کد خبر: 191242

چگونه در اوج سختی‌ها امیدوار بمانیم

هادی مرزبان معتقد است، در شرایط سخت زندگی، می‌توانیم از کودکان الگو بگیریم.
اتاق خبر 24

او می‌گوید: وقتی بچه‌ای زمین می‌خورد، درست است که اول گریه می‌کند و درد دارد ولی بعد از چند دقیقه، خاک را از روی لباس خود می‌تکاند و بلند می‌شود و دوباره بازی خود را از سر می‌گیرد.

 این هنرمند با سابقه تئاتر در گفت و گو با ایسنا از امیدوار ماندن در شرایطی سخن گفت که همه چیز انسان‌ها را به سمت نومیدی می‌برد.

او توضیح داد: هیچ بچه‌ای بعد از زمین خوردن، در همان حالت نمی‌ماند بلکه بعد از چند دقیقه درد و گریه، دوباره به بازی و شیطنت مشغول می‌شود. ما آدم بزرگ‌ها هم می‌توانیم از بچه‌ها الگو بگیریم.

این کارگردان ادامه داد: هرچند این روزها شرایط دشواری داریم بخصوص هنرمندان با وضعیت پیچیده‌ای رو به رو هستند و طبیعی است دچار یاس و نومیدی شوند. درست است که کرونا، بحرانی جهانی است ولی شاید یکی از دلایل نومیدی هنرمندان ما، به سیاستگذاری‌های هنری کشورمان هم برمی‌گردد.

مرزبان افزود: بچه‌های تئاتری همیشه شور و هیجان بسیاری برای کار کردن دارند. آنان مانند چشمه‌ای هستند که وقتی از یک سو، خاک به آن می‌ریزد، از سوی دیگر راه خود را می‌یابد و دوباره جاری می شود.

او در پاسخ به این سخن که چگونه می‌توان در این وضعیت، هنرمندان را به امیدوار بودن ترغیب کرد، توضیح داد: شاید در گام اول، رفتن به سمت تله تئاتر بد نباشد. هم تا حدودی جای خالی تئاتر پر می‌شود و هم فضایی برای اشتغال هنرمندان ایجاد می‌شود تا دست ‌کم، دغدغه‌های اقتصادی‌شان کمتر شود. به هر حال باید راه‌هایی برای کسب درآمد هنرمندان تئاتر پیدا کنیم. نمی‌توانیم آنان را به حال خود رها کنیم بلکه باید در اندیشه راه‌های دیگری باشیم تا از این بحران بگذریم.

کارگردان نمایش‌های «لبخند باشکوه آقای گیل» و «پلکان» یادآوری کرد: تئاتر برای ما فقط شغل نیست بلکه عشق ماست و اطمینان دارم کار ما ادامه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری ایلنا