کد خبر: 191260

چندین ماهواره ایرانی تا پایان سال پرتاب می شود

وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات درباره برنامه‌ فضایی این وزارتخانه گفت: در تلاش هستیم تا پایان سال جاری از 5ماهواره که در دست داریم با هماهنگی وزارت دفاع پرتاب‌هایی داشته باشیم.
اتاق خبر 24

محمد جواد آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری ارتباطات درباره برنامه‌ فضایی این وزارتخانه گفت: در تلاش هستیم تا پایان سال جاری از ۵ ماهواره که در دست داریم با هماهنگی وزارت دفاع پرتاب‌هایی داشته باشیم. البته پرتابی که قرار بود در خردادماه انجام شود به دلیل اطمینان خاطر از عملکرد آن و هماهنگی برنامه‌ها به تاخیر افتاد که در تلاش هستیم تا پایان سال انجام ‌شود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به افتتاح پروژه ابر رایانه افزود: ابر رایانه ایرانی در زمینه هوش مصنوعی کاربردهای زیادی دارد در بهمن ماه به بهره برداری می‌رسد.

 آذری جهرمی با اشاره به مناسبت هفته دولت با گرامیداشت شهیدان رجایی و باهنر درباره فعالیت این وزارتخانه تصریح کرد: وزارت ارتباطات برای سال پایانی دولت ۱۰ برنامه عملیاتی را اجرایی می‌کند که بیشترین آنها در حوزه‌های فضایی و توسعه زیرساخت‌های شبکه ملی اطلاعات و مرتبط با حوزه فضای مجازی و ارتباطات مردم است.

آذری جهرمی با بیان اینکه تا پایان سال ۵میلیون پورت اینترنت خانگی پرسرعت فراهم می‌شود، ادامه داد: برای این پروژه دو شهر قم و تهران هدفگذاری اولیه شده‌اند،  کار اجرایی در شهر قم به اتمام رسیده و پروژه آماده رونمایی است که به دلیل شیوع کرونا، مراسم رونمایی رسمی از این پروژه انجام نشد اما پروژه وارد فاز اجرایی شده است و احتمالا مراسم رونمایی به صورت ویدئو کنفرانسی برگزار می‌شود.

تجهیز 6کلانشهر به اینترنت پرسرعت خانگی
وی افزود: کار پروژه 5 میلیون پورت اینترنت خانگی پرسرعت در تهران به سرعت پیش می‌رود و نصب و راه اندازی قابل توجهی داشته ایم، این پروژه در ۶ شهر پرجمعیت دیگر و کلانشهرها در حال اجراست و روند خوبی دارد.

منبع: خبرآنلاین