کد خبر: 191412

مجری برنامه های معارفی چگونه باشد؟

مهدی آقابیگی ــ مجری برنامه‌های معارفی تلویزیون ــ معتقد است: گزینش مجریان در رادیو و تلویزیون در گذشته با دقت و ظرافت بیشتری نسبت به زمان حال صورت می‌گرفته است.
اتاق خبر 24

آقابیگی که محرم امسال اجرای برنامه «حسینیه ایران» را در شبکه اول سیما عهده دار است، در گفت‌وگویی با ایسنا درباره ویژگی‌های یک مجری خوب و تاثیرگذار به ویژه مجریان حوزه معارفی و نیز نحوه پذیرش مجریان در سازمان صدا و سیما عنوان کرد:‌ سواد و آگاهی‌های یک مجری بسیار مهم است. انتخاب و گزینش مجریان در گذشته خیلی دقیق‌تر و عمیق تر بود و به سادگی الان نبود. بخشی از این موضوع برمی‌گردد به تغییر شرایط و اوضاع و احوال که قابل قبول است اما بخش اعظم آن به خاطر کم شدن دقت‌هاست.

او با یادآوری اینکه وزن یک برنامه در رادیو و تلویزیون در کنار زحمات همه عوامل به گوینده و مجری برنامه واگذار می‌شود، در این زمینه توضیح داد: بنابراین این انتخاب‌ها باید با حساسیت‌های خاصی دنبال شود. باید آموزش‌های علمی تخصصی و فنی باشد. در دانشگاه صدا و سیما می‌بینیم  دوره‌هایی برگزار می‌شود و شاخص های ابتدایی را بررسی می‌کنند و یک نفر یا دو نفر پس از اتمام دوره انتخاب می‌شوند.

او درباره آینده کاری مجریان گفت: در حوزه اجرا نیاز داریم به دقت و ساماندهی دقیق، اصولی و علمی که مجری ها و گوینده‌هایی که فیلترها را طی می‌کنند و وارد سازمان می‌شوند، بتوانند در مدت حضورشان خودشان را در مسیر رشد و ارتقا ببینند نه اینکه یک برنامه را اجرا کنند بعد جای دیگری آن‌ها را نخواهند و دیگر کاری نداشته باشند. باید به موضوع مجریان در سازمان اهمیت بیشتری بدهیم.

آقابیگی با بیان اینکه با فرا رسیدن ایام محرم تمام مجریان صدا و سیما باید شئونات مربوط به این ماه را رعایت کنند، خاطرنشان کرد: در کنار برنامه‌های تخصصی معارفی، تمامی مجریان صداوسیما لازم است از اطلاعات معارفی در سطح معقول برخوردار باشند. در مدرسه هم معلم‌های معارف و دینی جدا از درس های دیگر هستند، اما معلم فیزیک هم نمی‌تواند خودش را جدای از معارف بداند چراکه رفتار و اخلاقش و سخنش معرفت‌ها و بینش هایی را به دانش‌آموزان و دانشجویان منتقل می‌کند.

او وادی اجرا را یک زنجیره بهم پیوسته خواند و گفت: همه‌ی مجریان باید به شاخص‌های اصلی معارفی و نکات عمومی علوم معارفی اشراف داشته و آن را رعایت کنند؛ چه در اجرای برنامه‌هایشان و چه در زندگی خودشان. به هر حال آن‌ها نماینده رسانه هستند و وقتی حرفی را در رادیو و تلویزیون به مخاطب منتقل می‌کنند خودشان هم باید رعایت کنند.

آقابیگی در عین حال گفت: البته این درست است که هر برنامه و موضوعی مجری تخصصی خودش را می‌طلبد؛ به عنوان مثال مجری موضوعی مثل ترافیک در رادیو و تلویزیون باید آگاهی‌ها و اطلاعات مربوط به حوزه ترافیک را داشته باشد. در حوزه معارف هم باید شخصی باشد که معارف را درست بلد باشد و این خیلی مهم است. اگر ذره‌ای در این زمینه خطا شود و مطلبی بدون سند ذکر شود و خدایی نکرده انحرافی به وجود بیاید، بسیار ضربه زننده است و آثار و تبعات بدی دارد.

به گفته این مجری، در برنامه‌های معارفی مجریان و کارشناسان باید اهل مطالعه و دانش معارف اسلامی باشند تا بتوانند از زوایای مختلف بحث‌های معارفی مانند موضوع عاشورا را با دقت بیان کنند.

منبع: خبرگزاری ایرنا