کد خبر: 191629

کووید-۱۹ با سلامت روان چه می‌کند؟

آخرین یافته‌های محققان راجع به تاثیرات پاندمی "کووید-۱۹" بر سلامت ذهن، ثابت می‌کند که اثرات این بیماری در افزایش افسردگی و اضطراب در حال افزایش است.
اتاق خبر 24

 چندین ماه است که مردم سراسر جهان با بیماری "کووید-۱۹"  دست و پنجه نرم می‌کنند. این پاندمی تاثیرات مخرب فراوانی بر زندگی بشر گذاشته و به نوعی زندگی برخی را فلج کرده است.

"کووید-۱۹" آثار مخرب زیادی نیز بر سلامت روان مردم نیز گذاشته که کارشناسان معتقدند بسیاری از این آثار پس از پایان بیماری بروز خواهند کرد.

حقیقت این است بسیاری از کارهایی که ما در مواجهه با کروناویروس انجام می‌دهیم، بدون تجویز، غیرقابل شناخت و نامشخص است و به نظر می‌رسد می‌تواند به بروز اضطراب، ترس و حتی افسردگی منجر شود.

براساس تحقیقات انجام شده، از آغاز این پاندمی و قرنطینه، مردم گزارش داده‌اند که فشار روی سلامت روان آنها در حال افزایش است.

این مشکلات ناشی از از دست دادن شغل یا ترس از دست دادن شغل است.

یکی دیگر از ترس‌های مردم که توسط مردم آمریکا گزارش شده است، این است که از هر پنج نفر، سه نفر از ابتلا به کروناویروس می‌ترسند و تاثیرات این ترس در زنان و مردان یکسان نیست. چرا که نگرانی زنان ۶۴ درصد و نگرانی مردان ۵۵ درصد است.

البته جای تعجب نیست افرادی که از قبل مشکلات سلامتی داشته‌اند نیز به میزان بالاتری ترس و اضطراب گزارش داده‌اند. میزان ترس جوانان از ابتلا به بیماری نیز "بسیار زیاد" گزارش شده است.

بیست و دو درصد از جوانان ۱۸ تا ۳۴ سال گفته‌اند که از ابتلا "بسیار ترسیده‌اند." اما تنها ۱۶ درصد از افراد بالای ۵۵ سال "ترس زیاد" را گزارش دادند.

نتایج یک نظرسنجی راجع به میزان افسردگی مردم نشان می‌دهد که این میزان در حال حاضر بالاتر از حد معمول در طول تاریخ است. 

در این بررسی، ۴۹ درصد از پاسخ دهندگان علائم افسردگی داشتند که این میزان در گذشته ۳۷ درصد بوده است.

تشخیص برخی مشکلات سلامت روان همیشه آسان نیست

افسردگی، مانند اضطراب و ترس اغلب علائم واضحی دارد.

حالت افسرده، احساس غم، پوچی یا ناامیدی، مشکل در انجام کارهای روزمره، افزایش خستگی و مشکلات خواب از جمله مهمترین علائم افسردگی هستند. از جمله نگران کننده‌ترین علائم می‌توان به داشتن افکار مرگ و اقدام به خودکشی اشاره کرد.

علائم اضطراب نیز به راحتی قابل تشخیص است. افراد مضطرب معمولا تمایل دارند بیش از حد نگران باشند و کنترل این نگرانی یا توقف آن دشوار است. این امر نیز بروز علائمی مانند اختلالات خواب و تپش قلب را به همراه دارد.

اما روانشناسان معتقدند که در شرایط فعلی که همه چیز آشفته است، تشخیص این علائم کار آسانی نیست.

روانشناسان می‌گویند در حال حاضر ممکن است برخی افراد علت افزایش وزن خود را تعطیلی سالن‌های بدنسازی یا پخت و پز بیشتر نسبت به گذشته بدانند. در حالی‌ که ممکن است برخی کاهش وزن پیدا کنند که دلیل آن افسردگی است و آنها افسردگی خود را رد کنند و بگویند: از آنجا که زیاد کار نکردم، خیلی گرسنه نبوده‌ام. ولی این چاقی و لاغری خود می‌تواند از دلایل افسردگی باشد.

منبع: خبرگزاری ایرنا