کد خبر: 191338

وزارت نفت فرصت‌سوزی در جبران ساخت پتروپالایشگاهها

تاخیرصندوق توسعه ملی در تعیین میزان تنفس خوراک پتروپالایشگاه‌ها در خصوص احداث پتروپالایشگاه‌ها نشان می‌دهد که دولت و وزارت نفت قانون ساخت پتروپالایشگاه ها را با جدیت اجرا نمی‌کنند.
اتاق خبر 24

ذخایر عظیم نفتی و هزینه تمام شده نسبی تولید نفت خام در داخل کشور می‌تواند یک فرصت مناسب برای توسعه صنعت پالایش و پتروشیمی در ایران باشد اما مقادیر بالای محصول نفت کوره، طراحی قدیمی و غفلت از تولید محصولات پتروشیمیایی از نفت خام موجب شده است پالایشگاه‌های کشور حاشیه سود بسیار پایینی داشته باشند.

این درحالی است که پالایشگاه‌های روز دنیا در تلفیق با مجتمع‌های پتروشیمی طراحی شده که اصطلاحاً پتروپالایشگاه نامیده می‌شوند که به طور همزمان سوخت و فراورده‌های پتروشیمیایی از نفت تولید می‌کنند. بسیاری از کشورهای دنیا در خاورمیانه، شرق آسیا و اروپا، به دلیل حاشیه سود بالاتر پتروپالایشگاه‌ها نسبت به پتروشیمی و پالایشگاه، سرمایه‌گذاری‌های کلانی را در این حوزه انجام داده‌اند.

متأسفانه طی سالیان دراز، وزارت نفت تنها بر خام فروشی نفت متمرکز بوده است. معضلی که در نهایت موجب اثر بخشی تحریم‌های نفتی و کسری بودجه دولت شد. علی اصغر، عنابستانی عضو کمیسیون اجتماعی مجلس معتقد است وزارت نفت هیچ برنامه جامعی در حوزه نفت و گاز که اهداف و ریز برنامه‌های اجرایی در آن مشخص باشند، ندارد در حالی که بر اساس ماده ۴۵ قانون برنامه ششم موظف بوده است که طرح جامع انرژی کشور را تدوین کند و بر اساس آن کار را جلو ببرد.

تکلیف قانونی وزارت نفت؛ حمایت از توسعه صنایع پایین دستی نفت

تیرماه ۹۸ در اوج تحریم‌های نفتی ایران، مجلس شورای اسلامی طرحی را با نام «توسعه صنایع پایین دستی نفت و میعانات گازی با استفاده از سرمایه گذاری مردمی» ارائه و تصویب کرد که در آن به وزارت نفت اجازه می‌داد به روش‌های خاصی مقداری از نفتِ تحریم شده را به عنوان اهرمی برای تأمین مالی احداث پروژه‌های پتروپالایشگاهی استفاده کند. در این طرح از «تنفس خوراک» برای سهامدارانی که در احداث پتروپالایشگاه‌ها سرمایه گذاری می‌کنند نام برده شده است و در واقع به دولت برای این کار اجازه قانونی داده شده است.
 

آئین‌نامه اجرایی این قانون نیز پس از تصویب هیأت وزیران، در تاریخ ۲۹ دی ماه ۹۸ توسط رئیس جمهوری ابلاغ شد و وزارت نفت نسبت به اعلان فراخوانِ جذب سرمایه‌گذار احداث پتروپالایشگاه‌ها طی یک ماه مکلف شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا