کد خبر: 191321

پرچم‌ عزای سیدالشهدا امسال فضای مجازی را سیاهپوش کردند

امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا در کشور نحوه برگزاری عزاداری‌های حسینی در ماه محرم تغییر یافته و فضای مجازی بیش از پیش در تبیین معرفت حسینی موثر واقع شده است.
اتاق خبر 24

بیش از ۸ ماه از گزارش اولین ابتلا به بیماری مرگبار کرونا در جهان می‌گذرد و حالا ۶ ماه است که ملت ایران نیز با این ویروس درگیر هستند؛ ویروس خطرناکی که درصورت ورود به بدن فرد با سلول‌های ریه‌اش درگیر شده و نفس کشیدن را برای فرد دشوار می‌کند، ویروسی که هرروز لباسی نو به تن کرده و در شکلی جدید ظاهر می‌شود تا جهادگران سلامت کشور را بیش از پیش برای درمان بیماران سرگردان کند.

درگیر شدن ایران با این ویروس باعث شد تا بخش‌های عمده زندگی مردم با تغییرات جدی مواجه شود؛ دانش‌آموزان و دانشجویانی که سرخوش سر و صدایشان در حیاط مدرسه و دانشگاه می‌پیچید حالا همه سهمشان از تحصیل یک تلفن همراه یا رایانه است که کلاس‌های درسشان را از آن طریق طی کنند، پزشکان، پرستاران و کادر درمانی مجبور به پوشیدن لباس‌های مخصوص برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا هستند و هرروز با اضطراب اینکه ممکن است اعضای خانواده خود را به واسطه ارتباطشان با فضای آلوده بیمارستان به این ویروس مبتلا کنند و حتی شاید باعث مرگ عزیزانشان شوند دست و پنجه نرم می‌کنند، بسیاری از مشاغل دیگر تحت تاثیر مستقیم یا غیر مستقیم کرونا قرار گرفته اند و مفاهیمی مانند ماسک و مواد ضدعفونی کننده بیش از پیش در میان روزمرگی‌های مردم جا گرفته است.

 

ویروس کرونا باعث شده که اقوام و فامیل‌هایی که به صله رحم بسیار اهمیت می‌دادند و مهمانی‌های دوره‌ای برگزار می‌کردند حالا در آرزوی دیدن آشنایانشان هرچند از دور باشند و مردم برای گذراندن اوقاتشان در جمع خانواده و دوستان تا از بین رفتن کرونا لحظه شماری کنند.

بسیاری از مناسبت‌های مذهبی و سنتی نیز در این ۶ ماه تغییر رویه داده است؛ برای مثال گرامی‌داشت عید باستانی نوروز که همه ساله همه مردم ایران به آن اهتمام می‌ورزیدند امسال در حالی که بخش زیادی از مردم در قرنطینه خانگی به سر می‌بردند طی شد و یا مراسم‌های معنوی که همه سال در طول ماه مبارک رمضان برگزار می‌شد تعطیل شده و مراسم احیای شب‌های قدر نیز به صورت محدود و در فضای باز برگزار شد.

تجربه جدید برپایی مراسم عزای حسینی با شیوع ویروس کرونا

فرارسیدن اولین ماه از سال در تقویم هجری قمری برای شیعیان حضرت علی (ع) یادآور واقعه شومی است که در روز دهم محرم برای سومین امام معصوم در دشت کربلا رخ داد و لشکر عظیم دشمنان ایشان را به همراه ۷۲ نفر از یاران با وفایشان به شهادت رسانده و زنان و دخترانشان را به اسیری بردند. شیعیان در این ماه برای همدردی با مصائبی که دشمن بر خاندان پیامبر (ص) وارد کرد به عزاداری می‌پردازند.

هرسال با آغاز ماه محرم حسینیه‌ها پر می‌شد از پرچم‌ها و کتیبه ها، صحن هیئت‌ها پر از عزادار می‌شد و خیل جمعیت چنان در حسینیه‌ها و تکایا برای سیدالشهدا (ع) به سوگ می‌نشست که مدیریت جمعیت عظیم عزاداران برای هیئتی‌ها سخت می‌شد؛ عزاداری در سال‌های گذشته چنان بود که گویا عزای اشرف اولاد آدم است.

امسال، اما پس از اینکه سازمان جهانی بهداشت یکی از خطرناک‌ترین موارد شیوع گسترده ویروس کرونا را حضور در اجتماعات بیش از ۱۰ نفر و رعایت نکردن فاصله ۱ و نیم متری با دیگران معرفی کرد برگزاری خیمه‌های عزای حسینی مانند گذشته نیز غیر ممکن شد. از طرفی از زمان شهادت مظلومانه امام حسین (ع) به جرات می‌توان گفت مراسم سوگواری برای این شهید حتی یک بار هم به تعطیلی کشیده نشده و تمام تلاش شیعیان بر این شد که در راستای دستورالعمل‌های صادر شده برای حفظ سلامت افراد، پرچم عزای حسین فاطمه (س) را نیز بر افرازند تا هم معرفت حسینی فراموش نشود و هم سلامت مردم در سطح جامعه به خطر نیوفتد.

به علاوه موضوعات ذکر شده این اولین محرمی است که سپهبد شهید حاج قاسم سلیمانی در عزاداری برای شهدای کربلا در کنار ملت ایران نیست چرا که دی ماه سال گذشته در حادثه تروریستی فرودگاه بغداد مظلومانه به شهادت رسید و از آن زمان داغی عظیم بر دل مردم ایران نهاد.

منبع: پارسینه