کد خبر: 191478

موج سوم بیماری در راه است؟!

در تعطیلات گذشته شاهد افزایش ۹ درصدی سفر‌ها نسبت به سال گذشته بودیم و گمانه زنی‌ها درباره موج سوم کرونا قوت گرفته است.
اتاق خبر 24

در چند روز تعطیلی گذشته برخلاف هشدار‌های مسئولان نظام سلامت کشور شاهده افزایش سفر‌ها بودیم، سفر‌هایی که اغلب آن‌ها به شهرهایی با وضعیت قرمز کرونایی انجام شد.

در این تعطیلات شهر‌های شمالی کشور رکورددار پذیرش مسافر بود و تصاویر بسیاری از حضور مسافران بدون رعایت پروتکل‌های بهداشتی در ساحل دریا در فضای مجازی منتشر شد و این سفر‌ها و تجمعات در شهر‌های شمالی گلایه کسانی که چند ماهی است شیوه نامه‌های بهداشتی را رعایت می‌کنند، به دنبال داشت.

از طرفی برخی بدون توجه به خستگی و فرسودگی کادر درمان که در چند ماهه گذشته پای کار ایستاده اند، بار سفر بستند و راهی سفر شدند و این سفر‌ها در چند هفته آینده عواقب بدی به دنبال خواهد داشت.

البته برخی‌ها هم سعی دارند شیوع کرونا را به برگزاری مراسم عزاداری در ماه محرم مرتبط کنند، اما وزیر بهداشت در پیامی آب پاکی را روی دست‌ها ریخت و در نامه‌ای از وعاظ، مداحان، مدیران و اعضای هیات‌های مذهبی و مردم که در مراسم عزاداری محرم، شیوه‌نامه‌های بهداشتی را رعایت کردند، قدردانی کرد و نوشت: گرچه در نقاط محدودی گروه‌های اندکی به تمنای اینجانب و همکارانم وقعی ننهادند مع الوصف جمعیت کثیر عاشقان حضرت سیدالشهدا (ع) با رعایت کلیه اصول شرمسارشان کردند و تاسوعا و عاشورائی متفاوت و باشکوه در تاریخ کشورمان رقم زدند.

علیرضا وهاب زاده مشاور وزیر بهداشت هم در پیام توییتری از رعایت شیوه نامه‌های بهداشتی در مراسم عزاداری محرم نوشت: بازدید‌های میدانی و گزارشات رسیده نشان می‌دهد عموم مساجد و هیئات شاخص، بیش از ۹۵ درصد دستورالعمل‌های بهداشتی را رعایت کرده اند. خدا قوت به همه که تصویر زیبایی از شعور وشور حسینی را به نمایش گذاشتید. برای آن ۵ درصد هم که عموما دسته‌های محلی و افراد غیر مطلع بودند، آرزوی سلامتی داریم.

افزایش ۸۰ درصدی سفر‌های غیر ضرور در تعطیلات

مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در گفتگو با خبرنگار باشگاه خبرنگاران جوان، با اشاره به اینکه میزان در خواست سفر در تعطیلات در مقایسه با ایام عادی رشد داشته است، گفت: با توجه به چند روز تعطیلی پیش رو بسیاری از مردم برای عزاداری به شهر‌های خود سفر داشته اند به طوری که شاهد افزایش ۷۰ تا ۸۰ درصدی جا به جایی مسافران در این ایام بوده‌ایم.

او با اشاره به اینکه تقریباً تمامی شهر‌ها در خواست سفر داشته اند، ادامه داد: میزان جابه‌جایی مسافران در شهر‌های با وضعیت قرمز، کم بوده است، اما همچنان برای سفر به مشهد و تعدادی از کلانشهر‌های دیگر میزان درخواست‌ها و جا به جایی مسافران زیاد بوده است.

در بخش ریلی شاهد رشد ۶۰ درصدی سیر قطار‌ها بوده ایم که در مقایسه با هفته‌های گذشته حدود ۱۰ درصد رشد داشته است. مشهد بیشترین درخواست را داشته، اما در مقایسه با ماه گذشته میزان حذف قطار در این مسیر هم در مقایسه با سایر مسیر‌ها بالا بوده است.

منبع: خبرگزاری تسنیم