کد خبر: 191289

داستان تکراری نابودی باغات تهران

باغ محله جوز درختک جزء میراث محیط زیستی، فرهنگی و تاریخی تهران است و شهرداری نباید راه گذشته که شکست خورده را ادامه دهد.
اتاق خبر 24

چندین سال است که باغ‌ها و مناطق خوش آب و هوای تهران نقطه هدف افرادی هستند که قصد دارند با تخریب آن‌ها برج‌ها و ساختمان‌های بلندی را بنا کنند؛ دلیل این اتفاق هم بالا رفتن روز افزون قیمت املاک و منافع مالی است که از این راه برای آن‌ها حاصل می‌شود.

این تخریب تا جایی پیش رفته که به سختی می‌توان منطقه‌ای را یافت که در آنجا باغی وجود داشته باشد. در یکی از شمالی‌ترین مناطق تهران در محله کاشانک هنوز یکی از این معدود باغ‌ها باقی مانده است که با وسعتی حدود ۷ هزار متر در بین چند برج و ساخت شهری آن منطقه چشم هر بیننده‌ای را به خود جلب می‌کند، به خصوص چشم برج ساز‌هایی که با دیدن آن از خود بی خود می‌شوند.

بنا به درخواست ساکنان محلی به آنجا رفتم تا ببینم چه اتفاقی در آن محله در حال رخ دادن است. با یکی از قدیمی‌ترین اهالی آنجا صحبت کردم که خانه‌اش دقیقا مقابل باغ بود. او گفت: باغی که اینجاست به نام باغ محله جوز درختک مشهور است و تا جایی که من به خاطر دارم از حدود ۶۰ سال پیش در ایام محرم و شهادت حضرت علی (ع) مردم برای سینه زنی و اجرای مراسمات مذهبی به این محل می‌آمدند، این موضوع هم به دلیل وجود مزار شخصی به نام سید ابوطالب جوزی در این باغ است.

در ادامه این مرد که سن و سالی را گذرانده بود از گفته‌های نسل‌های قبلی خود درباره این سید گفت: سید ابوطالب جوزی شخصی دارای کرامات دینی و اخلاقی و مورد اعتماد اهالی بوده و همه به عنوان انسانی نیک از او یاد می‌کنند، در حال حاضر هم عده‌ای از جوزی‌های جمال آباد و نیاوران از نوادگان این شخص هستند.

این فرد مخروبه‌های موجود در این باغ را نشانم داد که در گذشته‌ نه چندان دور شخصی به عنوان سرایدار در آنجا حضور داشته و در حال حاضر کسی در این باغ زندگی نمی‌کند. در همین حین که در حال صحبت با این فرد بودم، خانم و آقایی با خودکار و کاغذی در دست و در حال یادداشت برداری از راه رسیدند. آن‌ها افرادی بودند که برای برآورد این باغ آمده بودند تا ببینند این زمین برای خرید فلان شرکت ساختمانی و ساخت یک برج مناسب است یا نه.

منبع: خبرگزاری ایسنا