کد خبر: 191316

خدمت در نظام اسلامی دارای ارزش مضاعف است که باید قدردان آن باشید

 خدمت در نظام اسلامی دارای ارزش مضاعف است که باید قدردان آن باشید چرا که خدمت در جمهوری اسلامی کمک به رونمایی از الگوی اسلام برای جامعه‌سازی و مدیریت جامعه است، بنابراین اهمیت مضاعف دارد.
اتاق خبر 24

بنا بر اعلام پایگاه اطلاع رسانی KHAMENEI.IR، رهبر معظم انقلاب دوم شهریور سال جاری در ارتباط تصویری با جلسه هیئت دولت بیاناتی ایراد فرمودند که در این مجال بازخوانی می‌شود.

 

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای رهبر معظم انقلاب اسلامی به مناسبت هفته‌ دولت در ارتباط تصویری با رییس‌جمهور و اعضای دولت، سال آخر فعالیت دولت دوازدهم را فرصتی خوب برای افزایش خدمات در حوزه‌های مختلف خواندند و با بیان نکاتی درباره‌ی مسائل مهم اقتصادی همچون تولید، سرمایه‌گذاری، ارزش پول ملی و نیز فضای مجازی، تأکید کردند: باید با جدیت کامل، موانع تولید را رفع و برای حل مشکلات، همت بیشتر گماشت.

 

رهبر انقلاب اسلامی حادثه‌ی عاشورا را قله‌ی جهاد، فداکاری و شهادت نامیدند و با اشاره به مصادف شدن هفته‌ی دولت با دهه‌ی اول محرم افزودند: مبنای هفته‌ی دولت نیز جهاد و شهادت است، چراکه رجائی و باهنر با مجاهدت مستمر، سخت‌کوشی و تلاش در هنگام هجوم و محاصره‌ی مشکلات، خودداری کامل از پیگیری منافع شخصی، و پرهیز از چهره‌سازی برای جذب نظر مردم، خود را شایسته‌ی پاداش بزرگ الهی یعنی شهادت ساختند.

 

ایشان با اشاره به خبر‌های بزرگ و مهمی که رئیس‌جمهور و اعضای دولت در گزارش‌های خود اعلام کردند، افزودند: هفته‌ی دولت فرصت مناسبی برای تبیین و اطلاع‌رسانی خدمات اعضای دولت و نقد نقاط قوت و ضعف است که دولت باید بیش و پیش از دیگران به نقد درونی بپردازد.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای به دولتمردان توصیه کردند: در گزارش‌هایی جامع و صادقانه، آنچه توانستید و آنچه قرار بود، اما نتوانستید را برای مردم بیان کنید که مردم از این‌گونه گزارش‌های صادقانه، خرسند و امیدوار میشوند.

 

رهبر انقلاب، سال آخر فعالیت دولت را فرصتی قابل توجه و از جهات مختلف بسیار مهم برشمردند و گفتند: هرچه میتوانید از فرصت آخر برای خدمت به مردم و کشور استفاده کنید.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای در همین زمینه با اشاره به مشکل جدی مسکن در کشور گفتند: دولت قول ساخت ۶۰۰ هزار واحد مسکونی در آخرین سال فعالیت را داده است که تحقق این قول میتواند در زمینه‌ی حل مشکل مسکن مؤثر باشد.

 

ایشان افزودند: تلاش کنید در یک سال باقی‌مانده کار‌های اساسی و بزرگی برای دولت بعد به یادگار بگذارید که «اصلاح ساختار بودجه، نظام بانکی و نظام مالیاتی» جزو این‌گونه کار‌ها است.

 

«پیگیری و تلاش جدی برای اجرای قول‌هایی که داده شده» از جمله طرح‌های هفتگی وزارت نیرو، سیاست پالایشگاه‌سازی برای جلوگیری از صدور نفت خام، تقویت شرکت‌های دانش‌بنیان، ادامه‌ی کار‌های خوب علمی و بهداشتی و درمانی که در مقابله با کرونا انجام شده، و افزایش تولید از دیگر توصیه‌های مؤکد رهبر انقلاب به دولت برای سال آخر فعالیت بود؛ سالی که به‌هیچ‌وجه نباید دولت به‌صورت وقت اضافه به آن نگاه کند.

 

بخش دوم سخنان رهبر انقلاب اسلامی در ارتباط تصویری با هیئت دولت به مسائل اقتصادی اختصاص داشت.

 

ایشان بار دیگر تولید را مادر و کلید اصلی حل مشکلاتی نظیر «اشتغال، معیشت، تورم و کاهش ارزش پول ملی» خواندند و تأکید کردند: باید هرچه میتوانید در این زمینه‌ها کار و تلاش کنید.

