کد خبر: 191610

دوراهی سلامت و سواد

دانش‌آموزان، امروز در شرایطی سال تحصیلی جدید را آغاز کردند که کرونا موجب شد، سال تحصیلی گذشته با تعطیلات متعددی مواجه شود و سال تحصیلی جدید نیز دو هفته زودتر آغاز شود.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

سال تحصیلی جدید اگر سالی استثنایی برای والدین دانش‌آموزان نباشد؛ حتماً سالی کم‌نظیر و استرس‌زاست. «بوی ماه مهر» امسال انگار مثل هرسال بوی امید و شادابی و سرزندگی است و رایحه بالندگی و امید برایمان به ارمغان نیاورده که هیچ، بیشتر طوفانی از ناامیدی و دلهره را در دل والدین ایجاد کرده است.

اگر شما هم در خانه «بچه‌مدرسه‌ای» دارید؛ حتماً با این دلهره و استرس مواجه شده‌اید و به‌طور حتم سؤالات و ابهامات زیادی در ذهن شما وجود دارد.

در این مدت نابسامانی‌های مشهودی در شیوه اطلاع رسانی وضعیت فعالیت مدارس و اظهار نظرهای متفاوت مسئولان وزارت آموزش و پرورش را شاهد بودیم به عنوان مثال تا دو روز قبل علی باقرزاده رئیس مرکز هماهنگی حوزه وزارتی، حضور دانش‌آموزان در مدارس را به اختیار خانواده‌ها اعلام کرد و دقیقا یک روز بعد، اعلام کرد تمام دانش‌آموزان به مدرسه می‌روند اما روزهای حضور آنها متفاوت خواهد بود و افرادی که به آموزش مجازی و تلویزیونی دسترسی ندارند، روزهای بیشتری را در مدرسه حاضر می‌شوند.

او حتی گفت که خانواده‌ها صبح شنبه قبل از حرکت به سمت مدرسه، تماس بگیرند تا مطلع شوند باید به مدرسه بروند یا خیر.

پیامدهای یک تصمیم ناگهانی و تلفن‌هایی که بوق نمی‌خورند

ابتدا قرار بر غیرحضوری بودن مدارس بود اما یکباره ورق برگشته و برای فعالیت حضوری مدارس در سراسر کشور برنامه‌ریزی‌ شد و همه برنامه‌ریزی‌های قبلی به محاق رفته است.

با انتشار این خبر در فضای مجازی، دغدغه‌های والدین نیز بیشتر از گذشته شد و والدین نگرانند و می‌گویند که چگونه در شهرهایی که حتی نمازهای جمعه آن به دلیل شیوع کرونا تعطیل‌شده است؛ مدارس آن باید حضوری فعالیت کنند.

انتشار اخبار درباره فعالیت حضوری مدارس در همه شهرهای کشور همانا و افزایش تعداد سؤالات و دغدغه‌های والدین و دانش‌آموزآن‌ همان.

وزیر آموزش‌وپرورش هم از در اولویت قرار داشتن فعالیت حضوری مدارس با رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی خبر داده و افزود که کاهش جمعیت دانش‌آموزان، ضدعفونی روزانه مدارس و رعایت کامل پروتکل‌های بهداشتی در محیط‌های آموزشی از جمله تدابیر وزارت آموزش‌وپرورش برای فعالیت مدارس در شرایط کرونایی است و دستورالعمل و پروتکل‌های آن به همه استان‌ها ابلاغ‌ شده است.

پاسخ‌هایی که مسئولان به مردم بدهکارند

باید پرسید که چگونه والدین و دانش‌آموزان به حرف‌های ضدونقیض مسئولان اعتماد کرده و به حضور فرزندانشان در مدارس بدون هیچ تضمین کافی درباره سلامت جگرگوشه‌هایشان رضایت دهند؟

چگونه است که خود رئیس‌جمهور در مراسم آغاز سال تحصیلی جدید در آموزش‌وپرورش - آن‌هم در فضای باز - حضور نمی‌یابد؛ اما مدارس باید در کلاس‌های دربسته به‌صورت حضوری آموزش ارائه کنند؟ و اینکه آیا اتخاذ تصمیمات متعدد و متناقض درباره موضوع بسیار مهمی مانند فعالیت مدارس و حضور دانش‌آموزان نشان «تدبیر» است؟

مسئولین در این شرایط بهتر است گزینه‌های متعددی را برای آموزش دانش‌آموزان در اختیار والدین قرار داده و به جای فرار از پاسخگویی، در جهت اقناع افکار عمومی برآیند.

