کد خبر: 191513

تفرقه بینداز و حکومت کن،

کارشناسان معتقدند رئیس‌جمهور آمریکا همزمان با اعتراضات به نژادپرستی، شرایط را ملتهب‌تر می‌کند تا پایگاه خود را در میان رای‌دهندگان تقویت کند.
اتاق خبر 24

 پایگاه اینترنتی شبکه اسکای نیوز در مقاله‌ای نوشت: کایل ریتنهاویس، جوان ۱۷ ساله (یکی از طرفداران مسلح ترامپ) که دو تن را در کنوشا به ضرب گلوله کشت، اکنون با اتهام دو فقره قتل عمد مواجه است. او باید در داخل سلول خود در یک مرکز بازداشت نوجوانان در ورنون هیلزِ ایلینوی در چه فکری باشد؟ کسی شکی ندارد که این نوجوان اکنون در زندان تنهاست، اما با حمایت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا، دیگر خیلی احساس تنهایی نمی‌کند.

البته برخی دیگر هم در آمریکا از این اقدام این نوجوان حمایت کرده‌اند. تصاویر در رسانه‌های اجتماعی افرادی را نشان می‌دهد که پیراهن‌هایی بر تن دارند که روی آن‌ها تصویر این نوجوان و عبارت «قهرمان آمریکایی» نقش بسته است. حتی می‌توان تی‌شرت‌هایی را خرید که روی آن‌ها عبارت «کایل را آزاد کنید» نوشته شده است.

هرچند رئیس جمهور در کنفرانس خبری روز دوشنبه با صراحت کامل از درخواست آزادی وی حمایت نکرد، آن را رد هم نکرد. رئیس جمهور در پاسخ به درخواست‌ها برای محکوم کردن این تیراندازی، گفت زمانی که وی تیراندازی کرد، به وی حمله شده بود. ترامپ در سخنانش درباره این حمله، نه تنها این نوجوان را محکوم نکرد، بلکه با نرمش صحبت کرد. وی مثل وکیلی صحبت می‌کرد که تلاش دارد ثابت کند که ریتنهاویس صرفاً مجبور بود از جان خودش دفاع کند. ترامپ گفت: «او تلاش کرد از دست آن‌ها فرار کند. فکر می‌کنم چیزی شبیه به این بود، او زمین خورد و سپس آن‌ها با خشونت به او حمله کردند.»

به علاوه، هنگامی که در مورد طرفداران ترامپ که در درگیری‌های خشونت‌آمیز با معترضان رقیب در پورتلند در آخر هفته که در آن یک نفر به ضرب گلوله کشته شد، صحبت شد و از ترامپ درباره استفاده حامیانش از گلوله‌های رنگی و اسپری فلفل سؤال شد. رئیس جمهور گفت: «این یک اعتراض مسالمت‌آمیز بود و رنگ، گلوله نیست.»

منبع: خبرگزاری ایسنا