کد خبر: 191345

در دوران شیوع کرونا آموزش حتی یک روز در کشور تعطیل نشد

معاون اول رییس جمهور با اشاره به جایگاه و اهمیت سازمان اسناد و کتابخانه ملی در میان اندیشمندان و محققان کشور گفت: وظیفه اصلی این سازمان حفظ میراث مستند و مکتوب و صیانت از حافظه تاریخی ملت ایران است.
اتاق خبر 24

 اسحاق جهانگیری بعد از ظهر روز دوشنبه در نشست با مدیران ارشد سازمان اسناد و کتابخانه ملی و رونمایی از سامانه های سنا و حافظه ملی ایرانیان، گفت: این سازمان در مقطع فعلی به کانون امیدی برای کسانی تبدیل شده که به دنبال دانش و فرهنگ هستند و بسیاری از پیشکسوتان این حوزه و جوانان جویای دانش علاقمند به استفاده از آثار ارزشمند جمع آوری شده در سازمان اسناد و کتابخانه ملی هستند.

جهانگیری با قدردانی از همه کسانی که در سال های گذشته و مدیریت فعلی برای حفاظت و تقویت از سرمایه ها و میراث ملی تلاش کرده اند، گفت:‌ با وجود شرایط سخت و تنگناهای بسیار نظیر محدودیت منابع مالی کارنامه مدیریت سازمان اسناد و کتابخانه ملی کارنامه درخشانی بوده و کارهای بزرگ و روزآمدی انجام شده که باید به آن افتخار کرد و به خوبی این دستاوردها را به جامعه منعکس نمود.

معاون اول رییس جمهور گفت: ملت ایران تمدن و فرهنگی بزرگ دارد و نقش تعیین کننده ای در تاریخ و فرهنگ دنیا داشته است باید از این میراث مهم حفاظت کرد جمع آوری و نگهداری میراث و مستندات کار بزرگی بوده اما از آن مهمتر این است که این دستاوردها در اختیار عموم مردم و جامعه قرار گیرد.

جهانگیری گفت: باید با اقدامی نظام مند اطلاع رسانی صحیحی به جامعه درباره این مجموعه انجام شود در غیر این صورت چرخه کار ناقص باقی می ماند، باید تلاش کنیم تا دسترسی به منابع برای مکاتبات تسهیل شود.

معاون اول رییس جمهور با اشاره به راه اندازی دو سامانه دسترسی به کتب و اسناد و نشریات کشور گفت: استفاده از روش ها و شیوه های جدید برای گسترش دامنه مکاتبات اقدامی ارزشمند است که می تواند مخاطبان و ذینفعان را افزایش دهد. معنای این نفوذ و گسترش تمدن و فرهنگ ایرانی در سراسر کشور است.

جهانگیری گفت: امروز در دورترین نقاط کشور دانشگاه و جوانان نخبه و تحصیلکرده و علاقمندان به پژوهش وجود دارند که خواهان دسترسی به منابع و مراکز علمی از این دست هستند. موضوع عدالت به ویژه عدالت آموزشی و پژوهشی موضوعی مهم است که می توان از چنین راهکارهایی برای گسترش آن استفاده کرد.

معاون اول رییس جمهور از شرایط کرونایی به عنوان یک آزمون بزرگ برای دولت ها یاد کرد و گفت: با وجود آنکه ماه ها از آغاز شیوع ویروس کرونا سپری می شود اما همچنان پدیده ای نوظهور و عالمگیر است که مناسبات اقتصادی، سیاسی و بین المللی را تحت تأثیر قرار داده و این آزمون پیش روی دولت ها قرار دارد که آیا در این شرایط فعالیت ها و امور اصلی را تعطیل خواهند کرد یا نه؟

جهانگیری افزود: کارنامه بخش علمی، فرهنگی و آموزشی کشور در شرایط شیوع کرونا، کارنامه ای قابل قبول است و وزارتخانه های آموزش و پرورش و علوم، تحقیقات و فناوری اجازه ندادند به دلیل محدودیت های ناشی از کرونا، روند علم و دانش حتی یک روز در کشور تعطیل شود و با استفاده از راهکارهای مناسب فرایند علم و دانش را استمرار بخشیدند.

منبع: خبرآنلاین