بحران اطلاع رسانی 

تمام این وضعیت‌ها یکبار دیگر بحران تصمیم‌گیری مناسب و اطلاع‌رسانی ضعیف را که پیش از این در ماجرای کنکور کارشناسی مشاهده کردیم، هشدار می‌دهد در حالیکه می‌توانستند از همان ابتدای هفته با اعلام ضرورت حضور تمام دانش‌آموزان در مدارس فرصتی را در اختیار مدارس و خانواده‌ها برای آمادگی لازم قرار دهند که متاسفانه این اتفاق نیفتاد.

علاوه برای این مشکلات، موضوع اصلی در بازگشایی مدارس رعایت دقیق پروتکل‌های بهداشتی تدوین شده از سوی وزارت بهداشت است.

برای بازگشایی مدارس،  دستورالعمل کاملی تدوین شده است که میزان آمادگی مدارس برای رعایت آنها یک شرط اساسی است.

در دستورالعمل بهداشتی بازگشایی مدارس اشاره شده است بازگشایی مدارس منوط به داشتن امکانات کامل ضدعفونی کننده در مدارس و امکان فاصله‌گذاری مناسب برای صندلی‌ها در کلاسهای درس است، حال باید دید که آیا تمام مدارس قادر به تهیه این امکانات و از همه مهمتر الزام به رعایت ضدعفونی مدارس هستند. آیا حمایت لازم از مدارس خواهد شد تا بتوانند امکانات مورد نیاز برای ضدعفونی روزانه کلاس‌های درس، سرویس‌های بهداشتی  انجام دهند از سوی دیگر ماسک و مواد ضدعفونی کننده دست به میزان لازم تهیه کنند تا در اختیار دانش‌آموزانی که آنها را به همراه نداشتند، قرار بگیرد . این مهم نیازمند تأمین سرانه مالی به صورت مرتب برای مدارس دولتی است.

نظارت بر پروتکل‌های بهداشتی شرط اساسی بازگشایی موفق مدارس

سرویس‌های بهداشتی روزانه باید دو بار ضدعفونی شوند، یا محیط مدرسه و کلاس‌ها روزانه ضدعفونی شوند، این موارد تا چه اندازه از سوی مدارس جدی گرفته می‌شود و اگر مدرسه‌ای این کار را انجام ندهد آیا نظارتی وجود دارد تا تذکر داده شود.

در جریان بازگشایی مدارس در اردیبهشت ماه برخی مدارس از بسیج محلات برای ضدعفونی کمک گرفتند و مدرسه فقط یکبار ضدعفونی شد حالا با بازگشایی مدارس قرار است چه نظارتی اعمال شود تا مدارس روزانه ضدعفونی شوند؟ به هر حال شرط اصلی بازگشایی موفق مدارس و حفظ سلامت دانش‌آموزان رعایت دقیق این پروتکل‌ها و از سوی دیگر نظارت بر اجرای آن است اما خوب می‌دانیم آموزش و پرورش در طول سالیان گذشته در بحث نظارت هم با کمبود نیرو و هم ضعف‌های جدی مواجه است که همین مسئله می‌تواند موضوع نظارت بر پروتکل‌های بهداشتی را مورد سوال قرار دهد.

در بحث ضدعفونی روزانه سرویس مدارس آن‌هم دو بار، آیا نظارتی انجام خواهد شد تا حتما رانندگان ملزم به انجام آن شوند، وزیر آموزش و پرورش که مسئولیت این موضوع را بر عهده وزارت کشور قرار داد اما آیا وزارت کشور نظارت بر سرویس مدارس را جزو اولویت‌های خود قرار خواهد داد آن هم در وضعیتی که می‌دانیم همکاری بین بخشی در کشور ضعیف است.

وقتی خانواده‌ها در جریان نیستند

 دانش آموزان باید فرم خود اظهاری ابتلا به کرونا را تکمیل کنند اما این موضوع تا این لحظه به آنها اطلاع رسانی نشده است همچنین خانواده‌ها اصلا در جریان جزئیات پروتکل های بهداشتی نیستند پس چگونه می‌توانند متوجه شوند که مدرسه آنها را رعایت می‌کند یا خیر.

مدارس در شرایطی امروز بازگشایی شدند که رعایت پروتکل‌های بهداشتی پاشنه آشیل این بازگشایی است، اگر دانش آموزی ماسک نداشته باشد، مدرسه این موارد را در اختیار او قرار خواهد داد؟ آیا معلمان و مدیران مدارس بر رعایت پروتکل‌ها و نکات بهداشتی توسط دانش‌آموزان به ویژه دبستانی‌ها نظارت خواهند کرد؟ 

بسیاری از افراد معتقدند نوشتن پروتکل بخشی از کار است اما اجرای آن بخش مهمتر کار است و مشخص نیست مدارس تا چه اندازه خود را ملزم به رعایت این دستورالعمل می‌دانند؟ که در این مسیر نظارت بر رعایت پروتکل‌ها بسیار مهم است.

