کد خبر: 191239

درمان خشکی چشم با اشک تمساح

دانشمندان امیدوارند با مطالعه روش‌های بی شماری که حیوانات توسط آن چشم خود را مرطوب و سالم نگه می‌دارند، به رفع مشکلات بینایی انسان کمک کنند.
اتاق خبر 24

 دکتر "آریان پنتس اوریا"(Arianne Pontes Oriá) دامپزشک دانشگاه فدرال باهیا برزیل گفت: از نظر فنی، فقط انسان می‌تواند گریه کند یا به نوعی در پاسخ به وضعیت عاطفی اشک بریزد. برای انسان‌ها، گریه راهی برای بیان عواطف درونی است اما مطالعه و بررسی این موضوع در موجودات دیگر دشوار است.

دکتر اوریا در مطالعه اخیر خود اشک حیوانات(مایعی که چشمان را تمیز و تغذیه می‌کند) را جمع آوری کرده است. وی در این باره گفت: در مهره داران یا حیواناتی که دارای ستون فقرات هستند، اشک برای بینایی بسیار مهم است و با این حال به اشک حیوانات مگر در چشم چند پستاندار خاص توجه کمی شده است.

"سباستین اچوری"(Sebastian Echeverri) یک زیست شناس که در زمینه بینش حیوانات مطالعه می‌کند، گفت: اطلاعات بسیاری در چشمان حیوانات نهفته است اما ما از آن آگاه نیستیم. اشک چه از چشمان سگ، طوطی یا لاک پشت یا هر حیوان دیگری جاری شود، بسیار جذاب است.

همانطور که اوریا و همکارانش در مقالات گزارش کرده‌اند، اشک می‌تواند یکسان کننده/برابر کننده(equalizers) عالی باشد. به نظر می‌رسد مهره داران نیز به همان روش چشمانشان را با مایعات پر کرده‌اند. تحقیقات دکتر اوریا می تواند نگاهی اجمالی به مسیرهای بی شماری داشته باشد که چشم‌ها چگونه می‌توانند تاثیر زیادی در سلامتی و رفاه موجودات داشته باشند.

دکتر "سارا توماسی" چشم پزشکی حیوانات دانشگاه کالیفرنیا، دیویس گفت: با توجه به این که مشکلات چشمی اغلب می‌توانند انسان و حیوانات دیگر را مبتلا کنند، باید اطلاعات بسیاری درباره اشک به دست آوریم.

 دکتر اوریا تحقیقات خود را با مطالعه اشک‌های کیمن(نوعی تمساح) که سطح چشم آنها بسیار خاص است، آغاز کرد. در حالی که انسان هر دقیقه ۱۵ یکبار پلک می‌زند و به پخش شدن اشک‌های تازه روی قرنیه کمک می‌کند، کیمن ها می توانند حدود دو ساعت بدون اینکه پلک بزنند به جایی خیره شوند اما چشمانشان خشک نشود.

منبع: خبرآنلاین