کد خبر: 191719

ترافیک در مسیر دیپلماسی تهران-دهلی نو

وزیر خارجه هند امروز قبل از شرکت در نشست وزرای امور خارجه شانگهای در مسکو، به ایران آمد.
اتاق خبر 24

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امور خارجه روز گذشته در نشست خبری خود  از سفر  غیر منتظره سوبرامانیام جایشانکار وزیر خارجه هند به ایران خبر داد و گفت که جایشانکار امروز سه شنبه چند ساعتی در تهران توقف داشته و سپس برای نشست وزرای امور خارجه شانگهای به مسکو می‌رود.

خطیب زاده روابط ایران با هند را چند لایه و عمیق خواند و درباره سفر روزهای گذشته وزیر دفاع هند به تهران هم گفت که ایران سیاست خارجی واحدی دارد که در آن دیپلماسی دفاعی، دیپلماسی فرهنگی، دیپلماسی علمی و دیپلماسی عمومی هر کدام جایگاه خود را دارند و توازن در سیاست خارجی یک اصل برای دیپلماسی ایران است.

او همچنین  گفت که ما به دنبال حسن همسایگی با تمامی همسایگان هستیم، یکی از ابعاد همکاری ما مبارزه با تروریسم و تامین امنیت در منطقه است. ایران می‌خواهد به عنوان یکی از قدرت‌های منطقه نقش خود را در متوازن‌سازی امنیت در منطقه ایفا کند.

هفته شلوغ سیاست خارجی ایران

این دومین سفر یکی از مقامات عالی رتبه هند به ایران در این هفته است و پیش از این راجنات سینگ وزیر دفاع هند، ‌ پس از پایان دیدار سه روزه از روسیه، یکشنبه در سفری اعلام نشده به ایران سفر کرد تا با امیر حاتمی وزیر دفاع ایران دیدار کند. پایگاه اطلاع‌رسانی وزارت دفاع ایران در این باره گفت که موضوعات منطقه‌ای، دوجانبه و مسائل بین‌المللی در دیدار وزرای دفاع ایران و هند مورد بررسی قرار گرفت.

وزیر امور خارجه هند دی ماه سال گذشته بود که برای برگزاری نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و هند، به ایران آمد و با همتای ایرانی خود دیدار کرد، علاوه بر این وزرای خارجه ۲ کشور ایران و هند،  آبان و مهر ماه سال گذشته (۱۳۹۸) نیز به ترتیب در باکو و نیویورک با یکدیگر دیدار کرده بودند.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان هم در دی ماه گذشته برای شرکت در کنفرانس بین المللی رایسینا به دهلی نو سفر کرده و بار دیگر در کوتاه ترین مدت با همتای هندی خود دیدار کرده بود.

منبع: جام جم آنلاین