کد خبر: 191473

قادر؛ موشکی که تحریم‌های آمریکا را بی‌اثر کرد

موشک کروز قادر یکی از محصولات متنوع ساخت صنایع دفاع کشورمان است.
اتاق خبر 24

توان موشکی ایران طی چند سال اخیر یکی از دستاورد‌های بزرگ کشورمان در عرصه قدرت دفاعی کشور است. نقطه آغاز کسب این دستاورد‌ها را می‌توان شروع جنگ تحمیلی و محاصره همه جانبه کشورمان در آن زمان توسط سایر کشور‌ها دانست.

توان موشکی ایران قدرتی است که از مهندسی معکوس آغاز شد و امروزه به عنوان یک دانش بومی و داخلی مطرح است. حضور شرکت‌های دانش بنیان و کمک به صنایع نظامی و موشکی ایران اسلامی در سال‌های اخیر باعث شده تا مسئولان و دانشمندان صنایع دفاعی کشورمان بتوانند با بهره‌گیری از علم و دانش روزِ دنیا پیشرفت‌های موثر و مهمی در طراحی و ساخت موشک‌ها ایجاد کنند. تنوع موشک‌های تولیدی در صنایع دفاعی جمهوری اسلامی به نحوی است که امروزه از کوتاه‌بردترین موشک تا بلندبردترین آن‌ها را در اختیار داریم.

یکی از انواع این موشک‌ها، موشک‌های کروز هستند که چندین سال است وارد صنایع نظامی جهان شدند و بسیاری از کشور‌ها انواع مختلفی از موشک‌های کروز را در اختیار دارند. استفاده از این موشک‌ها چندین مزیت دارد، ارزان قیمت بودن، توانایی پرواز و حرکت طولانی مدت‌تر و سرعت موشک‌های کروز از مهم‌ترین این ویژگی هاست؛ البته موشک‌های کروز نسبت به موشک‌های بالستیک مزیت‌های دیگری هم دارند که سرعت کمتر با وجود داشتن دقت فوق‌العاده‌ای یکی از ویژگی‌های کارآمد آنهاست. می‌توان این نوع موشک را از هر جهت به سوی هدف شلیک کرد و این امتیازی است که موشک بالستیک از آن برخوردار نیست.

منبع: خبرگزاری ایسنا