خانواده‌هایی که فرزندانشان را به مدارس می‌فرستند به دستگاه‌های مسئول "وزارت آموزش و پرورش و وزارت بهداشت" اعتماد کرده و اجرای پروتکل‌های بهداشتی و نظارت بر آن به منظور تضمین سلامت فرزندانشان، مطالبه جدی آنها از این دو وزارتخانه است.

بازگشت به مدرسه یک اصل است

به عنوان یک اصل کلی مدرسه باید باز باشد ولی اصل مهمتر این است که باید ایمن باشد و سلامتی دانش‌آموزان معلمان و کارکنان در حد اعلاء در هنگام بازگشایی مدارس مورد حراست قرار گیرد.

در حال حاضر وضعیت گسترش بیماری کرونا به گونه‌ای است که نمی‌توان گفت چه زمانی می‌توان به زندگی عادی برگشت و شاید بتوان گفت که اینگونه زندگی با فاصله گذاری اجتماعی، تا مدتها به عنوان روش زندگی معمولی باید در نظر گرفته شود.

مطالعات دقیق نشان داده که فاصله گذاری اجتماعی در بعضی همه‌گیری‌ها تا بیش از 95 درصد در کاهش موارد و گسترش بیماری نقش داشته است.

به عنوان یک قانون بازگشت به مدرسه و در حقیقت بازگشت به فعالیت‌های اجتماعی مرتبط با مدرسه برای هر فرد اعم از کارکنان، دانش‌آموزان و معلمان زمانی متصور است که احتمال ابتلای آنها و یا انتقال به دیگران به حداقل ممکن رسیده باشد به طوری که در صورت احتیاط های لازم احتمال انتقال بیماری به آنها یا دیگران وجود نداشته باشد.

ارزیابی وضعیت آمادگی و برنامه مدرسه شرط لازم برای بازگشایی 

انجام ارزیابی وضعیت آمادگی و برنامه مدرسه، شرط لازم برای بازگشایی است پس از بازگشایی لازم است ارزیابی‌های دوره ای هر دو هفته یکبار برای اطمینان از حفظ آمادگی لازم توسط ناظران بهداشت‌مدارس دو حوزه صورت پذیرد.

نیروی انسانی آموزشی و نظارتی در امور بهداشت از جمله مراقب سلامت در آموزش و پرورش یا کارشناس بهداشتی از مرکز خدمات جامع سلامت و خرید خدمات بهداشتی از اشخاص حقیقی و حقوقی باید تامین شود.

خانواده در صورت داشتن علائم کرونا دانش‌آموز را به مدرسه نفرستد

خانواده‌ها و دانش‌آموزان باید از علائم بیماری کرونا مطلع باشند به صورتی که بدون ایجاد اضطراب در آنها علائم بیماری را بشناسند و بدانند که در صورت وجود هر یک از علائم در دانش‌آموز یا اعضای خانواده از فرستادن دانش‌آموز به مدرسه خودداری کنند به این منظور علاوه بر شبکه‌های ملی استانی و شهرستانی استفاده از کانال‌های مجازی اختصاصی مدارس برای اطلاع رسانی در مورد بیماری و ارائه مواردی لازم ضروری است.

فاصله گذاری اجتماعی

یکی از راه‌های کاهش مواجهه با قطع زنجیره تماس، رعایت فاصله گذاری اجتماعی است و از آنجا که بسیاری از کارکنان مدارس و دانش‌آموزان در معرض بیماری کرونا هستند و مدارس از اماکن تجمع محسوب شده که می‌تواند سبب انتقال بیماری شود، از طرفی حفظ سلامت فرهنگیان و دانش‌آموزان که بالغ بر 15 میلیون جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند از اهمیت بالایی برخوردار است، لازم است مقررات ویژه‌ای از طریق فاصله‌گذاری اجتماعی علاوه بر رعایت اصول بهداشتی برای کاهش مواجهات متناسب با سطح اضطرار و درجه اهمیت فعالیت آموزشی و مهارتی در نظر گرفته شود در این راستا راستا لازم است که موارد زیر رعایت شود:

فاصله صندلی‌ها باید یک متر باشد

قرار دادن صندلی، نیمکت، کامپیوتر و... دانش آموز و نظایر آن در فواصل لازم و ایمن حداقل یک متر با فاصله طولی و عرضی.

در مدت زمان حضور در مدرسه تمام دانش‌آموزان، معلمان و کارکنان باید از ماسک استفاده کنند.

فعالیت‌های ورزشی جمعی ممنوع است

انجام تمام فعالیت‌های ورزشی جمعی و پربرخورد تا اطلاع ثانوی در مدارس ممنوع است اما فعالیت ورزشی انفرادی در محیط‌های باز بلامانع است.

