کد خبر: 191608

طرح برق امید گامی موثر در مدیریت مصرف برق

کارشناس حوزه انرژی طرح برق امید را گام موثری در برای اصلاح مصرف برق عنوان کرد.
اتاق خبر 24

محمدرضا شریفیبا اشاره به مصرف برق در کشور اظهار کرد: مصرف برق در کشور طی سال‌های گذشته به دلیل ارائه یارانه به آن روند صعودی داشته است و بر اساس آمار‌های جهانی میزان مصرف به چندین برابر میانگین‌های جهانی رسیده است.

این کارشناس حوزه انرژی تصریح کرد: ارزان بودن برق و از سوی دیگر مصرفی بودن این انرژی شرایط را برای استفاده بی رویه فراهم کرده و توصیه لازم برای صرفه جویی اغلب نتیجه چندان مثبتی نداشته است.وی افزود: طرح ارائه شده از سوی دولت برای رایگان کردن برق با هدف اصلاح الگوی مصرف تدوین شده و این موضوع علاوه بر صرفه جویی مالی در سبد اقتصادی مردم، می‌تواند زمینه ساز ایجاد الگوی بهینه مصرف در کشور را ایجاد کند.

شریفی بیان کرد: در کشور تنها با مصرف بی رویه برق مواجه نیستیم و باید به سمت بهینه سازی مصرف در بخش گاز و آب باشیم، با وجود افزایش ظرفیت تولید گاز در کشور به دلیل مصرف بالای آن امکان صادرات گاز در ابعاد وسیع از ایران سلب شده است.

این کارشناس حوزه انرژی عنوان کرد: کشور ظرفیت‌های عظیمی از انرژی بادی و خورشیدی به منظور تامین انرژی‌های تجدیدپذیر دارد به گونه‌ای که می‌توان با سرمایه گذاری اندک زمینه ساز تامین برق خانگی شد.

وی افزود: استفاده از صفحه‌های خورشیدی در مناطق مسکونی با توجه به تابش مستمر خورشید می‌تواند بخشی از انرژی مورد نیاز خانوار‌ها را تامین کند و از سوی دیگر هزینه مصرف برق را از سبد اقتصادی کم کند.

این کارشناس حوزه انرژی عنوان کرد: استفاده از صفحات خورشید به دلیل نزدیک بودن به مکان مصرف از نرخ پایین اتلاف انرژی بهره‌مند است و علاوه بر کاهش تلفات برق به لحاظ زیست محیطی نیز تاثیرات مثبتی را خواهد داشت.

وی افزود: بسیاری از کشور‌های پیشرفته به منظور تامین برق و کاهش وابستگی به سوخت‌های فسیلی سرمایه گذاری فراوانی در بخش انرژی‌های نو و تجدیدپذیر کردند.

 

منبع: خبرآنلاین