کد خبر: 191457

مهار نوسان قیمت دام از دامداری تا خرده فروشی

رییس شورای تامین کنندگان دام کشور گفت: خرید تضمینی دام مشکلات نوسانات قیمتی دام از دامداری تا خرده فروشی را مهار خواهد کرد.
اتاق خبر 24

منصور پوریان در خصوص آخرین وضعیت بازار دام سبک و سنگین در کشور اظهار کرد: در حال حاضر دام سبک و سنگین در کشور به طور انبوه وجود دارد و شرایط مطلوبی دارد.

 

وی افزود: خوشبختانه به دلیل وفور دام در کشور مشکلی از لحاظ تامین نیاز داخلی وجود ندارد.

 

رییس شورای تامین کنندگان دام کشور تاکید کرد: به دلیل بخشنامه‌های وزارت بهداشت و بحث کرونا تقاضا برای خرید دام زنده کاهش یافت و با توجه به اینکه در ایام محرم تقاضای دام زنده مانند هر سال نبود بیشتر فروش در بخش گوشت دام بوده است.

 

پوریان با اشاره به عرضه بالای دام در سطح کشور گفت: بخش دام سبک از لحاظ جمعیتی در وضعیت مطلوبی قرار دارد و در بخش دام سنگین نیز مشکلی وجود ندارد و فقط برخی از مصرف کنندگان از قیمت بالای گوشت در خرده فروشی‌ها گلایه مندند که این موضوع بازار را تحت تاثیر قرار داده است.

 

وی در خصوص آخرین قیمت گوشت دام سبک و سنگین گفت: در حال حاضر گوساله ۴۵۰ تا ۶۰۰ کیلوگرمی با قیمت پایه هر کیلو ۲۵ تا ۲۶ هزار تومان به فروش می‌رسد و دام سبک نیز بین ۳۹ تا ۴۰ هزار تومان از دامدار خریداری می‌شود.

 

رییس شورای تامین کنندگان دام کشور با اشاره به اینکه در حال حاضر دولت خرید تضمینی دام سنگین را در دستور کار قرار داده است گفت: براساس این طرح دامداران اقدام به کشتار دام و فروش آن به صورت بسته بندی می‌کنند که قیمت مناسبی برای خرید در نظر گرفته شده و در ابتدای طرح نیز حدود ۷۰۰ تن گوشت منجمد به پشتیبانی امور دام تحویل داده شده است.

 

پوریان با بیان اینکه در بخش دام سبک نیز قرار است طرح خرید تضمینی دام اجرا شود گفت: با این طرح نیاز دام سبک به طور کامل از تولید داخل تامین می‌شود و مشکلات مربوط به تامین نیاز بازار و مشکلات نوسانات قیمتی مهار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایلنا