کد خبر: 191466

«معصومیت از دست رفته» جدال میان عشق و عقل

مجموعه تلویزیونی «معصومیت از دست رفته» روایت یک شوریدگی دنیایی است که «شوذب» خزانه دار را از همراهی با حضرت علی(ع) به سکوت در مقابل امام حسین(ع) می رساند.
اتاق خبر 24

نام «داوود میرباقری» برای شیعیان به اسم سریال های تاریخی و مذهبی گره خورده است. امروز بیشتر او را با نام سریال فاخر «مختارنامه» می شناسیم و پیش تر نام او همراه با سریال ماندگار «امام علی(ع)» عجین بود.

حالا هم در حال ساخت سریال سلمان فارسی است و با 62 سال سن این روزها در بیابان های شاهرود مشغول به کار است تا زندگی یکی از یاران باوفای پیامبر اکرم(ص) را به تصویر بکشد.

در آثار او تحقیق و پژوهش حرف اول را می زند و به جرات می توان گفت سوای بخش های دراماتیک سریال هایش، بخش روایی و تاریخی ماجرا کاملا صحیح و درست است و به اصطلاح مو لای درزش نمی رود.

 

او بیش از 16 سال قبل از سریال «مختارنامه» تصمیم داشته «سلمان فارسی» را بسازد که به دلیل وسعت و ابعاد این پروژه ساخت آن مقدور نشد و شاید هم حکمت این بود که سلمان باید بر شانه های مختار می نشست.

البته آثار تاریخی میرباقری یک ویژگی دیگر هم دارند و آن این است که واقعه عاشورا چون نخ تسبیحی همه را به هم وصل می کند و هرجوری که شده به آن اشاراتی خواهد داشت. کما اینکه میرباقری خود در این باره گفته است: به تناسب حال این روزهای خودم که جستجو در حال حضرت سلمان است از ایشان کمک می گیرم. سلمان جایی در مکاشفات خود در خرابه های رازآلود شام، سقراط حکیم را در حال سر کشیدن جام شو کرانش می بیند که سقراط به او می گوید بهای هدایت انسان رنجی است که هدایتگران می‌کشند و اگر به تاریخ به بنگریم و به زندگی بزرگان، انبیاء و اولیا و برگزیدگان و صاحبان اندیشه‌های نو نگاه کنیم می‌بینیم که همه این بزرگواران برای رهایی آدمیان از جهل و ضلالت و گمراهی مرارت های بسیار کشیده‌اند و خداوند همواره بهترین بندگانش را قربانی هدایت مخلوقاتش کرده و حضرت سیدالشهدا حسین بن علی علیه السلام نورچشمی پیامبر ختمی مرتبت بلاشک عزیزترین و مقرب ترین بندگان خداست و باری در مناسبتی در نمایش واره ای درباره عظمت حسین بن علی علیه السلام ابیاتی بر قلمم جاری شد بدین مضمون که: در کفه های ترازو رنج‌های همه انبیا در یک سو و رنج های حسین (ع) را در سوی دیگر دیدم که کفه رنج های حسین سنگین تر است و به نظر حقیر اگر سیدالشهدا و قیام عاشورایش نبود تکامل تاریخ بشریت ناقص بود. حسین(ع) هدایت گر همه عصرها و نسل هاست.

میرباقری حتی از واقعه عاشورا مدد میجوید تا روایتگر یک عصیان باشد. عصیان فردی به نام «شوذب»که زندگی خود را فدای شهوت می کند.

منبع: خبرگزاری صدا و سیما