کد خبر: 191252

موشک حاج قاسم؛ سفیر جدید قدرت دفاعی ایران

تقویت قدرت دفاعی کشور یکی از راهبرد‌های مهم کشورمان است و کارنامه این حوزه نشان می‌دهد بحمدالله روزبه‌روز نیز در حال تقویت است. بدیهی است این توان و پیشرفت محصول عملکرد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است.
اتاق خبر 24

«قدرت دفاعی پشتوانه قدرت دیپلماسی است»؛ اهمیت و صدق این گزارۀ با مسما بر هر عقل منصف مطلعی روشن است مگر آنکه عزم فریب داشته باشد یا از جهالت رنج ببرد. «وندی شرمن» مسئول مذاکرات هسته‌ای رژیم تروریست آمریکا در دولت «باراک اوباما»‌ی دموکراتِ مؤدب که دردناک‌ترین تحریم‌های ایران در دولت او اعمال شد! در کتاب خاطرات‌اش می‌گوید «هیچ دولت دیگری توانایی نظامی ما را ندارد تا به تهدید‌های معتبر، دیپلماسی را حمایت کند». (بدون هراس – ص ۱۳۲). همو که بی‌شرمانه ما ایرانی‌ها را به فریب‌کار بودن متهم کرده بود، در همین کتاب مدعی می‌شود «تهدید معتبری را پشتوانه تلاش دیپلماتیک‌مان کردیم». (ص ۲۱۰).

 

بنابراین تلاش وحشیانه، اما عاجزانه رژیم آمریکا برای تحدید فعالیت دفاعی جمهوری اسلامی ایران که با انواع تهدید همراه است، برای بی‌اهمیت کردن حتی ابزار دیپلماسی کشور ماست. به فرض اگر جمهوری اسلامی ایران به واسطه تلاش شبانه‌روزی «جوان‌های دعای کمیل‌خوان و نمازشب‌خوان» همچون شهید عزیز مجید شهریاری به توانایی تولید سوخت هسته‌ای با غنای ۲۰ درصد دست نمی‌یافت آیا کشور‌های غربی مجبور می‌شدند به پای میز مذاکره با ایران بیایند؟ پاسخ حتماً منفی است. بماند که این موضوع را به پای توان دیپلماسی خود نوشتند!

 

البته تقویت توان دفاعی موضوعی نیست که بنا به خواست فلان رژیم وحشی خارجی یا فلان حزب و جریان غرب‌زده مفلوک دستخوش تقویت شود چرا که در مقدمه قانون اساسی درباره این مهم آمده است «در تشکیل و تجهیز نیرو‌های دفاعی کشور توجه بر آن است که ایمان و مکتب، اساس و ضابطه باشد، بدین جهت ارتش جمهوری اسلامی و سپاه پاسداران انقلاب در انطباق با هدف فوق شکل داده می‌شوند و نه تنها حفظ و حراست از مرز‌ها بلکه با رسالت مکتبی یعنی جهاد در راه خدا و مبارزه در راه گسترش حاکمیت قانون خدا در جهان را نیز عهده‌دار خواهند بود». البته بر اساس اصل‏ ۱۵۲ قانون اساسی، «سیاست‏ خارجی‏ جمهوری‏ اسلامی‏ ایران‏ بر اساس‏ نفی‏ هر گونه‏ سلطه‏ جویی‏ و سلطه‏ پذیری‏، حفظ استقلال‏ همه‏ جانبه‏ و تمامیت‏ ارضی‏ کشور، دفاع‏ از حقوق‏ همه‏ مسلمانان‏ و عدم‏ تعهد در برابر قدرت‏ های‏ سلطه‏ گر و روابط صلح‏ آمیز متقابل‏ با دول‏ غیر محارب‏ استوار است‏».

تقویت قدرت دفاعی کشور یکی از راهبرد‌های مهم کشورمان است و کارنامه این حوزه نشان می‌دهد بحمدالله روزبه‌روز نیز در حال تقویت است. بدیهی است این توان و پیشرفت محصول عملکرد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران است چرا که «تعیین‏ سیاست‌های‏ دفاعی‏ - امنیتی‏ کشور در محدوده‏ سیاست‌های‏ کلی‏ تعیین‏ شده‏ از طرف‏ مقام‏ رهبری» از وظایف شورای‌عالی امنیت ملی است». رئیس‌جمهور با داشتن صرفاً یک حق رأی رئیس آن است

روز ۳۱ مرداد در تقویم سراسر افتخار جمهوری اسلامی ایران به «روز صنعت دفاعی» نام‌گذاری شده است. روز پنجشنبه ۳۰ مرداد امسال در آستانه این روز مهم و در سال مزین به شعار «جهش تولید» در حوزه ساخت و تولید انواع هواپیما‌های بدون سرنشین با عنوان «نمایشگاه اقتدار پهپادی کشور» توسط رییس جمهور و از طریق ویدئو کنفرانس افتتاح شد. انواع پهپاد‌های حاضر در نمایشگاه ازنوع پهپاد‌های استراتژیک خانواده کرار رزمی و تاکتیکی، پهپاد‌های مراقبت رزمی خانواده مهاجر به ویژه پهپاد مهاجر ۶، پهپاد شناسایی و رزمی برد بلند فطرس با مداومت پروازی بالا، انواع پهپاد‌های خانواده ابابیل و پهپاد مراقبت شناسایی است. طبق اعلام امیر هوشنگ کریمیان جانشین مدیر عامل سازمان صنایع هوایی، «طراحی، ساخت و تولید انبوه تمامی پهپاد‌های حاضر در نمایشگاه توسط متخصصان ساعی و ولایتمدار سازمان صنایع هوایی وزارت دفاع و پشتیبانی نیرو‌های مسلّح، با مشارکت و همکاری سازمان‌های صنعتی وزارت دفاع و سازماندهی شبکه همکار دانش بنیان و حمایت‌های بی دریغ نیرو‌های مسلّح و به کارگیری توان دانشی دانشگاه‌های کشور در راستای حراست از سرزمین مقدس ایران اسلامی و دفاع از آسمان کشور صورت گرفته است».

منبع: میزان