کد خبر: 191669

احتمالاتی درباره آینده آمریکا با وجود ترامپ

رییس جمهور آمریکا برای به دست آوردن دوباره قدرت در این کشور سرکش است و فردی که یاغی باشد، برای قدرت، دست به هر کاری می‌زند.
اتاق خبر 24

حال و روز این روز‌های آمریکا شباهت‌های زیادی به شورش دارد؛ مردم آمریکا خسته از سرمداران خود سعی دارند تا تغییراتی را در سبک اداره کشور ایجاد کنند، اما هر دو حزب قدرتمند این کشور که سرنوشت آمریکا در دست آن‌هاست، به جای تغییر اساسی و مثبت، در اندیشه به دست آوردن قدرت هستند.

قدرتی که اکنون مردم ینگه دنیا را عاصی کرده و می‌رود تا با شورشی که تبعات زیادی را در درون آمریکا و حتی فراتر از آن خواهد داشت، باعث تغییرات اساسی شود.

هر چند همه پیش بینی‌هایی که در باره آمریکا می‌شود احتمالاتی است که وقوع آن نزدیک است، به خاطر آنکه شواهد و قرائن اینگونه پیام می‌دهند.

ترامپ تا آبان ماه سال ۱۳۹۹ فرصت دارد؛ فرصتی که اگر با لجبازی، قلدری و تهدید به جنگ داخلی در آمریکا همراه باشد، نه تنها خود را سرنگون خواهد کرد بلکه از هم پاشیدگی آمریکا را نیز در پی خواهد داشت.

سال‌هاست برخی ایالت‎های آمریکا ساز جدایی می‌نوازند، اما تاکنون نتوانسته‌اند به خواسته خود برسند و اکنون که اوضاع سیاسی و اجتماعی آمریکا وخیم است، حتی ایالاتی که سودای جدایی و استقلال هم نداشتند، در اندیشه جدایی از آمریکا هستند.

زمینه این فرصت را «دونالد ترامپ»، رییس جمهور آمریکا، دانسته یا ندانسته فراهم کرده است.

رقابت بین «دونالد ترامپ» و «جو بایدن»، جنگ قدرتی است که اگر به شکل کنونی ادامه یابد، به وقوع یک تغییر اساسی در آمریکا خواهد رسید.

تاکنون فرصت به فرهیختگان و نخبگان آمریکا داده نشده است تا بتوانند اندیشه‌ها و عقاید خود را به افکار عمومی ارائه دهند و اکنون با ایجاد شرایط موجود فرصت خوبی برای آنها شکل گرفته است تا به میدان بیایند و میدان داری کنند تا هم آمریکا را از وجود تفکر لیبرال سرمایه داری نجات دهند و هم دنیا را از شرّ سردمداران قلدر و بی منطق رها سازند.

اگر آنگونه که برخی صاحبنظران و تحلیلگران سیاسی در درون آمریکا پیش بینی می‌کنند که انتقال قدرت در انتخابات سال جاری در آمریکا با جنگ همراه خواهد بود، باید به این نکته توجه داشت که اگر در این کارزار جنگ داخلی واقع شود، انتقال قدرتی در کار نخواهد بود.وکیل پیشین دولت ترامپ با بیان اینکه می‌ترسد در انتخابات ۲۰۲۰ انتقال مسالمت آمیز قدرت رخ ندهد، می‎گوید «ترامپ برای ماندن در کاخ سفید حاضر است آغازگر یک جنگ باشد.»

«مایکل کوهن» در مصاحبه با «ان بی‌ سی»، با بیان این موضوع که ترامپ، حاضر است برای ماندن در کاخ سفید دست به هرکاری از جمله آغاز یک جنگ بزند، اظهار کرد «این امر از سوی رییس جمهور آمریکا تنها برای پیروزی مجدد در انتخابات ۲۰۲۰صورت خواهد پذیرفت.»

وکیل پیشین دونالد ترامپ در تکمیل صحبت‌های خود و در واکنش به این موضوع که آیا ترامپ دوباره می‌تواند در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شود، گفت «ترامپ دست به هر کاری از جمله دستکاری صندوق‌های رای می‌زند و از این رو من معتقدم که وی حتی برای جلوگیری از خروج از کاخ سفید تا آنجا پیش می‌رود که یک جنگ را شروع کند.»

اگر پیش بینی وکیل سابق ترامپ که سال‌ها در کنار او حضور داشته و با خصوصیات اخلاقی ترامپ نیز آشناست درست بدانیم، «مایکل کوهن» یک نکته مهم را نادیده گرفته است و آن این است که در صورت وقوع درگیری و جنگ داخلی انتقال قدرت صورت نخواهد گرفت چرا که این درگیری‌های داخلی به احتمال زیاد ممکن است طولانی باشد و حتی باعث دخالت مستقیم ارتش آمریکا شود.

این که پنتاگون در این درگیری‌های داخلی هوادار کدام طرف خواهد بود، هنوز روشن نیست، اما ارتش نیز از برآورد‌های میدانی، با ترامپ زیاد میانه خوبی ندارد.

برای آمریکا با شرایط موجود هر گونه احتمال و پیش بینی وجود دارد؛ از جنگ داخلی، فروپاشی و استقلال خواهی ایالت‎های آمریکا و سناریو‌های دیگر؛ اما هر اتفاقی که در این کشور بیفتد و باعث افول آن شود، برای همه دنیا یک دستاورد و واقعه مثبت خواهد بود.

منبع: میزان