کد خبر: 191581

خروج ترامپ از ناتو

اظهارات غیرعلنی رئیس‌جمهور آمریکا درباره خروج واشنگتن از سازمان ناتو موجب ایجاد ترس و نگرانی در میان مقامات سابق آمریکایی و اروپایی‌ها شده است.
اتاق خبر 24

روزنامه نیویورک تایمز در گزارشی نوشت: برای نزدیک به چهار سال، دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، علناً به سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) حمله کرده و با عصبانیت از اعضای این سازمان خواستار پرداخت هزینه‌های بیشتر برای تامین دفاع جمعی اروپا شده است. ولی به گفته کسانی که با گفتگو‌ها آشنا هستند، ترامپ در بحث‌های خصوصی و غیرعلنی پا را فراتر گذاشته و بار‌ها و بار‌ها درباره خروج کلی از این اتحاد نظامی ۷۱ ساله صحبت کرده است.

در این گزارش آمده است: در دوره دوم ریاست جمهوری، ترامپ ممکن است فرصت خود را بدست آورد. اظهارات اخیر مقامات ارشد امنیت ملی سابق دولت ترامپ به افزایش ناراحتی‌ها در کنگره و سراسر اروپا کمک کرده است. این اظهارات به این سناریو دامن می‌زنند که بر اساس آن ترامپ به سبب جسارت ناشی از پیروزی مجدد در انتخابات و احاطه کردن خود با یک تیم بی‌تجربه امنیت ملی، سرانجام به تضعیف یا حتی پایان دادن به عضویت آمریکا در ناتو اقدام کند.

خروج احتمالی آمریکا از ناتو، یکی از بزرگترین تغییرات استراتژیک جهانی

این مقامات پیشین هشدار می‌دهند که چنین اقدامی یکی از بزرگترین تغییرات استراتژیک جهانی در طول نسل‌های اخیر و یک پیروزی بزرگ برای ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، خواهد بود.

اگرچه می‌دانستیم که ترامپ از سال ۲۰۱۸ به خروج آمریکا از پیمان آتلانتیک ابراز علاقه کرده، شواهد جدیدی از تفکر او در آستانه انتخابات نوامبر ظاهر شده است.

تابستان امسال، جان بولتون مشاور سابق امنیت ملی ترامپ، کتابی منتشر کرد که در آن گفته شده رئیس جمهور مکررا گفته است که می‌خواهد از این اتحاد نظامی خارج شود. ماه گذشته، بولتون به یک روزنامه اسپانیایی گفت که ترامپ ممکن است در ماه اکتبر در اقدامی با هدف ایجاد شگفتی و حیرت، قصد خود را برای خروج از ناتو در دوره دوم ریاست جمهوری اعلام کند.

در کتابی که این هفته از سوی مایکل اس اشمیت، خبرنگار نیویورک تایمز، منتشر شد، وی نوشت که جان اف کِلی، رئیس دفتر سابق ترامپ، که یک ژنرال بازنشسته چهار ستاره است، به دیگران گفته است که «یکی از سخت‌ترین وظایفی که وی در قبال ترامپ با آن روبرو بود تلاش برای جلوگیری از خروج وی از ناتو بود.» یک نفر که صحبت آقای کِلی را در محیط‌های خصوصی شنیده است، تأیید می‌کند که چنین اظهاراتی بیان شده است.

اگرچه رئیس جمهور آمریکا به طور معمول شکایت دارد که سایر اعضای ناتو باید هزینه‌های بیشتری را برای دفاع بپردازند - ترامپ علنا تهدید به ترک آن نکرده است. هفته گذشته در جریان برگزاری کنوانسیون سراسری جمهوری خواهان، وی با افتخار از فشار آوردن به سایر اعضای ناتو برای افزایش بودجه دفاعی شان صحبت کرد، اما پیشنهاد نکرد که تغییرات بزرگتری برای ناتو در ذهن دارد. در برنامه کاری ۵۰ ماده‌ای که از سوی ستاد انتخاباتی ترامپ ماه گذشته منتشر شد، اشاره خاصی به ناتو نشده، ولی در آن گفته شده است که از متحدان آمریکا در ناتو خواسته می‌شود سهم بیشتری را برای دفاع خود بپردازند.

روز چهارشنبه، ترامپ در کارولینای شمالی در مراسم بزرگداشت هفتاد و پنجمین سالگرد پایان جنگ جهانی دوم صحبت کرد، اما هیچ اشاره‌ای به ادامه رابطه امنیتی آمریکا با قاره اروپا نکرد.

افزایش نگرانی در میان اروپایی‌ها درباره تلاش ترامپ برای به چالش کشیدن ناتو

طی چند ماه گذشته، نهاد‌های امنیتی در واشنگتن و اروپا برای مدت کوتاهی نفسی به راحتی کشیده و نتیجه گرفته اند که بعید است ترامپ پیش از پایان این دوره خود، اصول اساسی اتحاد ناتو را به چالش بکشد. اما با نزدیک شدن به انتخابات، کارشناسان می‌گویند اضطراب در حال افزایش یافتن است.

منبع: خبرگزاری ایرنا