کد خبر: 191230

مهم‌ترین عملیات‌های نیروی هوایی ارتش

نیروی هوایی ارتش در طول دوران جنگ تحمیلی نقش موثری در نابودی رژیم بعث عراق داشت.
اتاق خبر 24

هنگامی که ارتش بعثی عراق به کشورمان حمله کرد؛ آماده‌ترین نیرویی که برای دفاع از کشورمان به نیرو‌های بعثی یورش برد، نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران بود. این نیرو از نخستین ساعت‌های آغاز جنگ تحمیلی بر علیه کشورمان تا روز‌های پایانی آن همواره در عملیات‌های مهمی حضور داشته است.  

این نیرو دلاوران و قهرمانان بسیاری را به خود دیده است که نام بسیاری از آنها برای ما آشناست و برخی دیگر از آنها نیز گمنام و یا کمتر شناخته شده هستند. همین قهرمانان عملیات‌های مهمی را در این دوران انجام دادند که می‌خواهیم مهم‌ترین آنها را معرفی کنیم.

 

عملیات حمله به اچ ۳

پایگاه‌های اچ ۳ در غربی‌ترین نقطه کشور عراق بودند. آن‌قدر دور که خیال عراقی‌ها راحت بود که بُرد هواپیما‌های ایرانی به آن‌جا نمی‌رسد، اما ایرانی‌ها اهل معجزه کردن بودند. ۸ هواپیمای ایرانی با ۴ ساعت و ۴۰ دقیقه با ارتفاع پایین روی خط مرز ترکیه و عراق پرواز و چهار بار نیز سوخت‌گیری کردند که در نهایت توانستند این پایگاه‌ها را بمباران کنند و به ایران بازگردند.

 

در عملیاتی که حیرت تمام کارشناسان نظامی جهان را به همراه داشت بیش از ۴۰ هواپیمای عراق نابود شد. این عملیات در تاریخ نبرد‌های هوایی جهان ماندگار شد.

 

عملیات کمان ۹۹

بیشتر از ۱۴۰ فروند هواپیمای ایرانی بر روی خاک دشمن به پرواز درآمدند و پایگاه‌های هوایی رژیم بعث را بمباران کردند. ایران ۴ هواپیما از دست داد و عراق ۵۵ درصد توانایی نیروی هوایی خود را.

 

ضربه شست تاریخی ایران در کند شدن روند پیشروی متجاوزان بعثی در روز‌های اولیه جنگ بسیار تاثیرگذار بود.

 

عملیات پرواز دوران

عراق قرار بود میزبان اجلاس جنبش عدم تعهد باشد. صدام برای تضمین امنیت این اجلاس ادعا کرده بود که که حتی یک پرنده هم نمی‌تواند در آسمان بغداد پرواز کند. قرار شد دو فروند هواپیما پالایشگاه عراق را مورد حمله قرار دهند. در برگه این عملیات نوشته شده بود که ۹۵ درصد احتمال بازگشت وجود ندارد و حماسه عباس دوران همین جا شکل گرفت.

منبع: خبرگزاری ایسنا