 

رهبر انقلاب، رفع موانع تولید را از وظایف اساسی دولت برشمردند و گفتند: البته رفع برخی موانع از جمله تحریم یا ندادن پول فروش نفت ایران، تحت اختیار دولت نیست، اما بسیاری از موانع درونی است و باید با جدیت آن‌ها را رفع کرد.

 

ایشان «واردات بی‌رویه» را که باعث شکایت مکرر تولیدکنندگان و حتی ورشکستگی برخی از آن‌ها شده است، بسیار خطرناک خواندند و افزودند: واردات لوکس نیز از جمله موانعی است که دولت باید آن‌ها را از سر راه تولید حذف کند.

 

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای «جلوگیری از قاچاق» را با همکاری قوای مجریه، قضائیه و نیرو‌های مسلح، تسهیل‌کننده‌ی تولید دانستند و گفتند: استفاده از ظرفیت نهضت قطعه‌سازی که بخصوص در نیرو‌های مسلح ایجاد شده است، میتواند بخش قابل توجهی از نیاز‌های تولیدکنندگان را تأمین کند، بویژه اینکه متخصصان داخلی توانسته‌اند قطعات بسیار ظریف و پیچیده را نیز تولید کنند.

 

رهبر انقلاب، «رفع ناهماهنگی‌ها در سطوح پایین‌دستی» را برای افزایش و جهش تولید، مهم برشمردند و گفتند: در گزارش‌های خبری تلویزیون، برخی تولیدکنندگان از ناهماهنگی‌های عجیب و غریب در گرفتن مواد اولیه‌ی مورد نیاز گله میکنند که اگر وزیر مربوط به محض دیدن این گزارش‌ها پیگیری کند، بسیاری از این مشکلات ظرف مدت کوتاهی قابل حل است.

 

«رفع پیچ‌وخم‌های عجیب اداری در دادن مجوز تولید» و نیز «حل مشکل تسهیلات بانکی» دو توصیه‌ی آخر رهبر انقلاب به اعضای دولت در بحث مهم رفع موانع تولید بود.

 

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه‌ی سخنانشان درباره‌ی مسائل اقتصاد کشور، به موضوع «خام‌فروشی و صادرات فله‌ای مواد خام» اشاره کردند و گفتند: خام‌فروشی در سنگ‌های معدنی قیمتی و فرآوری آن‌ها در خارج و بازگرداندن به کشور با چندین برابر قیمت، فروش خاک جزیره‌ی هرمز، فرآوری نشدن زعفران جنوب خراسان و خرمای مناطق گرمسیری، از جمله مواردی است که نشان میدهد باید در این زمینه کار جدی صورت گیرد.

 

ایشان افزودند: چندی پیش، پیشنهادی برای تشکیل کارگروهی از جانب رؤسای سه قوه جهت شناسایی و برطرف کردن موانع تولید مطرح کردم و با استقبال سه قوه هم مواجه شد که باید هرچه زودتر تشکیل شود و کار خود را با جدیت آغاز کند.

 

رهبر انقلاب اسلامی یکی دیگر از موضوعات بسیار مهم اقتصادی را مسئله‌ی «سرمایه‌گذاری» برشمردند و تأکید کردند: متأسفانه در سال‌های اخیر، سرمایه‌گذاری در کشور دچار اختلال شده و در این زمینه عقب هستیم که برای برطرف کردن این مشکل، ابتدا باید سرمایه‌گذاری‌های کلانی که در کشور رها شده و یا کُند پیش میروند، احیا شوند و هیچ طرح بزرگ سرمایه‌گذاری، بلاتکلیف نماند.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر لزوم تشویق سرمایه‌گذاران بخش خصوصی، خاطرنشان کردند: بخش خصوصی دارای امکانات فراوان و نقدینگی لازم است و باید از طریق برطرف کردن مشکلات مالیاتی و مجوز‌ها و همچنین تسهیلات بانکی، بخش خصوصی را به سرمایه‌گذاری ترغیب کرد.

 

ایشان با اشاره به اهمیت موضوع «هدایت نقدینگی به سمت تولید» گفتند: در سال ۹۷ و در دیدار با هیئت دولت پیشنهاد تشکیل یک هیئت متخصص شبانه‌روزی برای یافتن روش‌های هدایت نقدینگی به سمت تولید مطرح شد که اگر این هیئت تشکیل نشده است، باید هرچه زودتر شکل بگیرد.

