کد خبر: 191691

نرخ ارز مجدد صعودی

نرخ ارز به ویژه دلار چند روزی می شود که مجدد روند صعودی به خود گرفته است و این امر به عوامل متعددی باز می گردد.
اتاق خبر 24

حدود ۲ هفته از صحبت‌های همتی رئیس کل بانک مرکزی در خصوص تعدیل بازار نرخ ارز می‌گذرد. در همان روز‌های محدود دلار با سر به زمین آمد، اما فقط برای مدت بسیار کوتاهی!

قول همتی را جدی گرفتیم و خوشحال بودیم که قیمت ارز در حال سقوط است اما این داستان موقتی به نظر می رسد و پس از چند روز  نرخ ارز چنان روند صعودی به خود می گیرد که حیرت انگیز است و البته ناگفته نماند  این افزایش نرخ دلار روندی نامحسوس داشت.

نرخ دلار همچنان پرنوسان است. البته همراه با افزایش قیمت دلار طلا روندی نزولی به خود گرفته است. امروز قیمت دلار در صرافی‌ها ۲۲ هزار و ۹۰۰ هزار تومان و در بازار آزاد این نرخ از ۱۰۰۰ تا ۳۰۰۰ هزار تومان بیشتر است.

افزایش قیمت دلار نتیجه افت بازار بورس

یوسف کاووسی مدیركل اسبق بازرسی و حسابرسی داخلی بانك مركزی در گفت و گو با  خبرنگار بانک و بیمه  گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، اظهار کرد: افزایش یا کاهش قیمت دلار  بستگی به چند عامل دارد که عامل اصلی آن صادرات است. صادرات غیرنفتی به دلیل کرونا و بسته شدن مرزها با مشکلات متعددی روبه رو شده است. 

وی ادامه داد: هنوزهم ارزهای بسیاری به کشور بازنگشته اند. قانون بازگشت تامین مالی و بازگشت ارز منجر به نوسانان اخیر دلار شده است. همچنین هرچه بورس افت کند به مراتب دلار افزایش قیمت می خورد.  زیرا مردم سرمایه های خود را از بازار بورس خارج کرده و وارد بازار آزاد و خرید و فروش دلار می کنند.

این کارشناس اقتصادی بیان کرد: وقتی بورس با افت شدید مواجه می شود, این افت شدید روی سایر بازارها اثر خود را می گذارد. افت بورس موجب  کاهش قیمت طلا و افزایش قیمت دلار می شود.

منبع: خبرگزاری ایلنا