کد خبر: 191361

کرونا دقیقه ۹۰ به ما گل زد

وزیر بهداشت گفت: ویروس کرونا بسیار پیچیده و خطرناک و غیرقابل پیش بینی است که می تواند در دقیقه ۹۰ از گوشه‌های زمین به ما گل بزند و گل هم زد.
اتاق خبر 24

سعید نمکی، روز سه شنبه در حاشیه آیین افتتاح ۱۶۴ پروژه سلامت با یادواره ۱۶۴ شهید مدافع سلامت و آغاز پویش «ره سلامت» که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: با تلاش شبانه روزی توانستیم موج دوم کرونا را به گونه‌ای مهار کنیم و مرگ و میر و ابتلا در استان‌ها را به حداقل برسانیم. تقاضا می‌کنم که همه برای دو پدیده به همکاران ما کمک کنند.

وی افزود: اگر به خاطر داشته باشید وقتی در اردیبهشت موج اول کرونا را مهار کرده بودیم، از دوربین‌های رسانه‌ها بارها درخواست کردم که مراقب باشید و به کاهش بیماری، مغرور نشوید. این ویروس بسیار پیچیده و خطرناک و غیرقابل پیش بینی است که می‌تواند در دقیقه ۹۰ از گوشه‌های زمین به ما گل بزند و گل هم زد.

وزیر بهداشت اضافه کرد: آنچه به ما گل زد، حاصل یک بی توجهی، عادی انگاری و سهل اندیشی در اقشار مختلف بود. در این ایام هم، همکاران ما تلاش فراوانی برای مهار بیماری کردند و روز و شب‌های سخت عرق ریزی را سپری کردند. در این دوره شهدای عزیزی را نثار کردیم و تعداد قابل توجهی از همکاران ما بیمار و بستری و از چرخه خدمت، خارج شدند و دیگران مجبور شدند دو شیفت و سه شیفت، جای خالی آنها را پر کنند تا بیماران بدون پزشک و پرستار نمانند.

نمکی خاطرنشان کرد: از مردم تقاضا دارم که باز هم عادی انگاری نکنند. با تمام شدن کنکور داوطلبان، دوباره بار سفر نبندند و در جاده راه نیفتند. بیشترین گرفتاری را در استان مازندران داریم و هنوز هم خیز این استان و مرگ و میرها در مازندران، ما را گرفتار کرده است. بیشترین عارضه در استان مازندران به دلیل مسافرت است.

وی تاکید کرد: برخی اظهارنظرها را می شنوم که می‌گویند سفر در اشاعه بیماری نقش نداشته است. اگر سفر در انتقال بیماری نقش نداشت، ویروس ووهان چین در نیوزیلند چه کار می‌کرد؟ چطور به آنجا رفت؟ در دورترین نقاط کشور ویروس کرونای ووهان از چه طریقی رفت؟ چه کسی به جز مسافر، این ویروس را منتقل کرد؟

منبع: خبرگزاری ایرنا