کد خبر: 191277

از میزان کنونی تورم و قیمت‌های کالاها اصلاً راضی نیستیم

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: دو عامل جو روانی و تحریم از علل افزایش تورم و قیمت کالاهاست.
اتاق خبر 24

 محمود واعظی با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری شنبه شب شبکه دو سیما با بیان اینکه از میزان کنونی تورم و قیمت‌های کالاها اصلاً راضی نیستیم، افزود: یکی از دغدغه اصلی رئیس جمهور و وزرای ذیربط, تأمین معیشت مردم است.

وی اضافه کرد: در هفته در جلسات اقتصادی، زمان زیادی را برای کنترل شرایط سخت کنونی صرف می‌کنیم تا قیمت‌ها از این که هست بیشتر نشود و در جهت کاهش قیمت‌ها تلاش می‌کنیم.

آقای واعظی، عامل روانی را از جمله علل افزایش تورم و قیمت کالاها دانست و افزود: تبلیغات و جنگ روانی در این زمینه هم از خارج و هم داخل وجود دارد و ناامیدی را نسبت به آینده تزریق می‌کنند البته بخشی به شرایط اقتصادی آینده کشور اطلاق می‌شود.

وی اضافه کرد: این موضوع بر روی مردم، فروشندگان و تولیدکنندگان اثر می‌گذارد و مجموعه این ها هزینه تولید کالا و سود متعارف آن را افزایش می‌دهد.

واعظی تحریم‌ها را از علل دیگر افزایش تورم و قیمت کالاها بر شمرد و افزود: تحریم‌ها و مشکلات ناشی از جابه جایی پول موجب شده است واردات کالاها از جمله قطعات و مواد اولیه, گران‌تر از معمول انجام شود.

ادامه تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی برای کالاهای اساسی

رئیس دفتر رئیس جمهور گفت: با همه فشارها تلاش می‌کنیم ارز ۴۲۰۰ تومانی در نظر گرفته شده برای کالاهای اساسی و ضروری مردم را تغییر ندهیم.

محمود واعظی در ادامه برنامه گفت و گوی ویژه خبری افزود: مسئله تنظیم بازار در شرایط کنونی بسیار سخت است به ویژه اگر آن کالا با ارز ۴ هزار و ۲۰۰ تومانی باشد.

وی ادامه داد: معمولاً زمانی که ارز دو نرخی می‌شود فساد یا دلالی در آن جا خود به خود ظهور می‌یابد و مسئولان ذیربط علاوه بر اینکه باید همت کنند تا کالاها تهیه و توزیع شود باید مراقب دلال‌ها و واسطه‌ها هم باشند.

واعظی افزود: متأسفانه شاهدیم کسانی که نقش توزیع برای نیازمندان دارند، بخشی را با همان رقم اعلام شده توزیع می‌کنند و بخشی را انبار می‌کنند و به روش‌های دیگری انجام می‌دهند که البته با آن‌ها در حال برخورد هستیم.

او ادامه داد: وزارت صمت هم روی این مسئله کار کرده و ارتباط نزدیکش با وزارت جهاد کشاورزی موجب شده است که مقداری جلو این نوع فعالیت‌ها گرفته شود و سازمان تعزیرات حکومتی هم برخورد می‌کند و امیدواریم بتوانیم اوضاع را کنترل کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر