کد خبر: 191421

دوره گردی پمپئو در غرب آسیا

 وزیر خارجه آمریکا اخیرا با سفر به چند کشور عربی حاشیه خلیج فارس به دنبال پیوستن دیگر رژیم‎های عربی به طرح عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی بود.
اتاق خبر 24

پیش بینی‎ها نشان می‎دهد که پس از عادی سازی روابط امارات و  تلاش‌ها برای وارد کردن برخی دیگر از رژیم‌های عربی منطقه برای عادی سازی روابط با اسرائیل افزایش می‌یابد.

سفر دوره‌ای «مایک پمپئو»، وزیر خارجه آمریکا، به اراضی اشغالی، امارات، بحرین و سپس عمان را باید در همین راستا ارزیابی کرد.

پیشتر «برایان هوک»، مسئول گروه اقدام ایران، تحول در روابط امارات و رژیم اسرائیل را اجرای طرح «خاورمیانه جدید» اعلام کرده بود.

عادی سازی روابط رژیم‌های عربی منطقه با پیش قدمی امارات در اعلام رسمی آن، راه را برای دیگر رژیم‌ها هموار کرد.

بحرین و عمان دو کشوری هستند که زمینه برقراری روابط آنها با رژیم صهیونیستی آماده شده است.

بحرین به خاطر شرایط خاص سیاسی داخلی شاید نتواند دومین کشوری باشد که با اسرائیل روابط برقرار می‌کند، اما عمان پس از مرگ «سلطان قابوس» و تغییر «بن علوی»، وزیر خارجه پیشین، از زمینه بیشتری برای عادی سازی روابط با اسرائیل برخوردار است.

امارات و عمان دو ویژگی دارند؛ امارات به خاطر ادعاهایی که بر سر جزایر سه گانه ایرانی در خلیج فارس راه انداخته، هر از گاهی سعی می‌کند از این موضوع بهانه‌ای برای تقابل سیاسی با ایران بسازد.

اما با توجه به عادی سازی روابط امارات با رژیم صهیونیستی از این پس باید شاهد بازی شدیدتر امارات باشیم.

قاعدتاً واکنش و پاسخ ایران به ادعاهای امارات درباره سه جزیره ایرانی از این پس قاطع‌تر و شدیدتر خواهد شد.

امارات اکنون تصور می‌کند به خاطر برقراری روابط رسمی با رژیم اسرائیل، خود را زیر چتر حمایتی صهیونیست‌ها قرار داده است؛ روشن است که آمریکا و رژیم اسرائیل سعی دارند عمق چالش‌های منطقه خلیج فارس را افزایش دهند.

از ماجرای امارات و اسرائیل به بحرین می‌رسیم، این کشور چند سال است که با قیام مردم خود علیه حکام منامه روبرو است.

منبع: خبرگزاری ایرنا