کد خبر: 191522

استفاده از علایم هشدار ضابطه‌مند شود

محمد مسلمی بر لزوم به‌کارگیری ضابطه‌مند از علایم هشداردهنده رده‌بندی سنی برنامه‌ها در تلویزیون تاکید کرد.
اتاق خبر 24

 به‌تازگی پخش نماهنگی از شبکه پویا (نهال) با هشدار محدودیت سنی +۱۰ سال، در فضای مجازی بحث‌برانگیز شده است.

افراد منتقد به محدودیت سنی اعمال شده در این نماهنگ مذهبی، معتقدند، آیا این صحنه‌ها از غول‌های انیمیشن‌ها ترسناک تر است که فکر می‌کنید مناسب بچه‌ها نیست؟ و اینکه اصلا چرا مسائل دینی و مذهبی باید شامل محدودیت سنی برای تماشا باشد؟

در پاسخ به این انتقادها، محمد سرشار ـ مدیر شبکه ـ در صفحه توییتر خود توضیحاتی را منتشر کرد. این مدیر تلویزیونی در بخشی از این توضیحات آورده است: «یکی از این نماهنگها دارای شعر و صوت مناسبی برای کودکان بود اما در تصویر آن صحنه‌هایی مانند شمشیر کشیدن، شکستن تنگ آب، کشتن ماهی و پخش شدن قطرات خون وجود داشت که بنده از پخش خواستم دو کار انجام دهد: یک: آن نماهنگ را با هشدار سنی ۱۰+ پخش کند. دو: پخش در ساعات پایانی شب باشد که خانواده‌ها کنار فرزندان باشند و مراقبت لازم را برای کودکان زیر ۹ سال داشته باشند.»

او ادامه تاکید کرده است: «می‌گویند: ”قبلا صحنه‌های خشن یا ترسناک از شبکه کودک پخش شده. پس اینها را هم بدون هشدار پخش کنید.” مثالی بزنم: هرچند در پاساژها ماسک نمی‌زنند اما ما در هیاتهایمان بهتر از همه جا رعایت می‌کنیم و همه‌مان ماسک می‌زنیم. شبیه همین، اگر خطایی در پخش آن صحنه‌های ترسناک بوده، دلیلی نمی‌شود که در برنامه‌های حساس دینی مراقبت نکنیم.

منبع: خبرگزاری ایرنا