کد خبر: 191346

کالیفرنیا در محاصره آتش

ادامه آتش‌سوزی‌ها در لس‌آنجلس آمریکا موجب شده صدها نفر در این منطقه مجبور به ترک‌ خانه‌های خود شوند.
به گزارش خبرنگار اتاق خبر 24

صدها حریق که در حال پیشروی در مرکز و شمال کالیفرنیا است و تاکنون به مرگ دستکم ۶ نفر منجر شده و در مقایسه با روز گذشته (جمعه) از نظر گستردگی دوبرابر شده، هم‌اکنون به یکی از بزرگترین آتش‌سوزی‌ها در تاریخ کالیفرنیا تبدیل شده است و در مسیر پیشروی خود، شهرستانهای کوچک را تهدید می‌کند.

بنا بر گزارش خبرگزاری رویترز، آتش‌سوزی‌های گسترده که هفته گذشته در ایالت کالیفرنیا و در پی گرمای شدید هوا و حملات صاعقه‌ای آغاز شد، به سوختن منطقه‌ای بزرگتر از ایالت «رودآیلند» ایالات متحده منجر شده است و تاکنون بیش از ۵۰۰ خانه و ساختمان‌های دیگر را تخریب کرده است.

طبق این گزارش، آتش‌سوزی‌های فوق، علاوه بر مرگ ۶ نفر به زخمی شدن ۴۳ آتش‌نشان و شهروند عادی نیز منجر شده است.

محدودیت منابع برای مهار آتش‌

«گاوین نیوسام» فرماندار ایالت کالیفرنیا وضعیت فعلی را «لحظه‌ای مهلک» توصیف کرد و گفت که نیروهای آتش‌نشانی و مقامات محلی در حال تلاش برای مهار دستکم ۵۶۰ حریق در سراسر این ایالت هستند که برخی از این حریق‌ها در نتیجه حملات صاعقه‌ای رخ داده است.

طبق گفته نیوسام، شدت آتش‌سوزی‌ها در ایالت کالیفرنیا به قدری بالاست که مسئولان این ایالت با محدودیت منابع برای مهار آتش‌ مواجه شدند و به دنبال تقویت منابع از طریق کشورهای کانادا و استرالیا هستند.

فرماندار کالیفرنیا در یک کنفرانس خبری ضمن تأکید بر لزوم تخلیه مناطق تحت خطر گفت: «انقدر ساده‌لوح نیستیم که مهلک بودن این لحظه را درک نکنیم و ندانیم که تا چه اندازه ضروری است که به فرامین تخلیه عمل کنیم و این دستورات را جدی بگیریم».

طبق این گزارش، ایالت کالیفرنیا با بدترین حملات صاعقه‌ای دو دهه اخیر هدف گرفته شده است به طوریکه نزدیک به ۱۲ هزار حملات صاعقه‌ای موجب وقوع آتش‌سوزی‌هایی شده است و هم‌اکنون ۱۷۵ هزار نفر از مردم مناطقی از ایالات کالیفرنیا دستور تخلیه منازل خود را دریافت کرده‌اند.

به اهالی «سانتاکروز»، شهری با حدود ۶۵ هزار نفر سکنه واقع در ساحل مرکزی کالیفرنیا، اعلام شده است که برای تخلیه منازل خود آماده باشند زیرا بولدوزرهایی برای قطع خطوط آتش به منظور جلوگیری از پیشروی حریق به یک مایلی دانشکده سانتاکروز دانشگاه کالیفرنیا رسیده‌اند.

تصاویر ویدئویی قرار گر فته بر روی شبکه‌های اجتماعی، درختان عظیم الجثه «ردوود» که برخی از آنها بیش از دو هزار سال قدمت دارند را در میان ویرانه‌های ساختمان‌های داخل و اطراف پارک ایالتی «بیگ باسین ردوودز» نشان می‌دهد که این درختان هنوز آسیبی ندیده‌اند.

شدت آتش به اندازه‌ای گسترده است که آتش‌نشان‌ها و مقام‌های محلی با کمبود نیرو مواجه شده‌اند و یکی از سخنگویان آتش‌نشانی منطقه سانتاکروز که کارکنان آن در شیفت‌های ۷۲ ساعته برای مهار آتش حضور دارند، به خبرنگاران گفت: «ما برای آتش‌سوزی با چنین حجمی با کمبود نیرو مواجه هستیم».

یکی از اساتید دانشگاه ایالتی سن خوزه در پیامی در صفحه توییتر خود در خصوص بحران آتش‌سوزی در این مناطق گفت: « ما در کوههای سانتاکروز به کمک نیاز داریم. همین حالا، گارد ملی را اعزام کنید».

گزارش‌ها حاکی از آن است که پنج نفر در شهرستان‌های سولانا و ناپای جان خود را از دست دادند و پیش از آن نیز روز چهارشنبه هفته گذشته یک خلبان بالگرد آتش‌نشانی در حین مأموریت مهار آتش‌سوزی در پی سقوط بالگرد جان خود را از دست داد.

