کد خبر: 191429

برخورد جدی با عطاری‌های مداخله‌کننده در امور پزشکی

 دادستان عمومی و انقلاب استان قزوین گفت: با عطاری‌هایی که در امور پزشکی دخالت کرده و اقدام به فروش داروهای گیاهی غیرمجاز کنند، برخورد قضائی می‌کنیم.
اتاق خبر 24

محمد قاسمی  در قزوین با اشاره به اجرای طرح مقابله با عطاری‌های متخلف در 3 ماه اخیر اظهار داشت: در چارچوب این طرح کلیه عطاری‌ها را بازرسی کردیم و با عطاری‌هایی که اقدام به فروش داروهای غیرمجاز و مداخله در امور پزشکی کردند، برخورد و آنها را پلمب کردیم. ضمن اینکه خیلی از این عطاری‌ها حتی پروانه کسب هم نداشتند.  

وی با انتقاد از کم‌کاری دانشگاه علوم پزشکی در برخورد با عطاری‌های متخلف افزود: متولی اول و اصلی این بازرسی‌ها دانشگاه علوم پزشکی قزوین است و قانون هم این اختیار را به آنها داده است. کارشناسان آنها باید ابتدا بروند و عطاری‌ها را بازرسی کنند و تخلفات را به ما گزارش بدهند.

دادستان قزوین با بیان اینکه قانون در زمینه طب سنتی و گیاهی شفاف نیست، تصریح کرد: از آنجایی که قانون در این حوزه شفافیت لازم را ندارد، برداشت قضات ما از قانون متفاوت و مختلف است و بعضاً آرای متعارضی هم صادر می‌کنند. اگر قانون شفاف شود، آرای قضائی هم در این زمینه یکدست می‌شوند و اختلاف نظرها از بین می‌رود.

قاسمی با تاکید بر لزوم مقابله مردم با عطاری‌ها و مراکز متخلف در حوزه طب سنتی اضافه کرد: مردم باید مراقب افرادی که بدون مدرک در عطاری‌ها اقدام به کار پزشکی می‌کنند، باشند و به آنها مراجعه نکنند. چرا که عطاری یک صنف تجاری است که باید اقلام گیاهی را به فروش برساند و حق دخالت در امور پزشکی و عرضه داروهای گیاهی را ندارد.

وی خاطرنشان کرد: مشکلی اصلی ما در مقابله با تخلفات طب سنتی این است که وزارت بهداشت و درمان هیچ سیاست واحد در این زمینه ندارد و قانون هم ناقص است. از طرفی هم افرادی از قدیم و ندیم بودند که بخشی از کارهای پزشکی را به صورت تجربی انجام دادند و ادعاهایی هم دارند که رد یا تایید آنها باید از سوی وزارت بهداشت انجام شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم