کد خبر: 191536

با پلیس مبارزه با مواد مخدر

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر پایتخت در خصوص آخرین وضعیت جمع‌آوری معتادان متجاهر و هم‌چنین درخواست پلیس از مجلس در مورد بازنگری قانون مبارزه با مواد مخدر سخن گفت.
اتاق خبر 24

معتادند؛ معتاد متجاهر. به درجه ای از تجاهر رسیده‌اندکه برایشان فرقی نمی‌کند که کجا هستند و چه می‌کنند! 

هرگوشه‌، کناری، جایی پیدا کنند، نشسته و اتراق می‌کنند؛ یا چرت می‌زنند یا مواد می‌کشند. 

بوستان‌ها و پارک‌ها، حاشیه بزرگراه‌ها و کوچه پس کوچه‌ها را تصرف کرده ‌اند؛ اگرچه تعدادشان نسبت به روزهای اول شیوع کرونا کمتر شده و انگار کمتر دیده می شوند اما بهرحال باز هم هستند و می‌روند و می‌آیند. 

چهره شهر را با حضورشان مخدوش کرده اند و پرسه زدن‌‌هایشان آرامش و آسایش شهروندان را به مخاطره انداخته است.

حضور معتادان متجاهر در شهر، حرف جدیدی نیست؛ همه ما کم و بیش به چشم دیده و ترددشان را در گوشه و کنار از بوستان‌ها و پارک‌ها تا اماکن متروکه شاهد بوده‌ایم. 

به گفته مسؤولان تهران ۲۰ هزار معتاد متجاهر دارد، ۱۹ هزار مرد و هزار نفر زن؛ قبل از این که  کرونابیاید حدود ۴ هزار نفر در مراکز بازپروری بودند، بعد از آنکه مصوب شد که دوره درمان و بازپروری معتادان متجاهر یک ساله شود، همان تعداد در مراکز ماندند.

با توجه به شیوع  کرونا و اتخاذ تدابیر و دستورالعمل های جدید، کار جمع‌آوری معتادان متجاهر با شیوه جدید ابلاغ شد؛ رعایت پروتکل‌های بهداشتی، قرنطینه دو هفته‌ای و تست کرونااز جمله این تدابیر بودند که در کنار ظرفیت محدود پذیرش، کار جمع آوری معتادان را به کندی کشاند. 

اگرچه پلیس مبارزه با مواد مخدر بارها اعلام کرد که مشکلی برای جمع آوری نداشته و می‌تواند در بازه زمانی چند روزه چهره شهر را از حضور معتادان پاکسازی کند اما با توجه به ظرفیت محدود مراکز نگهداری و بازپروری، کار جمع آوری معتادان متجاهر را با توجه به ظرفیت‌های اعلامی انجام داده و می‌دهد. 

در آخرین مصاحبه‌ای که با رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر فاتب انجام شد وی از جمع آوری ۵ هزار نفر معتاد متجاهر از ابتدای شیوع  کروناو در مجموع حضور ۹ هزار معتاد متجاهر در مراکز نگهداری و  بازپروری معتادان متجاهر سخن گفت.

منبع: خبرگزاری ایلنا