کد خبر: 191441

کووید ۱۹ با ما خواهد ماند

استادیار اپیدمیولوژی دانشگاه کالیفرنیای سانفرانسیکو آمریکا معتقد است کرونا ۱۹ با ما خواهد ماند همانطوری که آنفلوانزا و بقیه ویروسهای کرونا مانده اند و این ما هستیم که باید یاد بگیریم با آنها زندگی کنیم و با رفتار خود خطر انتقال آنها را کم و کمتر کنیم.
اتاق خبر 24

دکتر "علی میرزازاده" درباره ویژگی های ویروس کرونا ۲۰۱۹ و وضعیت همه گیری (پاندمیک) این ویروس در دنیا گفت: بیماری ویروس کرونا ۲۰۱۹ که به اختصار «کووید ۱۹» نامیده می شود توسط نوع جدیدی از کروناویروس ایجاد می شود که تا قبل از پاندمی اخیر شناخته نشده بود.

وی با بیان اینکه کرونا ویروس‌های شناخته شده زیادی هستند که در انسان و حیوانات تولید بیماری می کنند اظهار کرد: کرونا ویروس‌ها در انسان می توانند باعث بیماری‌های تنفسی با شدت خفیف مشابه یک سرماخوردگی معمولی تا یک بیماری شدید تنفسی (سندرم حاد تنفسی یا سارس) شوند.

کرونا در همه سنین می تواند بیماری شدید تولید کند

میرزازاده ادامه داد: بیماری کووید ۱۹ حاصل از ویروس کرونای جدید یک بیماری متفاوت و کاملا جدید بوده که می تواند در انسان از یک بیماری بدون علامت، تا یک بیماری با علایم خفیف مانند تب و سرفه و یا یک بیماری منتشر در قسمتهای مختلف بدن در بزرگسالان و همچنین سندرم التهابی شدید در کودکان تولید کند.

این عضو گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی موسسه علوم بهداشت جهانی با تاکید بر اینکه شدت این بیماری از هر فردی به فرد دیگر متفاوت است اظهار کرد: شدت بیماری بستگی به «مقدار ویروس وارد شده به بدن»، «وضعیت ایمنی فرد» و همچنین «بیماری‌های زمینه ای» دیگر فرد مانند بیماری‌های ریوی، قلبی و دیابت دارد اما علی‌رغم تصور غلط عموم، ویروس کرونا در همه سنین می تواند بیماری شدید تولید کند.

بیماری کرونا، در دنیا روند کاهشی به خود گرفته است

وی در تشریح وضعیت پاندمیک کرونا در دنیا گفت: طبق آمار رسمی سازمان جهانی بهداشت (تا تاریخ ۲۹ اگوست) بیش از ۲۴.۵ میلیون نفر مبتلا به ویروس و بیش از ۸۳۰ هزار نفر مرگ ناشی از کرونا ۱۹ در دنیا گزارش شده است.

این استادیار اپیدمیولوژی دانشگاه UCSF آمریکا با بیان اینکه تنها در طی یک هفته قبل بیش از ۱.۷ میلیون فرد مبتلای جدید و تعداد ۴۰ هزار مورد مرگ جدید ناشی از این ویروس در دنیا گزارش شده است افزود: تعداد موارد ابتلا در هفته حدود ۵ درصد و تعداد موارد مرگ ناشی از این ویروس نیز در هفته حدود ۱۲ درصد کاهش نسبت به آمارهای هفته های قبل داشته است که نشان می دهد در حال حاضر بیماری در دنیا روند کاهشی به خود گرفته است.

میرزازاده افزود: تا تاریخ ۲۹ اگوست در منطقه مدیترانه شرقی (شامل ۲۱ کشور از جمله ایران)ِ، تعداد کل موارد ابتلای گزارش شده برابر با ۱.۹  میلیون نفر و تعداد مرگ گزارش شده برابر با ۵۰ هزار مورد بوده که نشان می دهد برخلاف روند کلی بیماری در دنیا، تعداد افراد مبتلا به بیماری کووید ۱۹ در این منطقه در حال افزایش می باشد (۴ درصد افزایش در هفته اخیر نسبت به هفته های قبل)، همچنین تعداد مرگ ناشی از کووید ۱۹ کاهش کمتری نسبت به آمار جهانی دارد (۵ درصد کاهش هفتگی در منطقه در مقایسه با ۱۲ درصد کاهش هفتگی در دنیا).

نرخ ابتلا و مرگ ناشی از کووید ۱۹ در ایران بالاتر از متوسط جهانی

وی با بیان اینکه آمار سازمان جهانی بهداشت در مورد کووید ۱۹ در ایران نشان از ۳۷۰ هزار نفر مبتلا و بیش از ۲۱ هزار نفر جان باخته (تا تاریخ ۲۹ اگوست) را دارد افزود: در طی یک ماه گذشته تعداد ابتلا و مرگ کووید ۱۹ در ایران روند کاهشی داشته است به طوری که در مقایسه با هفته های گذشته، تعداد موارد مبتلا در هفته ۴ درصد کاهش و تعداد مرگ در هفته ۱۸ درصد کاهش داشته اند.

این عضو گروه اپیدمیولوژی و آمار زیستی موسسه علوم بهداشت جهانی افزود: بر طبق تعداد کل ابتلا و مرگ گزارش شده تا تاریخ ۲۹ آگوست، نرخ ابتلا به بیماری کووید ۱۹ در ایران ۴۴۰۴ در یک میلیون نفر جمعیت (کل دنیا ۳۱۴۳ در میلیون) و نرخ مرگ ۲۵۳ در یک میلیون نفر جمعیت (کل دنیا ۱۰۷ در میلیون) می باشند که بالاتر از نرخ ابتلا و مرگ در کل دنیا است.

منبع: خبرآنلاین