کد خبر: 191474

ترامپ در رینگ رقابت با بایدن

اقبال این روز‌های رئیس‌جمهور آمریکا در نظرسنجی‌ها به حدی وخامت‌بار است که او برای نجات خود در انتخابات نوامبر به دنبال ایجاد شوکی غیر قابل پیش‌بینی برای آمریکایی‌هاست.
اتاق خبر 24

 در ۶۳ روز مانده به انتخابات آمریکا چشم انداز شکست دونالد ترامپ روز به روز بیش از پیش پررنگ می‌شود. زمامدار فعلی کاخ سفید که به حماقت و سبکسری شهره است، در اندک زمان مانده تا روز انتخابات اصلا اوضاع و احوال خوبی ندارد. جوِ بقول خودش خواب آلود تقریبا در تمامی نظرسنجی‌ها او را جا گذاشته و هر روز بیشتر بر دغدغه‌های انتخاباتی او می‌افزاید.

ترامپ حتی در جبهه هم حزبی‌های خود هم از اقبال چندانی برخوردار نیست و بسیاری از مقامات ارشد جمهوری خواه علنا از حمایت از بایدن سخن می‌گویند. ترامپ به قدری در نظرسنجی‌های عمومی تنزل رتبه داشته و کارنامه عملکرد چهارساله او به حدی به ویروس کرونا و برخورد‌های هرج و مرج طلبانه او در مقابله با این بحران و موج ضد نژادپرستی اخیر آلوده شد، که برای ماندن دوباره در کاخ سفید به چیزی در حد معجزه نیاز دارد. آنچه از محافل غیررسمی سیاسی آمریکا این روز‌ها به گوش می‌رسد اینکه با بالا گرفتن گمانه زنی‌های شکست ترامپ در انتخابات ۲۰۲۰، او ممکن است برای جلوگیری از تبدیل شدن به یک رئیس جمهور تک دوره‌ای در تاریخ سیاسی آمریکا، به هر اقدامی متوسل شود و در این میانه گام‌های فاجعه بار از سوی او دور از تصور نیست.

ناظران سیاسی البته متذکر می‌شوند آنچه که بتواند از شکست ترامپ در رینگ رقابت با بایدنِ دموکرات جلوگیری کند، باید چنان اتفاق شوک آور باشد که بی تردید بقای ۴ سال دیگر او در اتاق بیضی را تضمین کند. حتی برخی صاحبنظران سیاسی پیش رفتن ترامپ تا آستانه یک جنگ بزرگ را پر بیراه نمی‌دانند. برخی از آن‌ها با پیش کشیدن مفهوم «سورپرایز اکتبر»، رویدادی که به تنهایی و در آستانه انتخابات ورق را به نفع یکی از نامزد‌ها برگرداند، معتقدند در زمان باقی مانده تا انتخابات باید منتظر اتفاقی از این دست از سوی ترامپ بود.

نشریه «سالن» در نوشتاری به قلم «باب دریفوس» با پرداختن به سوابق تاریخی مستند موسوم به سورپرایز اکتبر در انتخابات آمریکا، به طرح این پرسش می‌پردازد که آیا این بار هم فرجام انتخابات آمریکا را سورپرایزی از نوع ایرانی مشخص خواهد کرد؟ سالن یادآور می‌شود که رقابت تنگاتنگ جیمی کارتر و رونالد ریگان چهار دهه پیش در نهایت با کمک سورپرایز اکتبر، کارزار انتخاباتی را به نفع ریگان رقم زد.

سورپرایز اکتبر ترامپ برای هواداران خود

دریفوس در یادداشت خود می‌نویسد آیا درگیری با ایران همان سورپرایز اکتبری است که ترامپ برای بقای خود به آن چنگ خواهد زد و آیا رئیس جمهور آمریکا تلاش خواهد زد با توسل به آشکارا کردن این درگیری به ظاهر پنهان، در آستانه شکست سوم نوامبر مفر نجاتی برای خود بیابد.

در ابتدای این نوشتار با اشاره به جنایت ترور سردار قاسم سلیمانی آمده است: آیا ترور پهپادی ژنرال برجسته ایرانی اولین حلقه از زنجیره تبدیل جنگ سرد درازمدت تهران و واشنگتن به یک درگیری تمام عیار، آن هم در هفته‌های نزدیک به انتخابات ریاست جمهوری آمریکا خواهد بود؟ دریفوس معتقد است که هیچ راهی برای یافتن پاسخ این پرسش آنهم با قطعیت وجود ندارد. با این حال در منظر آمریکایی‌ها ترامپ به مراتب از وزیر خارجه تندور خود بدنام‌تر است به حدی که با توسل به هر بهانه واهی هر اقدامی از او می‌تواند سر بزند.

آنچه در ماه‌ها و به ویژه هفته‌های اخیر علیه معترضان ضد نژادپرستی در آمریکا رخ داده تنها گواه کوچکی از برخورد‌های هرج و مرج طلبانه و ناشیانه ترامپ است که بی شک بخش عمده آن از حماقت و تصمیمات غیر قابل پیش بینی او نشات می‌گیرد. حقیقت اینکه او ابایی از اعزام نیرو‌های فدرال برای سرکوب و خاموش کردن صدای اعتراضات در آمریکا ندارد.

منبع: خبرگزاری ایلنا