 

رهبر انقلاب اسلامی «تقویت ارزش پول ملی» را موضوعی بسیار مهم و در ارتباط مستقیم با تولید و تقویت بنیه‌ی اقتصادی کشور و بهبود معیشت مردم دانستند و افزودند: در کنار اقدامات بلندمدت برای تقویت ارزش پول ملی، برخی اقدامات کوتاه‌مدت نیز ضروری است که از جمله‌ی آن‌ها برخورد جدی با اقدامات بدخواهانه و سودجویانه برای کاهش ارزش پول ملی است.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به اعلام دولت مبنی بر بازگردانده نشدن ۲۷ میلیارد دلار ارز حاصل از صادرات گفتند: ممکن است بخشی از این ارز‌ها به دلایل منطقی هنوز بازگردانده نشده، اما با موارد سودجویانه همچون واردات کالا‌های لوکس یا خرید ملک در خارج از کشور باید برخورد شود.

 

ایشان بر لزوم هماهنگی دستگاه‌های اجرایی برای تصمیمات اقتصادی تأکید کردند و با اشاره به تصمیم‌های نسنجیده برخی دستگاهها، افزودند: البته بانک مرکزی فعالیت‌های خوبی را آغاز کرده است و همه دستگاه‌ها باید به آن کمک کنند تا بتواند اقدامات خود را به سرانجام برساند.

 

رهبر انقلاب اسلامی یکی از موارد ضروری برای برطرف کردن موانع و ایجاد اصلاحات ساختاری را «راه اندازی سامانه‌های اطلاعاتی و اتصال این سامانه ها» به یکدیگر برشمردند و با یک تذکر مهم، سخنان خود را درباره مسائل اقتصادی کشور به پایان رساندند.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: اقتصاد کشور به هیچ وجه نباید به تحولات خارجی پیوند بخورد، زیرا این یک خطای راهبردی است.

 

ایشان تأکید کردند: نباید برنامه ریزی اقتصادی برای کشور، معطل لغو تحریم‌ها یا نتیجه انتخابات فلان کشور شود. باید بنا را بر این گذاشت که تحریم‌ها به عنوان مثال تا ده سال دیگر ادامه دارد، بنابراین باید بر ظرفیت‌ها و امکانات داخلی تمرکز کرد، البته ممکن است آن‌ها تصمیمات خوب بگیرند که در آن صورت از آن استفاده می‌کنیم، اما مسائل اقتصادی کشور نباید موکول به تحولات خارجی شوند.

 

رهبر انقلاب اسلامی در بخش دیگری از سخنانشان، موضوع فضای مجازی را بسیار مهم خواندند و گفتند: ما هم اهمیت فضای مجازی را و اینکه بخشی از زندگی مردم شده است، قبول داریم، اما بحث ما در مورد فضای مجازی این است که این عرصه از خارج مدیریت و هدایت می‌شود و ما نمی‌توانیم مردم را بی پناه رها کنیم.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با تأکید بر اینکه عوامل مسلط بین المللی در فضای مجازی به شدت فعال هستند، افزودند: تأکید مکرر بر شبکه ملی اطلاعات و تشکیل شورای عالی و مرکز ملی فضای مجازی و شرکت روسای سه قوه در آن به همین علت است، اما متأسفانه اهتمام لازم به این موضوع نمی‌شود.

 

ایشان گفتند: شبکه ملی اطلاعات اجزایی دارد که این اجزا از زمان‌بندی‌ها عقب هستند.

 

رهبر انقلاب اسلامی در ادامه خطاب به همه مسئولان و دست‌اندرکاران کشور یک توصیه مهم کردند: خدمت در نظام اسلامی دارای ارزش مضاعف است که باید قدردان آن باشید چرا که خدمت در جمهوری اسلامی کمک به رونمایی از الگوی اسلام برای جامعه‌سازی و مدیریت جامعه است، بنابراین اهمیت مضاعف دارد.

 

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای با اشاره به ناکامی مکاتب مختلف بشری برای اداره جامعه، از آمریکا به‌عنوان یک الگوی واقعاً شکست‌خورده یاد کردند و گفتند: ارزش‌های بشری مانند سلامت، عدالت و امنیت از همه جا بیشتر در آمریکا لگدمال می‌شود، فاصله طبقاتی در آنجا وحشتناک است، تعداد و نسبت گرسنگان و بی‌خانمان‌ها در آمریکا از کشور‌های متعارف دنیا بیشتر است، طبق اعلام صریح رقبا در کارزار‌های انتخاباتی، یکی از هر پنج کودک آمریکایی، گرسنه است ضمن اینکه ناامنی و آمار جنایت در آمریکا بسیار بالاست.

منبع: میزان