کد خبر: 191324

چرا وزیر دفاع به روسیه سفر کرد؟

امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع کشورمان روز شنبه به مسکو پایتخت روسیه سفر کرد.
اتاق خبر 24

روز گذشته بود که امیر سرتیپ حاتمی در صدر یک هیئت نظامی برای دیدار با همتای روسی خود و مقامات دیگر این کشور و همچنین بازدید از ششمین نمایشگاه و همایش بین المللی نظامی – فنی روسیه موسوم به ARMY ۲۰ وارد مسکو شد.

امیر حاتمی اهداف خود از این سفر را افزایش سطح همکاری‌های نظامی ایران و روسیه دانست و گفت که ما فراز‌های مهمی از همکاری‌های دو کشور داشتیم. در این سفر هم علاوه بر اینکه در همایش نظامی و نمایشگاه نظامی شرکت می‌کنیم و با آخرین دستاورد‌های نظامی آشنا می‌شویم، درباره موضوعات منطقه‌ای و موضوعات دوجانبه و موضوعات همکاری‌های نظامی گفت‌وگو می‌کنیم.

وی همچنین ادامه داد که ما دو کشور (ایران و روسیه) از نظر فناوری‌ها و پیشرفت‌های نظامی در شرایط خوبی هستیم. علاوه بر آن با توجه به سطح بهره مندی دو کشور از فناوری‌ها، همکاری‌های فناورانه (همکاری در عرصه فناوری‌های پیشرفته نظامی) نیز پیگیری خواهد شد.

چرا امیر حاتمی به روسیه رفت؟

بسیاری از کارشناسان معتقد هستند که این سفر با توجه به نزدیک بودن زمان پایان تحریم‌های تسلیحاتی ایران انجام شده و بازدید امیر سرتیپ حاتمی از نمایشگاه دستاوردهای نظامی و فنی روسیه و مذاکره وی با وزیر دفاع این کشور احتمال اینکه ایران در این سفر خریدهایی نیز انجام دهد را افزایش می‌دهد.

در این باره ابوالفضل ظهره‌وند کارشناس مسائل بین‌الملل در گفت‌وگو با باشگاه خبرنگاران جوان گفت که ده‌ها کشور در نمایشگاه نظامی و فنی روسیه شرکت دارند و امیر سرتیپ حاتمی وزیر دفاع ایران هم به عنوان نماینده عالیرتبه یک کشور مستقل و مطرح در منطقه و جهان از این نمایشگاه بازدید می‌کند. باید به این نکته توجه داشت که امیر سرتیپ حاتمی هم قاعدتاً سفر خود را برای بازدید از این نمایشگاه و گفت‌و‌گو با طرف‌های مورد نظر سامان داده است.

وی ادامه داد: البته باید به این نکته هم اشاره کرد که روابط ایران با روسیه بسیار راهبردی و در حوزه‌های گوناگونی گسترش پیدا کرده که یکی از این حوزه‌ها همکاری‌های دفاعی و نظامی است، ما نباید رابطه نظامی را فقط در قالب خرید و فروش سلاح ببینیم. هنگامی که چنین همکاری‌هایی در حال شکل گیری است باید ابعاد تکنولوژیکی و انتقال دانش نظامی را هم در نظر بگیریم، این بستر را برای توسعه هر چه بیشتر روابط از جمله بین وزارت دفاع ایران و وزارت دفاع روسیه فراهم می‌کند.

منبع: باشگاه خبرنگاران