کد خبر: 191408

«او» حسینِ همه است

رستخیز عظیم ۶۱ هجری قمری که بیش از هزار سال عالم و اهلش را بر سوگ نشانده است چنان صحنه ای بی نقص از رویارویی تمامی حق در برابر تمامی ظلم به نمایش گذاشت که نه تنها مسلمانان بلکه تمامی آزادی خواهان فارغ از هر نوع عقیده و دیدگاهی در قله تحیر زانو بر زمین نهادند.
اتاق خبر 24

در آن لحظه که خنجر بیداد و ستم در سرازیری گودال قتلگاه سر از پا نشناخت و یک نفس جام قساوت را سرکشید، آسمان فریاد یا محمدا سر داد و رعشه بر تن زمین افتاد، در آن لحظه بر پیشانی تاریخ ضرب شد که این نور تا قیام قیامت برای دستگیری از اهل زمین و آسمان به نام آزادگی مطلع هر آفتابی خواهد بود.

از آن روز واقعه تاکنون، نام حسین (ع)برای مسلمانان و حتی پیروان دیگر ادیان همچون مسیحیان مظهر اوج ایستادگی و آزادگی بوده و هست، اما آنچه شاید بیش از هر چیز دیگر آدمی را اسیر این وادی بی انتها می کند، عشق به او است.

پیامبراکرم (ص) فرمود: برای شهادت حسین (ع)، حرارت و گرمایی در دل‌های مؤمنان است که هرگز سرد و خاموش نمی‏ شود. (جامع احادیث الشیعه، ج ۱۲، ص۵۵۶)

آری این آتش عشق بیش از ۱۴۰۰ سال است که در دل عاشقان او زبانه می کشد، نه مرز می شناسد نه نژاد و رنگ، نه زمان می شناسد و نه مکان، بلکه نوری است که از سرخ ترین غروب آفتاب‌ یعنی غروب عاشورای ۶۱ هجری هنوز گرما بخش دل ها و پناه تمام عالمیان است.

در کشور ما نیز در این جلوه گه عاشقی در روزهای غم و اندوه محرم، هر ساله خیل عظیمی از عاشقان اقامه عزا کرده و پیراهن غم به تن می کنند، مسلمان و ارمنی، زرتشتی و کلیمی تفاوتی ندارد همه به ریسمان او توسل می جویند، اما چرا در این ایام غیر مسلمان و یا غیر شیعه هم در کنار شیعیان حضرت، لباس ماتم به تن می کنند فریاد لبیک یا حسین سر می دهند؟

این مهم را با برخی از نمایندگان اقلیت های دینی در مجلس در میان گذاشتیم.

 در این باره به ایسنا، گفت: در آیین یهودیت هر شخصی که خدای یگانه را پرستش کند قابل احترام است، از سوی دیگر امام حسین (ع) گذشته از مسلمان بودنشان یک آزاده تمام عیار بودند، ایشان از بزرگترین سرمایه زندگی و جان خود برای آزادی و به حق رسیدن گذر کردند.

وی در خصوص مشارکت یهودیان در مراسم عزای امام حسین (ع) بیان کرد: از سوی یهودیان همیشه به مراسم محرم احترام گذاشته شده است، خیلی از این حسینیه ها در فضای باز و به صورت تکیه با داربست برپا می شوند که فاقد آب و گاز و برق هستند که همیشه کلیمیان با خلوص نیت و با اشتیاق تمام این موارد را از طریق کنیسه ها برای حسینیه فراهم می‌ کنند.

منبع: جام جم آنلاین