کد خبر: 191490

آمریکا با قرار دادن برجام چند جانبه‌گرایی را هدف قرار داد

معاون سیاسی وزیر امور خارجه گفت: آمریکا با هدف قرار دادن «برجام» کل چند جانبه‌گرایی را هدف قرار داده است.
اتاق خبر 24

سیدعباس عراقچی معاون سیاسی وزیر امور خارجه کشورمان درباره نشست کمیسیون مشترک برجام که امروز (سه‌شنبه) در وین برگزار خواهد شد، اظهار داشت: این یک نشست متعارف و به اصطلاح روتین کمیسیون مشترک برجام است که طبق روال موجود در توافق هسته‌ای، هر سه ماه یکبار برگزار می‌شود.

وی ادامه داد: البته نشست کنونی به دلیل شیوع کرونا کمی با تاخیر برگزار می‌شود؛ ولی نشست امروز ماهیتاً یک نشست معمولی کمیسیون مشترک است و جلسه‌ای است که طبق روال کاری خود به مسائل مربوط به اجرای برجام چه در بُعد هسته‌ای و چه در بُعد تحریم‌ها می‌پردازد.

مذاکره کننده ارشد ایران در مذاکرات هسته‌ای گفت: البته این جلسه به دلیل همزمانی با وقایعی که در نیویورک می‌گذرد و تلاش‌هایی که آمریکا برای به اصطلاح بازگرداندن قطع‌نامه‌های سابق شورای امنیت و به نوعی نابودی برجام انجام می‌دهد، ویژگی خاصی پیدا کرده است.

وی افزود: اعضای جلسه، سه کشور اروپایی، چین و روسیه بوده که مواضع بسیار محکمی را در نیویورک و در مقابل آمریکا داشتند و تلاش واشنگتن را برای فعال کردن سازوکار حل اختلاف و یا سازوکار ماشه و اسنپ بک و یا به اسامی که معروف است را رد کردند. البته باقی اعضای شورای امنیت، یعنی ۱۳ عضو هم این کار را کردند.

معاون سیاسی وزیر امور خارجه عنوان کرد: اعضای شورای امنیت با قطع‌نامه آمریکا موافقت نکردند و به آن رای مساعد ندادند. در واقع دو بار آمریکا در فضای نیویورک با شکست مواجه شد.

عراقچی در مورد دیدار با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نیز اضافه کرد: من دیداری با رافائل گروسی خواهم داشت که در ادامه سفر وی به تهران است.

وی تصریح کرد: همانطور که می‌دانید، در سفر گروسی به تهران موفق شدیم یکی از مشکلات جدی که در رابطه میان ایران و آژانس پدید آمده بود را به نحو مطلوبی حل و  فصل کنیم. بیانیه مشترکی که صادر شد را همه دیدند.

منبع: خبرگزاری ایرنا