کد خبر: 191717

روغن نباتی گران می شود؟

روغن نباتی به عنوان یکی از کالاهای اساسی سبد خانوار از طریق واردات و صرف غیرضروری ۴ میلیارد دلار ارز تامین می شود.
اتاق خبر 24

روغن به عنوان یکی از کالاهای اساسی سبد خانوار از طریق واردات تامین می شود که سالیانه ارز قابل توجهی به این امر اختصاص می یابد.

خودکفایی روغن نباتی ممکن است

این درحالی است که پتانسیل خوداتکایی ۷۰ درصد دانه های روغنی، تامین بخش اعظم نیاز خانوار و صنف و صنعت در داخل وجود دارد.

آمارها نشان می دهد که سالیانه یک ‌میلیون و ۴۰۰ هزار تن روغن و ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تن کنجاله وارد می شود که برای واردات این ۲ قلم ۴ میلیارد دلار ارز از کشور خارج می شود در حالی که  اجرای قانون خرید تضمینی تا حد قابل توجهی از خروج ارز از کشور جلوگیری می کند.

با وجود شرایط تحریم و مشکلات تامین مواد اولیه، نگرانی هایی در خصوص تامین و گرانی روغن خانوار در ۶ ماهه دوم سال وجود دارد که دبیر انجمن صنایع روغنی نباتی این موضوع را تکذیب می کند.

حال به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از آخرین جزئیات نیاز کشور به واردات روغن و تاثیر اجرای برنامه خوداتکایی در کاهش میزان خروج ارز از کشور با خبر شویم:

کمبود ذخایر استراتژیک شایعه است

چندی پیش امیر هوشنگ بیرشک دبیر انجمن صنایع روغن نباتی با اشاره به اینکه کمبود ذخایر روغن نباتی در نیمه دوم سال شایعه ای بیش نیست، گفت: تا آخر سال برنامه ای برای افزایش قیمت این کالا نداریم.

وی با بیان اینکه بانک مرکزی وزارتخانه‌های صمت و جهاد کشاورزی و بخش خصوصی تلاش زیادی برای تأمین روغن کشور می‌کنند، افزود: بنده این اطمینان را می دهم که در تأمین روغن برای ۶ ماه دوم سال مشکلی نخواهیم داشت.

منبع: خبرآنلاین