کد خبر: 191518

اعضای برجام در مقابله با قانون‌شکنی آمریکا اجماع دارند

معاون سیاسی وزیر خارجه کشورمان گفت: تنها راه اصولی حفظ برجام، بهره‌مندی ایران از منافع این توافق در حوزه رفع تحریم‌هاست که صرفا از طریق اتخاذ گام های عملی و ملموس اعضای برجام، محقق می شود.
اتاق خبر 24

سید عباس عراقچی که برای شرکت در نشست کمیسیون مشترک برجام به وین سفر کرده است، نتایج نشست و رایزنی های انجام شده در وین را تشریح کرد.

عراقچی در  گفت‌وگو با نورنیوز، با سازنده اعلام کردن نشست کمیسیون برجام و نزدیکی مواضع اعضاء باقی مانده در این توافق بین‌المللی در خصوص لزوم اقدام هماهنگ علیه قانون شکنی آمریکا اظهار داشت: برابر روال همیشگی، قبل از آغاز نشست کمیسیون، دیدارهای دوجانبه مستقلی با روسای هیات های چین و روسیه و همچنین خانم اشمید، دبیرکل سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا به منظور انجام رایزنی ها و هماهنگی های لازم، صورت پذیرفت.

وی افزود: همچنین، نشست با مدیران سیاسی سه کشور اروپایی نیز بعد از جلسه کمیسیون مشترک و به منظور بحث ‌و بررسی درخصوص گام های آتی و راهکارهای حفظ و تداوم برجام، بگونه ای که منافع کشورمان را تامین نماید، برگزار شد.

عراقچی درخصوص محتوای گفت‌وگوهای انجام شده در نشست کمیسیون مشترک برجام اظهار داشت: این نشست، در شرایط خاص ناشی از تحولات در شورای امنیت پیرامون برجام و اقدام غیر موجه و غیر قانونی آمریکا برگزار شد از اینرو، محور اصلی مباحث کمیسیون، بر ضرورت یکپارچگی و انسجام علیه اقدام آمریکا متمرکز بود.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه افزود: در این خصوص، اعضای کمیسیون با تاکید بر مواضع اصولی خود در جریان بررسی قطعنامه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران که با شکست مفتضحانه آمریکا همراه بود و همچنین مخالفت های اساسی خود با اقدام آمریکا برای جا زدن خود به عنوان عضو برجام و اعاده قطعنامه های تحریمی شورای امنیت علیه ایران، بطور متفق القول بر این عقیده بودند که آمریکا از ۸ می ۲۰۱۸ مشارکت خود در برجام را متوقف کرده و دیگر عضو این توافق محسوب نمی شود ولذا، نمی تواند از حقوق تصریح شده در برجام از جمله با هدف برگشت تحریم ها، استفاده کند.

منبع: خبرگزاری تسنیم