کد خبر: 191227

قیام عاشورا زمینه‌ساز ظهور منجی عالم بشریت است

یک کارشناس علوم قرآنی گفت: در روایات بسیاری بر این نکته تاکید شده که هنگامی که امام زمان (عج) ظهور می‌کنند انتقام خون «اباعبدالله الحسین (ع)» را از دشمنان ایشان خواهند گرفت.
اتاق خبر 24

یدالله بهتاش پیرامون جایگاه ماه محرم گفت: ماه محرم و صفر و خصوصاٌ دهه ابتدایی ماه محرم روز‌هایی بسیار با اهمیت در میان تمامی شیعیان جهان هستند. طبق آموزه‌های اسلامی باید در این روز‌ها به تامل در اهداف «امام حسین (ع)» پرداخت.

وی در مورد حال و احوال «امام موسی بن جعفر (ع)» در ماه محرم بیان کرد: طبق روایات «امام موسی بن جعفر (ع)» در روز اول ماه مبارک محرم هرگز لبخند بر لبانشان جاری نمی‌شد، ایشان با اندوهی که بر چهره داشتند ناراحتی و عزای خود را در قبال «سید شهدا (ع)» به مردم نشان می‌دادند، این مهم برای یاد آوری واقعه عاشوراست.

 

این کارشناس علوم قرآنی قیام عاشورا را سرشار از آموزه‌های ارزنده دانست و افزود: کسب پیام‌ها و آموزه‌های قیام عاشورا نیازمند نکته سنجی و تامل است، هنگامی که شب عاشورا «امام حسین (ع)» در جمع یاران حاضر می‌شوند به آن‌ها اعلام می‌کنند، هر شخصی حقی و دینی از دیگران به گردن دارد کاروان را رها کند و به دنبال ادای دین برود، این مهم خود گویای بخش عظیمی از سبک زندگی اسلامی و انسانی «امام حسین (ع)» است.

وی پیروی از «ائمه معصومین (ع)» در گرامیداشت ماه محرم را مهم و ضروری دانست و تاکید کرد: «ائمه معصومین (ع)» همواره حزن خود را از واقعه عاشورا را به شیوه‌ای خاص به همگان اعلام می‌کردند، لذا سزاوار است که ما هم به عنوان شیعیان و رهروان این امامان بزرگوار در عزای حسینی شرکت کرده و غم و اندوه ناشی از حادثه کربلا را به یکدیگر ابراز کنیم.

بهتاش محرم امسال را با توجه به بیماری کرونا مورد بررسی قرار داد و تاکید کرد: اگر چه بیماری کرونا محدودیت‌هایی را با خود به همراه آورده، اما باید توجه کنیم که عزاداری برای «امام حسین (ع)» تنها شرکت در هیئت‌ها و مجالس شلوغ نیست بلکه می‌توانیم از راه‌های دیگر نیز در عزای «سیدالشهدا (ع)» شرکت کرده و فضیلت کسب کنیم، ما می‌توانیم در مجالس کوچک خانگی به ذکر مصیبت «امام حسین (ع)» بپردازیم و یا همگی بر سر در منازل پارچه‌های سیاه نصب کنیم تا غم خود را نسبت به این امام بزرگوار و یارانش اعلام کرده باشیم.

 

وی به نقش روضه‌های خانگی اشاره کرد و افزود: برگزاری روضه‌های خانگی می‌تواند تاثیر خوبی بر اعضای خانواده داشته و فضیلت بسیاری نیز در بر داشته باشد، این تاثیر بر روی تک تک اعضای خانواده خصوصاً کودکان ارزنده است، حضور کودکان در جمع بزرگتر‌ها و عزاداری «امام حسین (ع)»، همچنین شنیدن مصیبت وارده بر این امام بزرگوار تاثیری عمیق در ذهن و روح کودکان خواهد داشت و قطعاً آنان را مرید و خدمتگزار «امام زمان (عج)» و محب «اهل بیت (ع)» خواهد کرد.

این کارشناس علوم قرآنی نقش رسانه‌ها را در عزاداری «امام حسین (ع)» مورد بررسی قرار داد و افزود: رسانه‌هایی همانند رادیو و تلویزیون که مخاطبان بسیاری نیز دارند می‌توانند نقشی موثر و مهم در عزاداری و عرض ارادت افراد به ساحت مقدس «امام حسین (ع)» داشته باشند. عزاداری چه از رادیو چه از تلویزیون و چه در فضای مجازی می‌تواند به خانواده‌ها کمک کند تا هر زمان که نیاز داشتند با روشن کردن تلویزیون بتوانند عزای «سید الشهدا (ع)» را گرامی بدارند.

وی توسل به «ائمه معصومین (ع)» خصوصاً «امام حسین (ع)» را ارزشمند خواند و بیان کرد: در جامعه امروز نیاز است تا بیش از گذشته به «امام حسین (ع)» توسل کنیم و با خواندن روضه پیرامون این امام بزرگوار به پیام‌های عاشورا توجه بیشتری داشته باشیم.

منبع: میزان