کد خبر: 191640

نرخ معاینه فنی خودروها حداقل ۴۰ درصد گران می‌شود

مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران از گران شدن نرخ معاینه فنی خودروها حداقل تا ۴۰ درصد طی روزهای آینده خبر داد.
اتاق خبر 24

همه خودروهایی که در سطح شهر تهران تردد می‌کنند ملزم به دریافت گواهی معاینه فنی هستند. خودروهای غیر پلاک تهران هم از این موضوع مستثنی نیستند و در صورت تردد در پایتخت روزانه ۵۰ هزار تومان جریمه‌ می‌شوند، بنابراین همه خودروها به لحاظ معاینه فنی زیر ذره‌بین شهرداری و پلیس هستند. البته طی سال‌های اخیر استقبال تهرانی‌ها از معاینه فنی خودروهایشان بیشتر شده که دریافت تخفیف برای ورود به طرح ترافیک از عمده دلایل آن است اما راکبان موتورسیکلت‌ها همچنان قانون گریزند و برای دریافت معاینه فنی موتورسیکلت مراجعه نمی‌کنند.

درباره موضوعات مرتبط با معاینه فنی خودروها، موتورسیکلت‌ها همچنین تاثیر معاینه فنی اجباری بر کاهش آلودگی هوا در پایتخت با حسین مقدم مدیرعامل ستاد معاینه فنی خودروهای شهر تهران به بحث و گفت‌‌وگو نشستیم که جزئیات آن به شرح ذیل است.

از ابتدا سال معاینه فنی چه تعداد خودرو در پایتخت انجام گرفته است؟

از ابتدای سال جاری رانندگان 795 هزار و 622 خودرو تا نیمه نخست شهریور جهت انجام معاینه فنی به مراکز مختلف معاینه فنی در تهران مراجعه کرده‌اند. که این آمار نسبت به مدت مشابه سال پیش حدود 6 درصد افزایش یافته است.

مردودی ۴۰ درصد خودروها در تست آلایندگی و ایمنی

همچنین در این مدت 40 درصد از خودروهایی که معاینه فنی آنها انجام گرفته در تست‌های مربوط به آلایندگی و ایمنی مردود شده‌اند ولی در نهایت پس از رفع ایرادها 94 درصد آنها موفق به دریافت گواهی معاینه فنی شده‌اند. همچنین از آمار قبولی‌ها 30 درصد معاینه فنی برتر و 70 درصد معاینه فنی معمولی دریافت کرده‌اند. 

بنابر این به طور کلی 570 هزار و 370 خودرو به صورت یونیک در پایتخت معاینه فنی آنها انجام گرفته است که این اختلاف آمار با میزان مراجعات کل به این دلیل بوده که برخی از رانندگان برای بار چندم مراجعه کرده و پس از رفع نواقص خودرویشان موفق به دریافت معاینه فنی شده‌اند.

 افزایش 6 درصدی معاینه فنی خودروها در سال جاری

همچنین دلیل افزایش 6 درصدی معاینه فنی خودروها در سال جاری به دلیل افزوده شدن 200 تا 300 هزار خودرو به جمع خودروهای تهران بود که تقریبا هر ساله چنین روندی ادامه دارد.

منبع: خبرگزاری ایسنا