مواجهه چهره به چهره کارکنان کاهش یابد و سعی شود از تلفن، شبکه‌های اجتماعی و ویدیو کنفرانس برای برگزاری جلسات حتی برای کارکنانی که در داخل یک ساختمان هستند استفاده شود.

از تجمع در اتاق کار، آبدارخانه، اتاق کپی و هر جایی که کارکنان می‌توانند تجمع کنند خودداری شود.

مراسم صبحگاه و فوق برنامه‌ها تعطیل است

مراسم صبحگاه و فوق برنامه‌ها از قبیل اردوها، مسابقات، گردهمایی‌ها، جشنواره‌ها و سایر رویدادهایی که موجب تجمع و ازدحام می‌شود لغو شود.

استراحت بین کلاسهای دانش‌آموزان در حداقل زمان و در زمان‌های مختلف بین کلاس‌ها انجام شود.

اقدامات کنترلی برای سلامت محیط 

1. بهداشت و حفاظت فردی

از دست دادن و روبوسی با یکدیگر پرهیز شود.

فاصله حداقل یک متر جهت پیشگیری از بروز بیماری رعایت شود.

شستن مرتب دست‌ها با آب و صابون و یا استفاده از مواد ضدعفونی کننده بر پایه الکل.

استفاده از ماسک برای تمام دانش آموزان و معلمان الزامی است

استفاده از وسایل حفاظت شخصی جمله ماسک برای تمام کارکنان، معلمان و دانش‌آموزان الزامی است.

داشتن کارت بهداشت برای کارکنان آبدارخانه و سرایداری الزامی است.

گواهی سلامت رانندگان وسایل نقلیه و سرویس مورد استفاده دانش‌آموزان مورد نظارت و کنترل قرار گیرد.

گواهی سلامت مستخدمین و سرایداران مدارس کنترل و به روز آوری شود.

نیروهای خدماتی در هنگام نظافت باد از لباس حفاظتی، ماسک و دستکش استفاده کنند.

استفاده از دستمال کاغذی هنگام عطسه یا سرفه کردن و اگر وجود نداشت استفاده از قسمت داخلی آرنج موقع سرفه و عطسه ضروری است.

معلمان و دانش آموزان محلول ضدعفونی کننده دست همراه داشته باشند

هر یک از معلمان و دانش آموزان بهتر است محلول ضدعفونی کننده دست شخصی همراه داشته باشد.

مسئولین مدرسه باید آموزش شستشوی مرتب و مکرر دست با آب تمیز و صابون مایع و استفاده از محلول الکل یا ژل ضدعفونی کننده دست را برای معلمان و دانش‌آموزان اعمال کنند.

فعالیت بوفه مدارس تعطیل است

فعالیت بوفه‌ها و پایگاه‌های تغذیه سالم مدارس ممنوع است.

سرو غذای گرم برای معلمان، دانش‌آموزان و کارکنان در مدرسه مجاز نیست.

تردد افراد به آبدارخانه مدرسه مجاز نیست. استفاده از فلاکس‌های شخصی و کتری‌های بزرگ برای اتاق معلمان توصیه می‌شود.

دستشویی‌ها روزانه دو بار هنگام فعالیت مدرسه باید ضدعفونی شود

دستشویی‌ها و توالت‌ها روزانه حداقل دو بار در طول ساعت کار مدرسه و یک بار در انتهای کار مدرسه یا انتهای نوبت بر اساس‌ دستورالعمل‌های ابلاغ شده گندزدایی شود.

دانش‌آموزان موظفند به منظور ورود مجدد به مدرسه پس از بهبودی کامل از بیماری کرونا فرم خود اظهاری را تکمیل و به مدیر مدرسه تحویل دهند.

استفاده از کانال‌های مجازی اختصاصی مدارس برای اطلاع‌رسانی در مورد بیماری و ارائه موارد لازم بسیار کمک کننده است.

خود اظهاری والدین در مورد بیماری دانش آموز ضروری است

خود اظهاری والدین در مورد بیماری دانش آموزان ضروری است. به والدین اطمینان دهید در صورتی که کودک نیازمند استراحت و جداسازی در منزل باشد مشکلی از نظر تحصیل در مدرسه پیدا نخواهد کرد.

از ورود دانش آموزان علامت‌دار و مشکوک به ویروس کرونا به مدرسه خودداری شود همه دانش آموزانی که مشکوک به بیماری کرونا باشند باید به اتفاق خانواده به مرکز خدمات جامع سلامت معرفی و توسط پزشک معاینه شوند. بازگشت به مدرسه منوط به گواهی پزشک خواهد بود.