کد خبر: 191290

کدخدا در یک قدمی انزوای جهانی

آمریکا با تصمیمات یک‌جانبه و اعمال زور سعی در همراه کردن کشور‌ها با خود دارد، اما همین موضوع این کشور را روز به روز تنهاتر می‌کند.
اتاق خبر 24

شاید روزگاری آمریکا ابر قدرتی شناخته می‌شد، اما اکنون این کشور هر روز به افول خود نزدیک‌تر می‌شود و تنها کسی که بیشترین تاثیر را در این انزوای نزدیک، می‌گذارد کسی نیست جز خودش!

در حقیقت کارشناسان اتخاذ سیاست‌های اشتباه و شتاب زده را دلیل اصلی تنها شدن واشنگتن در نظام بین الملل می‌دانند، چراکه این کشور با نیرنگ و اتخاذ تصمیمات ظالمانه در قبال برخی کشورها و اعمال فشار و تحریم‌های ظالمانه تر سعی دارد، سیاست خود یعنی قدرت تمام را در همه جای دنیا به کار بگیرد، اما خبر ندارد که همین اعمال فشار و یک جانبه گرایی او را از اوج به قعر دره پرت می‌کند.

افول روز افزون آمریکا؛ چی شد که این شد؟

اواخر هفته گذشته (۳۰ مرداد) مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا با حضور در مقر سازمان ملل در نیویورک شکایتی علیه جمهوری اسلامی ایران مبنی بر نقض تعهدات برجامی و درخواست فعال شدن مکانیسم ماشه را به رئیس دوره‌ای شورای امنیت ارائه کرد. 

ساز و کار موسوم به بازگشت خودکار تحریم‌ها یا  یا «اسنپ‌بک»  به دنبال احیای تمامی قطعنامه‌های تحریمی علیه تهران است که پس از حصول توافق هسته ای (برجام) میان ایران و گروه موسوم به ۱+۵ تعلیق شده بودند.

تلاش آمریکا برای استفاده از سازوکار حل اختلاف برجام موسوم به مکانیسم ماشه، به منظور بازگرداندن تمام تحریم‌های بین‌المللی علیه جمهوری اسلامی، با واکنش منفی جوزپ بورل  مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، معاون او و وزیران خارجه سه کشور اروپایی طرف توافق هسته‌ای روبه رو شده است.

جوزپ بورل می‌گوید آمریکا از هشتم ماه مه ۲۰۱۸ که از توافق هسته‌ای خارج شد دیگر عضو مشارکت‌کننده در برنامه جامع اقدام مشترک (برجام) محسوب نمی‌شود و به همین دلیل نمی‌تواند از سازوکار‌های مندرج در قطعنامه ۲۲۳۱ استفاده کند.

ایالات متحده این قطعنامه را که برجام ضمیمه آن است به گونه دیگری تفسیر می‌کند و معتقد است مطابق مفاد آن آمریکا به عنوان یکی از امضاءکنندگان توافق هسته‌ای می‌تواند از ایران به دلیل نقض برجام شکایت کند. عضو شورای امنیت سازمان ملل متحد با ارسال نامه‌هایی به رئیس این شورا، مخالفت خود را با تلاش آمریکا برای بازگرداندن تحریم‌های بین المللی علیه ایران ابراز کرده اند.  این اعضا در نامه‌های خود به شورای امنیت تاکید کرده اند که آمریکا در سال ۲۰۱۸ از برجام خارج شده و امکان استفاده از مفاد این توافق برای بازگرداندن تحریم‌ها علیه ایران را ندارد.

در ادامه انزوای واشنگتن در سازمان ملل، ۱۳ کشور از ۱۵ کشور عضو شورای امنیت سازمان ملل به اقدامات آمریکا علیه ایران اعتراض کردند. با گذشت ۲۴ ساعت از ارائه درخواست آمریکا به شورای امنیت برای اجرایی کردن سازوکار حل اختلاف در برجام موسوم به ماشه، کشور‌های انگلیس، فرانسه، آلمان، بلژیک، چین، روسیه، ویتنام، نیجر، سنت وینسنت و گرنادین‌ها، آفریقای جنوبی، اندونزی، استونی و تونس در نامه‌هایی، مخالفت خود را با این اقدام آمریکا اعلام کرده اند.

همانطور که گفته شد آمریکا با اینکه حدود ۲ سال پیش از برجام خارج شده، مدعی است به‌صورت فنی می‌تواند به‌عنوان مشارکت‌کننده در این توافق، مکانیسم ماشه را فعال کند. ادعایی که فرانسه، انگلیس و آلمان حتی پیش از مطرح شدن در سازمان ملل، آن را رد کردند.

روزنامه گاردین  به نقل از یکی از این دیپلمات‌های سازمان ملل می‌نویسد که آمریکایی‌ها واقعا مسخرگی را از حد گذرانده‌اند. آمریکایی‌ها در اغلب موارد دست خود را بد، بازی کردند و از خود خشونت نشان دادند که موجب شد نه فقط در سیاست خود را منزوی کنند بلکه چهره‌ای ناخوشایند از خود نشان دهند.

منبع: خبرآنلاین