کد خبر: 191439

عزاداران حسینی عاقلانه سوگواری می‌کنند

حاج حسین هوشیار گفت: کسانی که می‌گویند هیئت اصلا نباید برگزار شود، اساسا با فلسفه عزای امام حسین (ع) آشنا نیستند.
اتاق خبر 24

کرونا مهمان ناخوانده‌ای بود که آمد و با آمدنش خیلی از داشته‌های بشریت را با خود برد. گردهمایی ها، دید و بازدید‌های خانوادگی، فعالیت روزمره انسان‌ها و... جزو چیز‌هایی بود که توسط کووید ۱۹ بسیار کمرنگ شد.

در این میان، اما خیلی زورش به عزای امام حسین (ع) نرسید و علی رغم اختلاف نظر‌هایی که درباره برگزاری مراسم عزاداری وجود داشت، بالاخره  این مراسم‌ با رعایت پروتکل‌های بهداشتی تصویب شد. اما هنوز هم هستند عده‌ای که می‌گویند چرا باید در چنین شرایطی مراسم عزاداری برگزار شود؟ هیئتی‌ها به فکر سلامتی مردم نیستند و...

به منظور پاسخ به این سوال‌ها با حاج حسین هوشیار مداح نام آشنای اهل بیت عصمت و طهارت، گفت و گویی داشتیم که در ادامه می‌خوانید:

حاج آقا از مراسم‌ خود در متفاوت‌ترین ماه محرم سده ۳۰۰ برایمان بگویید.

همانطور که خودتان هم می‌دانید امسال با توجه به شرایط پیش آمده، متفاوت‌ترین محرم را شاهد هستیم. هیات ما هم از این قضیه بی نصیب نماند. به همین دلیل ابتدا تلاش کردیم تا مراسم‌ را در فضای باز برگزار کنیم، اما باتوجه به درخواست پدر شهید کاشی که حسینیه ما متعلق به اوست، ترجیح دادیم که مکان هیات را جابجا نکنیم و در در ایام محرم، در بیت النور نازی آباد حسینیه شهید کاشی برنامه داریم. البته رعایت پروتکل‌های بهداشتی مهم است و امسال با یک چهارم ظرفیت پذیرای مهمانان هستیم. همچنین طبق شیوه نامه ستاد کرونا، سینه زنی نداریم و مراسم با سخنرانی و دقایق کوتاهی هم روضه برگزار می‌شود.

چرا سینه زنی ممنوع شده است؟
متخصصان ستاد مقابله با کرونا به این نتیجه رسیده اند که هرگونه فعالیتی غیر از نشستن در فضای بسته، باعث افزایش سرعت دم و بازدم می‌شود که همین مورد می تواند هوا را به سرعت آلوده کند، مخصوصا اگر کولر هم روشن باشد. به همین دلیل طبق شنیده‌ها سینه زنی و پاسخ دادن با صدای بلند میتواند فرآیند ابتلا را تشدید کند.

به نظر شما اهمیت برگزاری مراسم‌ عزاداری در چنین شرایطی چیست؟
از زوایای مختلف می توان به آیین عزاداری امام حسین (ع) نگاه کرد. من معتقد هستم پیچیده‌ترین و جامع ‌ترین اتفاق فرهنگی و اجتماعی از قرن‌های گذشته تا کنون و حتی در آینده، همین پدیده عجیب و ناشناخته عزاداری برای سیدالشهدا (ع) است. به همین دلیل ساده انگاری است که فقط از یک منظر به این مسئله نگاه کنیم. همانطور که تا به حال جامعه شناسان، روانشناسان و بسیاری از دانشمندان، فیلسوفان، عرفا، علما و شرق شناسان هم به بررسی این اتفاق عجیب پرداخته اند. در وهله دوم باید گفت تا به حال پیش نیامده که یک نفر را برای حضور در عزاداری امام حسین (ع) مجبور کنند. از گذشته تا به حال هیچکس با اجبار و اکراه در عزای سیدالشهدا (ع) شرکت نکرده است.

منبع: جام نیوز