کد خبر: 191504

خطر مرگ در کمین مبتلایان

فوق تخصص مغز و اعصاب با اشاره به علائم ابتلا به آنوریسم مغزی گفت: مصرف سیگار، الکل و قرص‌های روان گردان از عوامل ایجاد کننده آنوریسم مغزی است.
اتاق خبر 24

رادنوش پشم فروش، فوق تخصص مغز و اعصاب و عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران درباره آنوریسم مغزی  اظهار داشت: آنوریسم مغزی یکی از عارضه‌های پنهان دستگاه اعصاب بدن است که افراد به دلیل ناآشنایی با علائم آن تا مدت‌ها از این بیماری بی‌خبر هستند و اغلب پس از پارگی آنوریسم و خونریزی مغزی متوجه آن می‌شوند.

وی تصریح کرد: آنوریسم در واقع بیرون زدگی به شکل بادکنک جداره رگ است که در صورت پاره شدن، خون به فضای اطراف مغز وارد و باعث ایجاد خونریزی مغزی می‌شود که نکته خطرناک این عارضه در این است که بیشتر آنوریسم‌ها قبل از پاره شدن بدون علامت هستند ولی برخی نشانه‌های هشدار دهنده وجود دارد که افراد باید آنها را جدی بگیرند.

وی ادامه داد: سردرد بیش از دوهفته، حالت تهوع و استفراغ، سرگیجه، از دست دادن تعادل بدن هنگام راه رفتن، سفتی گردن، افتادگی پلک، حساسیت به نور، دو بینی یا تاری دید ناگهانی، سردرگمی یا از دست دادن هوشیاری مغز تنها بخشی علائم آنورسیم مغزی است که باید جدی گرفته شود.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی آزاد تهران اضافه کرد: ضربه به سر، کهولت سن، سابقه وجود آنوریسم مغزی در خانواده و فشار خون بالا از دیگر عوامل ایجاد کننده آنوریسم مغزی است و این افراد باید بیش از سایرین هشدارها را جدی بگیرند.

این  فوق تخصص بیماری‌های عروقی مغز و نخاع گفت: پارگی آنوریسم مغز می‌تواند کشنده باشد و درصد بالایی از افرادی که دچار این خونریزی مغزی می‌شوند در همان ساعات اولیه فوت می‌کنند و آنهایی که زنده می‌مانند اغلب به روند طبیعی قبلی باز نمی‌گردند و دچار ناتوانی و عیوب عصبی می‌شوند.

منبع: تابناک