هوای دودآلود و گرمای شدید در کنارکرونا

طبق این گزارش، ستونی از دودهای غلیظ پراکنده در هوا موجب پایین آمدن کیفیت هوا در صدها مایلی اطراف مناطق آتش‌سوزی شده است و سلامت ساکنان مناطق اطراف آتش‌سوزی را در معرض خطر قرار داده است و هزاران نفر را مجبور به فرار از خانه‌هایشان کرده است و بسیاری نیز در داخل خانه‌هایشان که فاقد تهویه مطبوع است، گرفتار شده‌اند.

از طرف دیگر، کارشناسان پزشکی و درمان هشدار داده‌اند که شیوع ویروس کرونا به طرز چشمگیری خطراتی را برای سلامت افرادی به همراه دارد که در معرض هوای دودآلود و گرمای شدید قرار دارند و این خطرات به ویژه برای سالمندان و آنهایی که از مشکلات تنفسی رنج می‌برند، بیشتر می‌باشد.

ترامپ در کالیفرنیا وضعیت «فاجعه» اعلام کرد

بعد از حملات لفظی دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا به فرماندار کالیفرنیا به دلیل ناتوانی در مقابله با آتش‌سوزی گسترده در این ایالت، ترامپ سرانجام به منظور تسریع در کمک‌های دولت فدرال، در این ایالت وضعیت فاجعه اعلام کرد.

بنا بر اعلام کاخ سفید، رئیس‌جمهور آمریکا به منظور ارائه کمک‌‎های دولت فدرال به ایالت کالیفرنیا برای اطفای آتش‌سوزی گسترده که از ۱۴ آگوست (۲۴ مرداد) آغاز شده، در کالیفرنیا وضعیت فاجعه اعلام کرد.

به گفته کاخ سفید، با این اقدام ترامپ منابع مالی دولت فدرال آمریکا در دسترس افراد و نهادهای متاثر از آتش سوزی گسترده در مناطق مختلف کالیفرنیا قرار می‌گیرد.

پیشتر در خبرها آمده بود که صدها حریق در حال پیشروی در مرکز و شمال کالیفرنیا آمریکاست و این حریق به یکی از بزرگترین آتش‌سوزی‌ها در تاریخ این ایالت تبدیل شده است.

به نوشته پایگاه هیل، مقام‌های کالیفرنیا اعلام کردند که حریق تاکنون حدود یک میلیون جریب (بیش از ۴۰۴ هزار هکتار) اراضی این ایالت را در نوردیده است.

«گادین نیوسام» فرماندار کالیفرنیا که پیش از این هدف حملات لفظی ترامپ در رابطه با مدیریت مقابله با آتش سوزی‌ها قرار گرفته بود، از اقدام رئیس‌جمهور آمریکا در اعلام وضعیت فاجعه استقبال و تشکر کرد.

اکنون بیش از 1300 آتش نشان در بخش های مختلف این آتش‌سوزی گسترده‌ جنوب کالیفرنیا- که از روز جمعه هفته گذشته در «چری والی» واقع در حدود 75 مایلی شرق لس‌آنجلس آغاز شده است- مستقر شده‌اند تا پیشروی شعله‌های عظیم آتش را متوقف کنند.

مدیریت ناکارآمد

«دونالد ترامپ»، رئیس‌جمهور آمریکا، مدیریت ناکارآمد را مقصر بروز این حادثه و تلفات بالای آن دانسته است. سخنان ترامپ البته خالی از واقعیت نیست. آمریکا با بکارگیری تمام نیروی خود در مهار آتش تا الان ناتوان مانده است. روزنامه سان‌فرانسیسکو کرونیکل گفته یکی از دلایل افزایش آتش‌سوزی‌ها در کالیفرنیا، افزایش درخت‌های مرده است. در دوره‌های خشک و داغ مانند اکنون، جرقه‌ها، خطوط برق افتاده، ته‌سیگار و برخورد رعد و برق می‌تواند علت برافروخته شدن کاج‌ها، کاج‌های قندی و دیگر گونه‌های پوسیده و آتش‌سوزی باشد.

آخرین آمارهای رسمی موجود حاکی است تا دسامبر 2017، حدود 129 میلیون درخت مرده در ایالت کالیفرنیا وجود دارند که خطر بالقوه برای آتش‌سوزی به‌شمار می‌روند.

روزنامه نیویورک‌تایمز نوشته آتش‌سوزی‌های «کمپ» و «وولزی» که شمال و جنوب کالیفرنیا را در بر گرفته‌اند در مناطقی اتفاق افتاده‌اند که اجتماعات انسانی در نزدیکی مناطق بکر طبیعی تشکیل شده‌اند و به همین دلیل آتش با سهولت بیشتری از جنگل‌ها یا چمنزارها به خانه‌ها سرایت می‌کند. 

سال 2015 وزارت کشاورزی آمریکا در گزارشی اعلام کرده بود بین سال‌های 2000 تا 2010 شمار افرادی که محل سکونتشان را به نزدیکی مناطق بکر طبیعت منتقل کرده‌اند 5 درصد افزایش یافته است. در این گزارش آمده بود 44 میلیون خانه در آمریکا (معادل یک‌سوم کل خانه‌ها در این کشور) در حال حاضر در تلاقی‌گاه‌های مناطق طبیعی و شهری احداث شده‌اند. بالاترین میزان تمرکز این خانه‌ها در ایالت‌های فلوریدا، تگزاس و البته کالیفرنیا است.