کد خبر: 191323

ماموریت «گروسی» در تهران چیست؟

در آستانه نشست کمیسیون مشترک برجام شاهد سفر دبیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به کشورمان هستیم.
اتاق خبر 24

 در آستانه کمیسیون مشترک برجام که یازدهم شهریور در وین برگزار می‌شود، شاهد خبر سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی به ایران هستیم. این نخستین سفر گروسی به ایران از زمان تصدی مقام ریاست آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در ماه دسامبر ۲۰۱۹ است که با حواشی مختلفی همراه است. برخی این سفر را مثبت می‌شمارند و برخی دیگر آن را سفری برای برآورده کردن درخواست رژیم صهیونیستی و قمار انتخاباتی ترامپ تلقی می‌کنند.

کاظم غریب آبادی سفیر و نماینده دائم کشورمان نزد سازمان‌های بین المللی در وین می‌گوید گروسی مدیرکل آژانس در راستای تعاملات و همکاری‌های جاری ایران و آژانس، بنابر دعوت ایران، هفته جاری به کشورمان سفر می‌کند، ایران یکی از شرکای اصلی آژانس است و امیدواریم این سفر به تقویت همکاری‌های متقابل بینجامد. او همچنین در ادامه گفت که ایران یکی از اصلی‌ترین شرکای آژانس به شمار می‌رود و  غریب آبادی ابراز امیدواری کرد که سفر مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی باعث تقویت همکاری‌های دوجانبه شود.

ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی روابط خوبی دارند و تاکنون کشورمان بیشترین بازرسی‌های بازرسان آژانس در بین کشور‌های جهان را داشته است، با این حال آژانس بین المللی انرژی اتمی براساس گزارش‌های ادعایی، اتهام‌هایی را درباره فعالیت‌های هسته‌ای اعلام نشده در دو مکان در ایران مطرح کرده است.

این سازمان در گزارشی ماه پیش ضمن اذعان به اینکه در حال انجام بازرسی‌های بی‌سابقه از تأسیسات هسته‌ای اعلام شده ایران است، گفت که خواستار بازرسی از اماکنی بوده که ممکن است در آن‌ها در اوایل سال ۲۰۰۰ پژوهش‌هایی در مقیاس کوچک بر روی مواد هسته‌ای انجام شده باشد. این در حالی است که ایران بار‌ها اعلام کرده درخواست آژانس مبتنی بر ادعا‌های رژیم صهیونیستی به عنوان دشمن جمهوری اسلامی ایران است.

گروسی در بیست و ششم خرداد در جلسه شورای حکام ادعا‌هایی را درباره برنامه هسته‌ای ایران مطرح کرد. وی گفت: من با نگرانی جدی اشاره می‌کنم که به مدت بیش از چهار ماه است که ایران برای ما دسترسی به دو محل را ایجاد نکرده است، او همچنین گفت که من از ایران می‌خواهم که فورا و کاملا با آژانس همکاری کند از جمله اینکه بی‌درنگ دسترسی به محل‌های تعیین شده از جانب ما را فراهم کند.

اظهارات گروسی در حالی مطرح می‌شود که سید عباس موسوی سخنگوی پیشین وزارت خارجه کشورمان، گزارش اخیر آژانس و ادعا‌های مطرح شده در آن را مورد انتقاد قرار داد و گفت که رژیم صهیونیستی و شخص نتانیاهو موضوعی که بسته شده  را باز می‌کنند و این جای تاسف دارد که آژانس به جای اتکا به مدارک متقن و نگاه به همکاری‌های سطح بالای ایران با آژانس به ادعا‌های رژیمی می‌پردازد که خصومتش با مردم، نظام ایران و خطری که برای عرصه بین الملل دارد بر همگان مشخص است.

همه این‌ها در حالی مطرح می شود که بر اساس گزارش بلومبرگ، طی ۱۰ سال گذشته، بازرسان آژانس بین المللی انرژی اتمی در سال ۲۰۱۹ بیشترین بازدید را از سایت‌های هسته‌ای ایران داشته اند.

با این همه گروسی قرار است برای نخستین بار به ایران سفر کند آن هم پس از کش و قوس‌های اخیر واشنگتن و هم پیمانانش بر سر فعال کردن تحریم‌ها از سوی شورای امنیت سازمان ملل که در نهایت سرشان به سنگ خورد.

پیش‌تر سید کمال خرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی کشورمان نسبت به مواضع و اقدامات آژانس این گونه واکنش نشان داد که سیاست‌های غلط اروپایی‌ها تلاش آمریکا برای تمدید تحریم تسلیحاتی ایران و اقدام سه کشور فرانسه، انگلیس و فرانسه در آژانس انرژی اتمی علیه ایران و رفتار مشکوک مدیرکل آن سازمان بی تردید به فروپاشی برجام منجر خواهد شد

منبع: خبرگزاری ایلنا