کد خبر: 191390

سرنوشت تلخ برخی کتاب‌های دینی

قاسمعلی فراست از آسیب‌هایی که به ادبیات دینی وارد شده و دفاع بد برخی از نویسندگان و مسئولان از دین می‌گوید. او همچنین به کتاب‌سازی توسط مسئولان غیرحرفه‌ای اشاره و از این موضوع به عنوان سرنوشت تلخ برخی از کتاب‌های دینی یاد می‌کند.
اتاق خبر 24

این نویسنده درباره وضعیت ادبیات دینی و کیفیت کتاب‌هایی که در این حوزه منتشر می‌شوند، اظهار کرد: وقتی می‌گوییم ادبیات، قبل از هرچیز کتاب و نوشته ما، چه برای کودک و نوجوان و چه برای بزرگسال، باید ساختار ادبی داشته باشد و اگر ساختار و قالب ادبیات نداشته باشد هرقدر موضوع به‌دردبخور،  قابل استفاده و مفید باشد در این قالب فدا می‌شود. لذا کتاب باید قبل از هرچیزی ادبیات باشد و بشود در قالب ادبیات آن را تعریف کرد.

 او سپس گفت: تعداد بسیار کمی داستان‌ داریم که در حوزه دین کار کرده‌اند و قابل استفاده و دفاع هستند، اما متأسفانه در میان این تعداد اندک، فراوان کتاب‌هایی داریم که به نام دین و آموزش مسائل معنوی، چه برای کودک و نوجوان و چه برای بزرگسالان منتشر می‌شوند که نه تنها کمکی به حوزه دین نمی‌کنند بلکه آسیب بسیار زیادی به این موضوع وارد کرده و می‌کنند. متأسفانه ما مسئول کارنابلد و غیرحرفه‌ای فقط پشت میز شهرداری و تلویزیون و اداره‌ها و وزارت‌خانه‌ها نداریم بلکه در حوزه ادبیات و هنر هم آدم‌هایی داریم که کارنابلدند و به خاطر نسبت‌هایی که با آقایان دارند، آمده‌اند و کارشان این است در قسمتی که وارد شدند کار را خراب کنند.  

فراست افزود: ما در جامعه‌مان دو جانباز داریم؛ جانبازهایی که در خیابان حضور دارند و من و شما می‌بینیم و می‌شناسیم و جانبازی هم هست که اصلا متوجه آن نیستیم و آن دین است که قربه الی الله و به نیت خداپسندانه چنان ضربه‌ای به آن می‌زنیم که بیا و ببین. من در حوزه جامعه کاری ندارم زیرا تخصص من نیست اما وقتی ضربه‌ای را که به ادبیات از جانب برخی از مسئولان فرهنگی در حوزه دین و در بخش کودک و نوجوان می‌خورد، می‌بینم یاد جمله ارزشمند پدر فرهنگی‌ام دکتر شریعتی می‌افتم که فرمود اگر قرار است موضوع و یا کسی را خراب کنید از او بد دفاع کنید. ما دقیقا داریم از حوزه دین، بد دفاع می‌کنیم. بی‌تعارف باید بگویم بزرگترین ضربه به این حوزه وارد شده و همچنان وارد می‌شود.

منبع: خبرگزاری ایلنا