کد خبر: 191403

نظارت بر قیمت گذاری اقلام لبنی بر عهده کدام نهاد است؟

قیمت لبنیات به عنوان یکی از اصلی‌ترین مواد غذایی سبد خانوار‌ها طی چند هفته گذشته افزایش چشم گیری داشته که در این گزارش دلایل افزایش قیمت لبنیات بررسی شده است.
اتاق خبر 24

 لبنیات به عنوان یکی از اصلی‌ترین مواد غذایی سبد معیشتی خانوار‌ها این روز‌ها با نوسان قیمت مواجه شده است به طوری که این اتفاق بعضا چند مرتبه در ماه رخ می‌دهد. افزایش قیمت‌ها به جایی رسیده است که طبق آمار نهاد‌های دولتی و نهاد های وابسته به دولت، برخی از خانوار‌ها در کشور توانایی تامین لبنیات روزمره خود را ندارند و ممکن است طی مدت طولانی از این محصول که مملو از مواد مغذی است استفاده نکنند.

این در حالی است که تامین لبنیات باید در سبد هزینه‌های هر خانوار ایرانی قرار گیرد، اما افزایش اخیر قیمت‌ها این مهم را نقص کرده است که در ادامه این گزارش پیگیر دلیل افزایش قیمت لبنیات در کشور شده ایم.

 

محمدرضا بنی طبا سخنگوی اتحادیه صنف فروشندگان لبنیات در رابطه با وضعیت بازار لبنیات در کشور اظهار کرد: یکی از دلایل افزایش اخیر قیمت لبنیات در کشور دخالت دولت در قیمت گذاری برخی از محصولات لبنی است، یعنی دولت در قیمت گذاری این محصولات از حقوق تولیدکنندگان حمایت نمی‌کند و آن‌ها محصولات متفاوتی را تولید می‌کنند.

وی افزود: به همین دلیل است که به عنوان مثال قیمت پنیر در فروشگاه‌ها یکسان نیست و دلیل آن تفاوت در وزن و کیفیت محصول است و همین تفاوت در قیمت‌ها بعضا دچار ایجاد رقابت و نوسان قیمت‌ها در بازار می‌شود.

منبع: خبرگزاری تسنیم