کد خبر: 191542

آیا ترامپ خواهان توافق جدید با ایران است؟

ادعا‌های رییس جمهور آمریکا برای امضای توافق جدید با ایران با در نظر داشتن تحولات گذشته و مواضع واشنگتن در قبال ایران، ادعایی بعید و بی اساس است.
اتاق خبر 24

 «آسیا تایمز» در گزارشی به بررسی ادعای «دونالد ترامپ»، رییس جمهور آمریکا، مبنی بر امضای توافق جدید با ایران در صورت پیروزی در انتخابات ریاست جمهوری، پرداخته است.

 

«آسیا تایمز»، می‎نویسد «دونالد ترامپ در سخنرانی‌های انتخاباتی خود از دستاورد‌های سیاست خارجی اش از جمله در خاورمیانه با افتخار یاد می‌کند.»

 

وی مدعی است زمانی که وارد کاخ سفید شد، همه چیز به هم ریخته بود، اما وی موفق شد جنگ‌های بی پایان آمریکا را خاتمه دهد، داعش را شکست دهد، حاکمیت اسرائیل بر بلندی‌های جولان را به رسمیت شناخته و سفارتش را به «قدس اشغالی» منتقل کند و توافق صلح اسرائیل و امارات به سرانجام برساند.

 

اما آنچه در این میان از قلم افتاد، تلاش ناکام و شکست خورده آمریکا برای اعمال مجدد تحریم‌های سازمان ملل علیه ایران و پیش از آن شکست قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی در شورای امنیت که منجر به تعمیق شکاف آمریکا با اروپا شد، است.

 

اروپایی‎ها، قطعنامه مذکور را درخواست غیرقانونی کشور خارج شده از توافق هسته‌ای دانستند که دیگر حقی در مورد استفاده از مفاد آن ندارد.

 

ضمن اینکه سفر موفقیت آمیز «رافائل گروسی»، مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران، سبب رضایت بیشتر اروپایی‌ها شده است.

 

نکته جالب اینجاست که ترامپ در سخنرانی پذیرش نامزدی جمهوریخواهان در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۲۰ آمریکا، بازهم تایید کرد که از «توافق هسته‌ای وحشتناک و یک طرفه» خارج شده است اما «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا، همچنان بر ادعای بی اعتبار خود مبنی بر ادامه عضویت آمریکا در توافق مذکور، آن هم در شرایطی که آمریکا آن را واقعا نقض کرده است، اصرار دارد.

 

در عین حال بررسی سوابق عملکردی ترامپ در خاورمیانه، موید نادرست و مورد تردید بودن ادعا‌های مختلف وی است.

 

طیف گسترده این ادعا‌ها از شکست ۱۰۰ درصدی داعش تا اجتناب از جنگ با ایران پس از عملیات تلافی جویانه ایران علیه دو پایگاه آمریکایی در عراق در ماه ژانویه، را شامل می‎شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا