کد خبر: 191594

توافق کوزوو و رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط

رئیس جمهوری آمریکا از توافق کوزوو و رژیم صهیونیستی برای عادی سازی روابط خبر داد و آن را "روز جدید بزرگ" برای خاورمیانه خواند!
اتاق خبر 24

دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در کنفرانسی مطبوعاتی در کاخ سفید در جریان امضای توافق اقتصادی میان کوزوو و صربستان اعلام کرد کشور کوزوو با اسرائیل برای عادی سازی روابط توافق کرده است.

وی گفت کشورهای عربی و اسلامی دیگر هم به زودی دست به چنین اقدامی خواهند.

ترامپ همچنین گفت که کوزوو متعهد شده ماه ژوئیه سفارتش را در قدس اشغالی افتتاح کند.

وی مدعی شد که کشورهای عربی زیادی با آمریکا تماس گرفته و اعلام کرده اند منتظرند دولت وی برای امضای توافق عادی سازی روابط میان آن ها با اسرائیل پس از میانجیگری در توافق امارات و اسرائیل اقدام کند!

ترامپ مدعی شد: برخی کشورها در خاورمیانه تماس های مکرری با ما گرفته اند و میپرسند کی نوبت ما می شود؟ ما کی توافق امضا میکنیم؟!

وی مدعی شد: بر این باورم این توافق خاورمیانه را به سمت "صلحی عظیم" هدایت میکند!

ترامپ همچنین در توئیتی که بعدا منتشر کرد نوشت: "این روز جدید و بزرگی برای خاورمیانه است. کوزوو و اسرائیل برای عادی سازی روابط و برقراری روابط دیپلماتیک توافق کردند. عالی است! به زودی کشورهای عرب و مسلمان بیشتری به این توافق می پیوندند."

صربستان هم خبر داده که سفارت خود در تل‌آویو را به قدس اشغالی انتقال خواهد داد. در همین راستا ترامپ توئیت کرد:  "به آقای الکساندر ووچیچ رئیس جمهور صربستان به خاطر تصمیم انتقال سفارت کشورش به قدس در ماه ژوئیه تبریک می‌گویم. این یک گام جسورانه و تاریخی است."

بنا بر گزارش رسانه‌های آمریکایی٬ هر دو کشور کوزوو و صربستان در پاسخ به درخواست آمریکا که میانجیگری توافق اقتصادی بین دو کشور را بر عهده داشت، تصمیم به عادی سازی و توسعه روابط با اسرائیل گرفتند.

منبع: خبرگزاری فارس