق واکسن هیچ راهی برای مبارزه با ویروس مرگبار کرونا وجود ندارد و همه کشورهای دنیا در تلاش هستند تا به فناوری تولید واکسن کرونا دست پیدا کنند و جان میلیون ها نفر را نجات دهند.

به همین دلیل است که ایمن سازی دوران کودکی یک سرمایه گذاری جهانی برای نجات زندگی سالیانه حدود ۶/۲ میلیون نفر در دنیا است. علی رغم پیشرفت های بسیار خوب در سطح جهانی، متاسفانه براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۸، همچنان سالیانه ۱۹ میلیون کودک در دنیا از دریافت واکسن محروم هستند که اکثر آن‌ها در کشور‌های در حال توسعه زندگی می‌کنند.

علی رغم پیشرفت های بسیار خوب در سطح جهانی، متاسفانه براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال ۲۰۱۵، همچنان سالیانه تعداد زیادی از کودکان دنیا در اثر بیماری های قابل پیشگیری با واکسن به شرح ذیل جان خود را از دست می‌دهند، بر این اساس ۶۳ هزار کودک در اثر سیاه سرفه، ۱۱۲ هزار کودک در اثر سرخک، ۵۸ کودک در اثر کزاز نوزادی، ۱۰۵  هزار کودک در اثر هموفیلوس آنفلوانزا، ۴۰۰ هزار کودک  در اثر اسهال های ویروسی، ۸۸۷ هزار کودک در اثر هپاتیت ب و ۹۲۰ هزار مورد مرگ ناشی از پنومونی ثبت شده است که  این میزان معادل ۲۵ درصد کل مرگ‌های کودکان زیر ۵ سال در دنیا است و این مرگ ها به راحتی قابل پیشگیری با واکسن هستند.

زهرایی رئیس اداره بیماری‌های قابل پیشگیری با واکسن وزارت بهداشت در گفت‎وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جهان اظهار کرد: واکسیناسیون موثرترین مداخله بهداشتی شناخته شده برای ارتقای سلامت کودکان است و در طی سال‌های ۲۰۰۰ الی ۲۰۱۸ میلادی واکسیناسیون سرخک توانسته از مرگ ۲۲ میلیون کودک در جهان جلوگیری کند. برنامه گسترش ایمن سازی (EPI) در جهان از سال ۱۹۷۴ آغاز شد و ارائه خدمات ایمن سازی به وسیله انجام دوره های بازآموزی، تأمین واکسن های ایمن و توسعه زنجیره سرمای مطمئن برای آحاد جامعه به سرعت توسعه یافت. در جمهوری اسلامی ایران نیز این برنامه پس از پیروزی انقلاب مورد مطالعه قرار گرفت و از سال ۱۳۶۳، برنامه اجرایی آن در سطح گسترده با تعلیم مدیران بهداشتی در سطوح مختلف، تقویت زنجیره سرما و تدوین برنامه عملیاتی ایمن سازی کشور شروع شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا