کد خبر: 191722

آمار نگران کننده خودکشی

خودکشی؛ یک معضلی که تمام دنیا درگیر آن هستند و هر فردی به دلیلی که به نظر خودش قانع کننده است، دست به این اقدام می‌زند.
اتاق خبر 24

 روز جهانی پیشگیری از خودکشی که همه ساله در ۱۰ سپتامبر و در سراسر جهان برگزار می‌شود، برای افزایش آگاهی عمومی نسبت به خودکشی و پیشگیری از آن در نظر گرفته شده‌ است.

خودکشی؛ یک معضلی که تمام دنیا درگیر آن هستند و حالا برخی کشورها کمتر و برخی بیشتر. هر فردی به دلیلی که از نظر خودش قانع کننده است، دست به این اقدام می‌زند.

مرکز اطلاعاتی "World Population Review" در اول سال ۲۰۲۰ گزارشی را درباره میزان و نرخ خودکشی در بین کشور‌ها منتشر کرده است. میزان خودکشی در ابتدای سال ۲۰۲۰ نسبت به اوایل سال گذشته، افزایش قابل توجهی داشته است.

نکته جالب این است که این آمار در بین کشور‌های صنعتی و پیشرفته گسترده‌تر از کشور‌های ضعیف و فقیر به چشم می‌خورد، به عنوان مثال نرخ خودکشی در بین کشور‌هایی مانند ژاپن، روسیه، کره جنوبی، فنلاند، بلژیک، لهستان، فرانسه، آمریکا، سوئد و ... نسبت به دیگر کشور‌ها مانند پاکستان، افغانستان، عراق، تونس و ونزوئلا بسیار بالاتر است.

عباس مسجدی آرانی رئیس سازمان پزشکی قانونی درباره آمار خودکشی ناشی از استفاده از قرص و گازگرفتگی در سال‌های ۹۷ و ۹۸ گفت: آمار خودکشی در سال ۹۸، ۵۱۴۳ مورد بوده که این میزان نسبت به سال ۹۷، ۰.۸ درصد رشد داشته که از مجموع این آمار، ۱۵۱۷ مورد زن و ۳۶۲۳ مورد مرد بوده است.

وی افزود: بیشتر آمار خودکشی مربوط به استان‌های کهگیلویه و بویراحمد، ایلام و کرمانشاه و کمترین آمار مربوط به استان‌های خراسان رضوی و جنوبی و سیستان و بلوچستان بوده است.

مسجدی با اشاره به اینکه بیشترین خودکشی به روش حلق آویز و استفاده از سموم به ترتیب ۲۱ و ۸ درصد بوده است، ادامه داد: بیشترین خودکشی در سن ۳۰ تا ۳۹ سال و بعد از آن سن ۱۸ تا ۲۴ سال بوده است. میزان تحصیلات راهنمایی و دیپلم و دانشگاه و بعد ابتدایی است.

علل گرایش افراد به خودکشی

همچنین پریسا فرنودیان روانشناس و مشاور در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، درباره علل خودکشی اظهار کرد: علل خودکشی به اندازه تمام انسان‌ها گسترده بوده و هر شخصی دلیل خاص خود را دارد. همیشه برای ما سوال است که یک فرد به چه نقطه‌ای می‌رسد که هم جرأت می کند و هم قصد پایان دادن ارادی به زندگی خود یعنی خودکشی را پیدا می‌کند.

این روانشناس تصریح کرد: خودکشی، یک معضل اجتماعی است که در آن فرد اقدام به مرگی ارادی و خودخواسته می‌کند. متأسفانه خودکشی به یکی از مهم‌ترین علت‌های مرگ و میر در جهان بدل شده است و سالانه تعداد بسیاری از افراد از این طریق جان خود را از دست می‌دهند.

وی افزود: علایم خودکشی در واکنش به شرایط تحمل ناپذیر و طاقت فرسای زندگی نمایان می‌شود، در واقع فرد چنان درگیر احساس استیصال و درماندگی می‌شود که چاره‌ای جز خودکشی ندارد. خودکشی نه تنها باعث رنجش و سوگی عظیم در بازماندگان فرد قربانی می‌شود، بلکه انسجام جامعه را نیز تهدید می‌کند.

فرنودیان با بیان اینکه خودکشی در دوران نوجوانی و کهنسالی بسیار شایع است، افزود: معضل خودکشی در دیگر رده‌های سنی و حتی در کودکان نیز مشاهده شده است. از عوامل موثر در بروز پدیده خودکشی می‌توان به مواردی همچون عدم آگاهی از حد و مرز مشخص برای برآورده شدن خواسته‌ها و تلاش‌های بی ثمر برای رسیدن به آن‌ها، عوامل ژنتیکی، عوامل روانی مانند افسردگی، اختلال دوقطبی، الکلیسم، برخی اختلالات شخصیت، بیماری‌های سایکوز و دلایل اجتماعی مانند فقر، تبعیض، بیکاری و اعتیاد اشاره کرد.

وی ادامه داد: دلایل خانوادگی مانند ازدواج تحمیلی، طلاق، مشکلات در روابط میان فردی، عوامل فرهنگی مانند ایجاد تغییرات سریع در جامعه، عوامل اقتصادی شامل بحران‌های اقتصادی، مشکلات مالی و استرس‌های ناشی از کار یا تحصیل، ناامیدی، ناتوانی و عدم دریافت حمایت‌های اجتماعی مناسب از دیگر دلایل خودکشی هستند و با ایجاد شرایط و اقدامات آموزشی می‌توان تا حدودی از این موضوع مهم پیشگیری کرد.

این روانشناس با اشاره به اهمیت آموزش‌های مناسب در جهت ارتقای مهارت سازگاری و زندگی در افراد گفت: گاهی ممکن است افراد به دلیل ناتوانی در مقابله با شرایط و اتفاقات آسیب زا، برای مقابله با مشکلات خود تصمیم به خودکشی بگیرند. افراد به دلیل ضعف تربیتی والدین و سیستم غلط آموزش و پرورش در سنین پایین مهارت‌های مقابله‌ای، سازگاری و زندگی را یاد نمی‌گیرند و در شرایط سخت تصمیم به خودکشی می‌گیرند.

همچنین مریم بختیاری روانشناس و آسیب شناس خانواده در گفت‌وگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، درباره علت بروز خودکشی، بیان کرد: خودکشی علت‌های مختلفی دارند؛ معمولاً افکار خودکشی نتیجه این احساس است که فرد در آن موقعیتی که با آن مواجهه شده است نمی‌تواند آن موقعیت را مدیریت کند و فکر می‌کند هیچ امیدی دیگر وجود ندارد و در بدترین شرایط قرار گرفته است در حال حاضر آن موقعیت قابل کنترل نیست و در این مورد امیدی وجود ندارد. فرد از خودکشی به عنوان یک راه حل استفاده می‌کند و افرادی که برای موقعیت‌های دشوار زندگی شان راه حل ندارند از خودکشی بیشتر استفاده می‌کنند.

منبع: خبرگزاری ایسنا